ישראל תשלח משלחת סיוע לאתר קריסת הסכר בברזיל

ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח עם נשיא ברזיל ז’איר בולסונארו בעקבות אסון קריסת הסכר במדינה. ראש הממשלה הציע לנשיא שישראל תשלח סיוע מיידי למקום האסון ותסייע בחיפוש אחר הנעדרים. נשיא ברזיל הודה לראש הממשלה ונענה להצעה. מדובר צה"ל נמסר כי צה"ל נערך להוצאת משלחת סיוע לברזיל. מפקד פיקוד העורף, אלוף תמיר ידעי, מוביל את ההערכות בנושא.

#Brazil
A dam collapse in southeast Brazil unleashed a torrent of mud on a riverside town and surrounding farmland Friday, destroying houses, leaving 200 people missing and raising fears of a number of deaths. #AFPphoto by Douglas Magno pic.twitter.com/gKLeGM1n6G

— AFP Photo (@AFPphoto) January 25, 2019

בקריסת הסכר, שאירעה בלילה שבין שישי לשבת (שעון ישראל), נהרגו לפחות ,תשעה בני אדם, מאות עדיין נעדרים. הסכר נמצא בשטח מכרה ברזל במחוז מינאס ג’ראיס שבמזרח המדינה. על פי הדיווחים של עדי ראיה, זרמים אדירים של מים ובוץ החלו לפרוץ מהסכר הקורס והציפו את המכרה, כולל את הקפיטריה שבמקום בשעת ארוחת הצהריים. מנהלי המכרה סיפרו כי מתוך כ-300 אנשים העובדים באתר, רק כ-100 אותרו בריאים ושלמים.

זו הפעם השנייה בתוך שלוש שנים שסכר של החברה המפעילה את המכרה קורס במחוז זה בברזיל. בנובמבר 2015, 19 בני אדם נהרגו וכפר שלם נקבר תחת הסחף לאחר שסכר גדול יותר נפרץ. האירוע הקודם,הנחשב לאסון האקולוגי החמור ביותר בהיסטוריה של ברזיל,הותיר אחריו 25 אלף בני אדם ללא מי שתייה והרג אלפי דגים. על פי הערכות, 60 מיליון מטרים מעוקבים של פסולת זרמה לתוך הנהרות באזור והגיעה בסופו של דבר לאוקיינוס האטלנטי.

7 bodies recovered, 200 missing after Brazil dam collapse floods community in sludge https://t.co/COF4s5kUDn pic.twitter.com/0vvAV6Oe7B

— CBS News (@CBSNews) January 26, 2019

מנכ"ל חברת וייל, המפעילה את המכרה, פאביו שוורצמן, אמר כי הוא לא יודע מה גרם לקריסה והוסיף כי "מרבית הנפגעים היו עובדים שלנו". שוורצמן הוסיף כי קריסת הסכר הלילה הייתה "טרגדיה אנושית קשה יותר מזו של 2015, אך הנזק הסביבתי צפוי להיות נמוך יותר".

על פי אתר האינטרנט של חברת וויל, פסולת הכרייה מורכבת בעיקר מחול ואינה רעילה. עם זאת, דוח של האו"ם מצא כי הפסולת באסון של 2015 "הכיל רמות גבוהות של מתכות כבדות רעילות".

וייל היא חברת הכרייה הגדולה ביותר בברזיל. שעתיים אחרי האירוע, נפלה מניית החברה, הנסחרת בבורסה בניו יורק, ב-10%.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website