יסמין – אחות בטיפת חלב: “אין הרבה אחיות במגזר הבדואי, אנחנו נותנות כל מה שאפשר”

שם: יסמין אבו דיב אלצאנע | גיל: 33 | תפקיד: אחות אחראית בטיפת חלב בכסייפה | מקום מגורים: כפר לקיה

מה התפקיד שלך?
"אני אחות טיפת חלב – הכתובת הראשונה של הורים צעירים עם ילדים. אנחנו רואות את התמונה הכוללת של המשפחה. בין תפקידי העיקריים: מתן חיסונים, מעקבי גדילה והתפתחות, וראייה כללית של המצב הסוציו-פסיכולוגי של המשפחה – כל מה שקשור להתפתחות ולהורות. אני מנהלת את המרפאה ואת הצוות."

מדוע בחרת במקצוע הזה?
"זה היה חלום ילדות שלי. מאז שהייתי קטנה רציתי להיות אחות. כשהייתי קטנה לא היו הרבה אחיות במגזר הבדואי. הגשמתי את החלום שלי לעבוד עם האוכלוסייה שלי. לעזור ולתת."

מה את אוהבת בעבודה שלך?
"אני אוהבת את היכולת שלי לעזור לאנשים, לתת להם ולהכיל אותם. יש הרבה נשים שקשה להן לדבר את השפה. האוכלוסייה הבדואית מאוד מיוחדת ולא כל אחד יכול להבין את הקשיים. אני עובדת בעיקר עם הפזורה, והתנאים קשים. אין חשמל, אין מים ואין אמצעי תחבורה. קשה לנשים להגיע לטיפת חלב. העזרה היא מעבר לתפקידי כאחות. זה נותן לי הרגשה טובה. אני מדמיינת את אחי או אחותי בסיטואציה הזו ואני מדמיינת איזו עזרה הם היו רוצים לקבל."

מה קשה לך בעבודה?
"יש קושי מאוד גדול מבחינת כוח אדם. אין הרבה אחיות ואנחנו מתמודדות עם זה באופן יומיומי. אנחנו מנסות לתת כל מה שאפשר. אין הרבה אחיות צעירות שבאות לעבוד במגזר הבדואי וזה יוצר הרבה עומס עלינו."

ספרי על חוויה משמעותית ומרגשת שחווית בעבודה?
"יש כמה מצבים בהם נשים מגיעות לטיפת חלב לא רק לצורך ביקור, אלא כדי לאוורר רגשות. אישה שחווה אלימות או דיכאון אחרי לידה – אין לה לאן לפנות. אין לה תמיכה מהמשפחה או מבעלה ובחלק מהמקרים היא לא רוצה לפנות לגורמים מוסמכים כי היא מפחדת שיפרידו אותה מהילדים. הן יכולות לבוא אלי. זה משהו שגורים לי לסיפוק וזה לא מובן מאליו. זה מעבר לתפקיד שלי, אבל זה הדבר הכי נכון לעשות.

"משהו מיוחד נוסף שאנחנו עושות זה קידום נושא הבריאות. קשה לנשים להגיע לתחנה ואנחנו מנסות לארגן קבוצות הדרכה שגם אליהן הן מתקשות לבוא. הרעיון הוא שאנחנו נגיע אליהן. עשיתי קבוצה לנשים בשבט מסוים ובאתי ברכב שלי לעשות הדרכות. זו הייתה חוויה מיוחדת."

מה היית רוצה לומר לציבור הישראלי לרגל שבוע האחיות?
"שיבינו את האחיות ואת המצוקה שלהן. אני רואה, שומעת וחווה גם בעצמי מקרי אלימות. אנחנו מבקשים מהציבור שיבינו את האחריות והעומס. לפעמים מגיעים אנשים שכועסים שהתעכבנו וזה יכול להידרדר לאלימות, וזה משהו שאנחנו לא רוצים. אני מקווה שיבינו למה המצב הזה נוצר."

Leave a Reply

Name *
Email *
Website