לאחר דחייה: השר אוחנה חתם על הצו המסמיך שוטרים לאכוף איסור צריכת זנות

אכיפת חוק איסור צריכת זנות מתחילה. לאחר דחייה של מספר חודשים, חתם היום (רביעי) השר לביטחון פנים, אמיר אוחנה, על הצו המסמיך שוטרים לאכוף את החוק. ביום שישי, ה-1 בינואר תחל האכיפה של חוק לאיסור צריכת זנות, שחוקק לפני כשנתיים, לצד החלטת ממשלה המקצה תקציבים נרחבים במטרה למגר את תופעת הזנות בישראל.

אכיפת החוק הייתה צריכה להתחיל כבר ב-10 ביולי השנה, אך השר לביטחון פנים אמיר אוחנה סרב לחתום על צו המסמיך את השוטרים לאכוף את החוק. בעקבות עתירה שהגיש המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות לבג"ץ, התחייב אוחנה לחתום על הצו עד לסוף שנת 2020, והיום  עדכנו מלשכת השר כי הצו נחתם והמשטרה תחל באכיפה.

נשים שהואשמו בעיסוק בזנות במעצר. תמונת ארכיון (צילום: פלאש 90)

איילת דיין מנהלת שותפה במטה למאבק בסחר בנשים ובזנות אמרה: "עם תחילת האכיפה של חוק איסור צריכת זנות אנחנו נכנסים לעידן חדש, עידן שבו זנאים נענשים על חלקם בניצול נשים בזנות. הגיע הזמן שהזנאים יבינו שלא משנה איזה סיפור הם מספרים לעצמם צריכת זנות היא פשע. לצד האכיפה נמשיך לפעול להמשך הרחבת מעני השיקום והסיוע עבור אוכלוסיות בזנות ולמניעת ניצול של נשים נוספות במעגל הזנות".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

חוק איסור צריכת זנות קובע כי צריכת זנות היא עבירה מנהלית וכי על צרכן הזנות שנתפס יושת קנס של 2,000 שקלים לצרכני הזנות, ובמקרה של עבירה חוזרת, 4,000 שקלים. בנוסף, נקבעה חזקה בחוק לפיה כל מי שנוכח בבית בושת הוא צרכן זנות. כלומר, אם אדם נוכח במקום המיועד לצריכת זנות ולטענתו אינו נמצא שם בכדי לצרוך זנות, חובת ההוכחה מוטלת עליו.

החוק הוא חלק ממהלך משולב הכולל חינוך והסברה לציבור והרחבת דרכי טיפול ושיקום לאוכלוסיות בזנות. לצד החוק נקבע בהחלטת הממשלה כי יועברו 90 מיליון שקלים במהלך שלוש שנים לצורך הרחבת מעני השיקום הקיימים והקמת מענים נוספים. בין היתר הורחבו השירותים הניתנים היום בבאר שבע, חיפה ותל אביב, פותח שירות של סל מענים גמיש, ובתקופה הקרובה יוקמו מערך שירותים בירושלים, מערכי שיקום לאמהות, מענים ייעודיים לקהילת הטרנס*, מרפאות ניידות בבאר שבע וירושלים ועוד.

הפגנה בתל אביב במחאה על ניצול נשים על ידי צרכני זנות וסרסורים (צילום: דבר)

בהקשר זה נציין כי המטה למאבק בסחר בנשים ובזנות פועל על מנת לוודא כי כל התקציבים ימומשו ואף שקל לא יוחזר לקופת המדינה. בחודש דצמבר 2019 הגיש המטה עתירה בעניין כנגד משרד הרווחה ומשרד האוצר.

העתירה נשאה פירות, חלק ניכר מתקציב 2019 נשאר בידי משרד הרווחה. בנוסף, בעקבות העתירה, ולמרות העדר תקציב מדינה לשנת 2020, כבר בתחילת חודש יוני העביר משרד האוצר את כלל התקציב לשנת 2020, עבור יישום החלטת הממשלה ובחודש נובמבר עדכן משרד הרווחה כי כל התקציב שהועבר לו עבור שנת 2019 ושנת 2020 מומש או נמצא בהליכי מימוש סופיים, זאת לצד התחייבויות תקציביות נוספות שכבר קיימות עבור שנת 2021.

בעקבות כך, נמחקה העתירה בהסכמה והמטה ממשיך לעקוב אחרי הרחבת מעני השיקום והסיוע בכלל משרדי הממשלה ופיתוח תכניות חדשות בתחום. בשנת 2016 מצא הסקר הלאומי על תופעת הזנות בישראל, אשר פורסם על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והמשרד לביטחון פנים כי בישראל חיים כ-12,040 אנשים בזנות.

בשנת 2017 עדכן משרד הרווחה את אומדן מספר הקטינות והקטינים בזנות בישראל לכ-3,000 (כ-2,000 יותר מהאמור בסקר), כך שהאומדן הרשמי עומד כיום על כ-14,000 נשים וגברים בזנות בישראל, מתוכם כאמור 3,000 קטינים וקטינות. גיל הכניסה המוכר לזנות הוא 14 ומרבית הנשים במעגל הזנות חוו בילדותן פגיעה מינית.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website