ירי טילים על תל אביב: לא טעות, אלא “ספוילינג” פלסטיני חסר מוצא

מי שמאמין כי הטילים מעזה על תל אביב היו "טעות", שיבושם לו. הם לא היו טעות, והאירוע חשף את אחת ממכשלות היסוד ביחסינו עם הפלסטינים, הן בעזה והן ברמאללה: תופעת "המכשילים", "הספוילרים".

מה קרה בעזה? משלחת המודיעין המצרי ישבה עם בכירי חמאס כדי לקדם את העניינים החשובים לעזה, ההסדרה עם ישראל, שכוללת את פתיחת מעבר רפיח בניהול חמאס, והסיוע הכלכלי לעזה. אבל, מי שלא רצה שמצרים היא שתקדם את העניין הזה – שיגר את הטילים על תל אביב. ומי יכול להיות "המקלקל?" – "הספוילר"? מי לא – איראן, קטר, תורכיה, יריבים אישיים ליחיא סינוואר שדחק אותם מעמדת ההנהגה כמו איסמאעיל הנייה – תבחרו אתם.

איך אנו יודעים שאין זאת השערה פרועה? מכיוון שזה כבר קרה, כמו העתק לאירוע קודם. משלחת המודיעין המצרי ישבה עם הנהגת חמאס בעזה, ובעוד הם יושבים "מישהו" שיגר טיל על באר שבע…

אז זה היה "ברק", היום זאת "טעות". לא ברק ולא טעות – ספוילרים מתוך חמאס שמשתקים כל סיכוי להתקדמות. והדברים נכונים גם לגבי רמאללה. הכלל הוא שכל מנהיג פלסטיני לא יימדד בהישגים שיביא לפלסטינים, אלא במה שיאבד, אפילו אחוז אחד מן השטח. בשיחות קמפ דייוויד ערפאת אמר את זה בגלוי לברק ולקלינטון – אם אתפשר, תצטרכו לבוא להלוויה שלי.

כל גל הטרור הגדול שפרץ אחרי הסכמי אוסלו נבע מכך שחמאס היה הספוילר של פתח. כאשר הליכוד הפסיק את תהליך אוסלו, פסק הטרור… לא מכיוון שחמאס פחד מישראל, אלא מכיוון שלא היה מה לקלקל…

המסקנה היא שבימים אלה, מתוך הנחה שלא תהיה "אלטלנה פלסטינית", כוחם של "המקלקלים" חזק מכוחם של מי שרוצים להתקדם בכיוון כלשהו, ובתנאים האלה מוטב לשמור על הקיים, לא לעשות גלים, ולהתרחק מכל "יוזמה", "תוכנית" וכו’ כי הספוילרים לא ירשו. זאת המשמעות האמיתית של "אין פרטנר".

**

הבלוג של פנחס ענברי
על הספר "שומר השאול"

Leave a Reply

Name *
Email *
Website