ירידות שערים בארה”ב בעקבות הנצחון הדמוקרטי המסתמן בג’ורג’יה

הגל הכחול מראה אותות בשוק ההון: הניצחון המסתמן של הדמוקרטים במרוץ הדרמטי במדינת ג’ורג’יה גורם לפאניקה וירידות שערים בבורסות בארה"ב, עם ירידות שערים במדד הנאסד"ק וה-S&P500. גם בישראל ירד שער הדולר בחצי אחוז נוסף בעקבות החדשות מארה"ב, והגיע לרמת שפל חדשה של 3.18 שקלים.

הניצחון הדמוקרטי המסתמן מהווה נקודת מפנה פוליטית בארה"ב. הוא יבטיח רוב דמוקרטי בסנאט, וכתוצאה מכך המפלגה הדמוקרטית תשלוט בכל שלושת זרועות השלטון האמריקאי – הבית הלבן, בית הנבחרים והסנאט. המשמעות היא שממשל ביידן יוכל להעביר בקלות רבה את התכניות הכלכליות המתוכננות שלו, ללא צורך להגיע לפשרה עם המפלגה הרפובליקנית.

בשוקי ההון מגיבים באופן מעורב לחדשות על כוחה של המפלגה הדמוקרטית. מצד אחד, ניצחון דמוקרטי מבטיח חבילת סיוע גדולה באופן משמעותי למשק, יחד עם חבילת השקעות דרמטית, לכל הפחות בהיקף של 2 טריליון דולר- אם ממשל ביידן אכן יעמוד בהבטחותיו. סיוע שכזה ייתן גיבוי משמעותי למשק האמריקאי, ויתמוך ברווחי החברות. החוזים העתידיים על מדד ראסל 2000, שמכיל את מניותיהן של חברות קטנות יחסית בארה"ב זינקו ב-1.4%, עלייה שמשקפת את ההנחה בקרב המשקיעים שניצחון דמוקרטי יביא לסיוע מוגבר לחברות מהסוג הזה, ולעלייה בשווי המניות שלהן.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מהצד השני, ניצחון דמוקרטי מבטיח גם את החרפת העימות של הבית הלבן עם ענקיות הטכנולוגיה, והעלאות של מיסי ההון והחברות שהבטיחה המפלגה הדמוקרטית. זו ככל הנראה הסיבה שעומדת מאחורי הירידות במדדי המניות של החברות הגדולות, ובעיקר מדד חברות הטכנולוגיה נאדס"ק 100, שירד ב-1.3% היום.

אי הוודאות גורמת גם לירידה עולמית בביקוש לדולרים, מה שמשפיע בין היתר על שער השקל-דולר ומביא להתחזקות נוספת של השקל. האירו והפאונד הבריטי רשמו עלייה של כ-0.3% מול הדולר, לעומת השקל, שעלה ב-0.5% היום.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website