כ”ץ: דמי האבטלה המורחבים ימשיכו גם אחרי יוני אם האבטלה לא תרד

דמי האבטלה והחל"ת המורחבים לא יופסקו ביוני אם האבטלה תישאר מעל 7.5%. כך הודיע אתמול (ראשון) שר האוצר ישראל כ"ץ ל-Ynet. השינוי דורש תיקון חוק שיאושר במליאת הכנסת, אך תזכיר חוק בנושא טרם הופץ. שיעור האבטלה אליו מתייחס החוק כולל את השוהים בחל"ת אבל אינו כולל מובטלים שהתייאשו מחיפוש עבודה.

בתקופת הקורונה נקבעו הקלות לקבלת דמי אבטלה, לפיהן מובטלים ושוהים בחל"ת יקבלו דמי אבטלה עד ליוני 2021 או ירידת שיעור המובטלים המורחב, הכולל גם שוהים בחל"ת אך לא מובטלים שהפסיקו לחפש עבודה, מתחת ל-7.5%. נכון לעכשיו (תחילת נובמבר) עומד שיעור מובטלים זה על 12.6%.

במידה וירד שיעור אבטלה זה מתחת ל-10% אבל יישאר מעל 7.5%, יקוצצו דמי האבטלה ל-90% מהסכום החל מהחודש לאחר מכן. יש לציין שסעיף זה כבר היה אמור להיות מופעל ערב הסגר השני בגלל ירידה נקודתית בשיעור האבטלה, אבל בגלל הצפי לגדילת האבטלה דחה אותו שר האוצר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יש לציין כי על פי תחזית בנק ישראל שפורסמה עוד לפני שאושרו החיסונים נגד קורונה יעמוד שיעור האבטלה ברביע האחרון של 2021 בתרחיש המרכזי על 7.8%. על פי תחזית האוצר שלקחה בחשבון הפצת חיסונים רק בתחילת השנה הבאה יעמוד שיעור האבטלה הממוצע בכל 2021 על 8.9%.

צ’ק דחוי שלא בטוח שיהיה צריך לפדות

כדי לבצע שינויים אלה צריך להציג חוק ולאשר אותו בשלוש קריאות בכנסת. תזכיר חוק כאמור עוד לא פורסם, וספק אם יפורסם בזמן הקרוב. על פניו אין סיבה להאריך את דמי האבטלה לפני שמתקרבים למועד הפקיעה שלהם.

על פי תחזיות עדכניות עם אישור החיסונים, עד חודש יוני אמורים החיים לחזור למסלולם והמשק לפעילות שגרתית. במצב זה ידרשו כלים אחרים בטיפול בציבור המובטלים שישאר מחוץ למעגל העבודה: מערכת חדשה של תמריצים, ועידוד המשק ליצירת משרות חדשות. בהקשר זה יש לציין כי שר האוצר אמר בשבוע שעבר כי לא מתוכננות השקעות נוספות להאצת המשק בשנת התקציב הבאה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website