כאן עובדים: הסכם קיבוצי ראשון בתאגיד השידור ‘כאן’

הסכם קיבוצי ראשון נחתם בתאגיד השידור הציבורי כאן, במסגרתו הוסכם על קידומי שכר ומתן מענק חתימה חד פעמי, וכן הוסדרו החזרי הנסיעות לעובדים. ההסכם נחתם בין הנהלת התאגיד, משרד האוצר, ארגון העיתונאים והסתדרות עובדי המדינה. הצדדים ימשיכו לנהל מו״מ באשר להסדרת מכלול תנאי העבודה העתידיים של העובדים על פי המגזרי התעסוקה השונים בתאגיד. במסגרת ההסכמות נקבע כי לא יהיו שיבושים של שידורי הבחירות או האירוויזיון, כל עוד לא תהיה פגיעה בתנאי עבודה של העובדים או בעבודה המאורגנת.

ההסכם קובע כי במחצית השנייה של 2019 יבוצעו קידומי שכר של עד 15% לעובדים שנקלטו לעבודה בתאגיד לפני 1 בינואר 2018. שכרם של 97% מהעובדים יקודם בלפחות 1% (ולא פחות ממאה שקלים). 60% מהעובדים יקבלו קידום שכר של לפחות 3%. קידומי השכר יינתנו רטרואקטיבית מתחילת שנת 2019. עדכוני השכר יבוצעו על בסיס הערכת עובדים, שתבוצע בקרוב בתיאום ובהיוועצות עם נציגות העובדים. עוד על פי ההסכם יקבלו העובדים מענקי התמדה של כ-2,100 ש"ח לכל שנת ותק בתאגיד, כך שעובדים שהחלו עבודתם בו במאי 2017 יקבלו 4,200 ש"ח.

הסכם קיבוצי בתאגיד ‘כאן’ (צילום: ועד עובדי ‘כאן’)

ההסכם מסדיר מודל הוצאות נסיעה חדש, השקף החזרי נסיעה מהגבוהים שניתנו במגזר הציבורי, לאחר שהאוצר ביקש לבטל לעובדים את רכיב אחזקת הרכב, ואף לדרוש מהם החזרים רטרואקטיביים, בטענה כי הוא מהווה חריגת שכר. עובדים שהמודל החדש צפוי לפגוע בגובה החזר הנסיעות העתידי שלהם, יקבלו כפיצוי תוספת שכר בגובה הפגיעה המשוערת, כך שהברוטו שלהם לא ייפגע. כתבי חדשות יקבלו תוספת שכר ייחודית נוספת בסך 175 שקלים, כפיצוי על נסיעות במסגרת תפקידם. גם גובה השכר הפנסיוני של העובדים צפוי לעלות, בשל שינוי מודל תשלום הוצאות הנסיעה.

"בשורה אמיתית"

"אנו נמצאים בציון דרך חשוב, עת נחתם הסכם קיבוצי ראשון בגוף התקשורת המשמעותי בציבוריות הישראלית", אמר יו"ר הסתדרות עובדי המדינה, אריאל יעקבי במעמד החתימה. "זהו הסכם שלא רק מתקן עיוותים, אלא גם נושא בשורה אמיתית בעלת ייחוד לגוף תקשורת בימינו. אנו צריכים כעת לפעול להסכם קיבוצי כולל, שיצעיד את ‘כאן’ לעולם העבודה של מחר".

יו"ר ארגון העיתונאים יאיר טרצ’יצקי ברך את חברי ועד עובדי התאגיד, "שעשו לילות כימים בסיטואציה מורכבת והצליחו לחתום על הסכם טוב שמשפר את תנאי ההעסקה של העובדים. עכשיו המשימה היא לקדם כמה שיותר מהר את החתימה על ההסכם הקיבוצי הרחב".

הפגנת עובדי תאגיד ‘כאן בכיכר הבימה, נובמבר 2016 (צילום: דבר ראשון).

"מדובר בהישג משותף לעובדים ולההנהלה", אמר מנכ"ל התאגיד אלדד קובלנץ. "יחד הצלחנו להגיע להבנות המאפשרות תגמול עובדים והסדרת תשלומי הוצאות נסיעה מתוך הבנה שההון האנושי הינו המשאב החשוב ביותר כאן, לצד  שמירה קפדנית  על המסגרת התקציבית של התאגיד.  אני מברך את העוסקים במלאכה, ובראשם סמנכ"ל הכספים רן היילפרן,  ומודה למועצת כאן על אישור ההסכמים שמסמנים דרך חדשה ביחסי ההנהלה והעובדים"

הן עיתונאי והן עובדי המינהל וההנדסה בתאגיד השידור הציבורי כאן, התאגדו כבר בספטמבר 2016 בהסתדרות, חודשים ארוכים עוד טרם תחילת שידוריו. הוועדים לוו בהליך המו"מ גם על ידי עו"ד שאול אידה מהסתדרות עובדי המדינה, ד"ר מורן סבוראי, היועצת המשפטית של ארגון העיתונאים, הסתדרות ההנדסאים והטכנאים ואגף כלכלה של ההסתדרות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website