לא בהכרח מרוצים? הגרמנים דווקא האריכו את מודל ההעסקה הגמישה בשנה נוספת

"ביקשתי לברר עם הגרמנים מה הם חושבים על המודל שלהם. אולי הם אומרים למה אנחנו לא עושים חל"ת ישראלי?" כך אמרה הבוקר (שלישי) מנכ"לית משרד האוצר קרן טרנר, והוסיפה כי גם הגרמנים "לאו דווקא" מרוצים מהמודל. שר האוצר הגרמני אולף שולץ, שלפני שבועיים הוביל את הארכת המודל בשנה נוספת, דווקא נשמע אחרת.

"העובדה שגרמניה הייתה הראשונה לחזור לצמיחה אחרי המשבר האחרון קשורה במידה רבה במודל ההעסקה הגמישה" אמר שולץ בראיון טלוויזיוני בגרמניה. "כל המומחים הבינלאומים מסכימים לגבי זה… המודל הגרמני של העסקה גמישה עכשיו נמצא בשימוש ברחבי אירופה ובעוד מדינות ברחבי העולם". יש לציין שהגופים הבינלאומיים – קרן המטבע וה-OECD המליצו על שימוש במודל.

קרן טרנר ויעקב מרגי בוועדת הכלכלה (דוברות הכנסת)

ב-27 באוגוסט אישרה הממשלה הגרמנית תוספת של 10 מיליארד אירו להארכת תוכנתית המודל הגרמני ב-12 חודשים נוספים. התכנית אושרה כבר ל-12 חודשים החל מפרוץ משבר הקורונה, ובסך הכל תחול התכנית לאורך שנתיים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בניגוד לדבריה של מנכ"לית האוצר, בגרמניה מכירים בכך שמודל ההעסקה הגמיש ספג חלק גדול מהפגיעה בתעסוקה במהלך משבר הקורונה. לכן, על אף פגיעה של 10% בתוצר הגרמני בעקבות המשבר, רמת האבטלה במדינה נכון לחודש יולי עמדה על 6.3% בלבד, ובאותו החודש הוערך כי 5.6 מיליון עובדים גרמנים נותרו בעבודה במסגרת המודל, גידול שנתי של 1.3 נקודות בסיס. לעומת זאת, בארה"ב זינקה האבטלה ל-14.7% בשיא המשבר.

מכון המחקר הגרמני IFO העריך כי במידה והממשלה הגרמנית לא הייתה מאשרת את המשך המודל לשנה נוספת, המשק הגרמני היה סובל מ"מאות אלפים רבים של פיטורים".

שר האוצר הגרמני אולף שולץ אמר על הארכת התכנית כי היא נותנת ודאות לעסקים ולעובדים ומונעת פיטורים. "עסקים ועובדים צריכים מסר ברור מהממשלה: אנחנו מגבים אתכם במשבר הזה, ולא ניתן לאף אחד להגיע למצב של מצוקה".​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website