ירידות שערים חדות בבורסה בת”א בהשפעת הירידות בשווקי העולם

יום אדום בבורסה בתל אביב. יום של ירידות שלא נראו בתל אביב מאז 2011 החזיר את מדד תל אביב 125 חצי שנה אחורה לרמתו בחודש יולי 2018. מדד ת"א 35 רשם הבוקר צניחה של 5.06%, מדד תל אביב 125 רשם ירידה של 4.72%. את הירידות הובילו מניית פריגו שצנחה ב-28.76% ומניית טבע עם ירידה של 7.95%.

יום המסחר שנפתח באיחור קל, רשם מחזור עסקאות גדול במיוחד של 1.6 מיליארד שקלים כשהיקף המסחר הגדול ביותר נרשם במניות לאומי (-3.93%) והפועלים (-4.32%) ובמניות טבע ופריגו שאיבדה בשלוש השנים האחרונות מעל ל-60% מערכה. הירידות שנרשמו בכל מניות ת"א 125 התרכזו בפתיחת יום המסחר כאפקט מאוחר לירידות של סוף השבוע בניו יורק ובבורסות נוספות בעולם.

ירידות שערים חדות בבורסה בתל-אביב. 23 בדצמבר 2018 (צילום: מרים אלטשר/ פלאש 90).

ד"ר אדם רויטר, מנכ"ל חיסונים פיננסים, מסביר כי "יש הרבה תנאי רקע מאוד חזקים לירידה בשוק המניות. הסיפור הגדול שמניע את המהלך הזה הוא הצמצום המוניטרי. הבנקים המרכזיים הפסיקו את רכישות האג"ח, הסינים והיפנים מוכרים אג"ח של ממשלת ארצות הברית ויש חשש גדול אם שווקי האג"ח יחזיקו מעמד ברמות הללו".

איך זה קורה?

"כששווקי האג"ח נופלים, הריבית האלטרנטיבית שהם מספקים עולה. יש הרבה שחקנים בשוק שאומרים לעצמם ‘המניות ברמות גבוהות עם מכפילים גבוהים. אני יכול לעבור לקבל באג"ח ריבית דולרית של 3% ואם אני אקח סיכון אז גם 4% ויותר’. הם עוברים מהמניות לאג"ח. עם הגל הראשון של ירידות בשוק האג"ח, התשואה שלהן עולה והן לוחצות את שוק המניות. כשזה משולב בתנודתיות שמלחיצה חלק מהשוק, מספיק שחלק קטן מהשוק מוכר בפאניקה ואנחנו רואים ירידות. יש פה הרבה פסיכולוגיה".

החשש הגדול מהנפילות של הימים האחרונים בבורסות הוא שהן יתגלגלו למשבר עמוק יותר. השאלה שמטרידה אנליסטים רבים היא האם אנחנו חוזים בהתפוצצות של בועה, כזו שתעבור משוק ההון לעולם הריאלי.

סוכן השקעות סיני עוקב אחר התפתחויות בבורסה בבייג’ינג (AP Photo/Mark Schiefelbein)

"הנפילות שאנחנו רואים עכשיו בבורסות בעולם ובעיקר בארצות הברית הן חריגות מאוד", אומר רויטר. "ראינו אותן ב-2008. יש סיכון שהן יתגלגלו למשבר של ממש בעיקר כי יש להן גם תנאי רקע שקיימים כבר הרבה זמן. כל עוד הריביות היו נמוכות ותחזיות הצמיחה טובות, כל חברה שהנפיקה אג"ח העריכה שהיא תוכל למחזר אותו בזול. עכשיו כשהריביות עולות והשוק מוצ"ף באג"ח, יש חשש אצל החברות הללו שהן לא יוכלו להמשיך ולמחזר את החוב שלהן. זה מאוד מלחיץ את השוק".

מי לחוץ?

"חברות ממונפות עם היקפי חוב גדולים".

הבורסה לניירות ערך בניו יורק, ה-11 לאוקטובר 2018 (AP Photo/Richard Drew)

רויטר מאמין שמעבר לתנאים הממשיים, הנפילות של הימים האחרונים מתודלקות גם על-ידי הרבה מאוד פסיכולוגיה. "מדד הפחד משחק פה תפקיד חשוב", הוא מסביר. "ההתנהלות של טראמפ מזינה את הפחד, עם מלחמות השכר והאיומים שלו על הפד. בסוף, מה שקורה בארצות הברית גולש מהר מאוד גם אלינו, גם כשאנחנו חושבים שהמצב במשק שלנו יציב והריבית נמוכה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website