“לא נסכים להיות עבדים”: מאות מפגינים באינדונזיה נגד חוק שישנה את שוק העבודה

איגודי עובדים וארגוני סטודנטים מפגינים מזה שבוע בג’קרטה, בירת אינדונזיה. ההפגנות נערכות כנגד חוק מקיף שאמור לשנות את שוק התעסוקה באינדונזיה ולהשפיע על עשרות מיליוני עובדים. המפגינים דורשים להיות מעורבים בתהליך החקיקה שלטענתם משפיע עמוקות על שוק העבודה ויהפוך את העובדים לפגיעים יותר. מאות מפגינים החברים בשבעה ארגוני עובדים שונים, המאוגדים בתנועת "העבודה עם האנשים" (Gebrak) הביעו את התנגדותם לחוק המקיף שאמור לשנות את תנאי ההעסקה, את שכר המינימום, ואופן התשלום עבור כל העובדים במשק האינדונזי.

"לא נסכים להפוך לעבדים במולדת שלנו" אמר מפגין שהשתתף בתהלוכה לעבר בית הנבחרים בג’קרטה ביום שני. "אנו חושדים כי הצעת החוק תביא לשוק עבודה גמיש בכך שתשלול מהעובדים את זכויותיהם הבסיסיות, כולל הפחתת פיצויי הפיטורים והצעה לחישובי שכר על בסיס שעות עבודה", הוסיפה אחת המפגינות. "עובדים ייאלצו לעבוד ללא ודאות מכיוון שהסכם ההעסקה יהפוך אותם לפגיעים יותר לפיטורים ולמיקור חוץ. החוק נכתב מאחורי דלתות סגורות ולא מתחשבים בנקודת המבט של הציבור".

הממשלה עדיין עובדת על החוק המקיף שאמור להגיע להצבעה בבית הנבחרים כבר החודש. מבחינה רשמית, פורסמו פרטים מעטים אודות תוכן החוק, אולם טיוטה של החוק הודלפה לרשת ועוררה את גל ההתנגדות של האיגודים המקצועיים. הממשלה מתכננת להגמיש את שוק העבודה באמצעות לגליזציה של העסקה קבלנית לפי שעות, כך טענו שרי הכלכלה והמסחר של אינדונזיה. "הגמשת התעסוקה, והקלה בהעסקה ובפיטורים ידונו", אמר שר הכלכלה, הרננגה אררטו, והוסיף כי הפרטים הטכניים יהיו בידי שר התעסוקה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website