לא תוקצבו: הוקפאו תוכניות חינוך משלים עבור אלפי בני נוער יוצא אתיופיה

אלפי בני נוער יוצאי אתיופיה נותרו ללא תכניות חינוכיות משלימות, אחרי שפרויקט ‘הדרך החדשה’, לקידום שילובם של אזרחי ישראל ממוצא אתיופי בחברה הישראלית, אחרי שהוחרג מהתקציבים הייעודיים שהועברו לטובת תכניות חינוך משלימות.

במסגרת פרויקט מופעלות מספר תוכניות חינוכיות המכוונות לנוער יוצא אתיופיה, בהן תוכנית רשותית  לחוגים מסובסדים, תוכניות מגשרים חינוכיים עבור תלמידים, והכנה לבחינות הבגרות.

במכתב שנשלח בתחילת השבוע לראש הממשלה בנימין נתניהו, קרא פורום חברי המועצות העירוניות יוצאי אתיופיה לפעול למען תקצובן המידי של התוכניות. 22 הנציגים העלו חשש שמכיוון שבשלושת החודשים הקרובים לא יאושר תקציב מדינה, מרכיבים חיוניים של התוכנית לא יוכלו להתחיל לפעול.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"רק מי שצועק מקבל התייחסות וזוכה לטיפול הולם" אומר ל’דבר’ שחר סימנה, חבר מועצת העיר יבנה ויו"ר הפורום. לדבריו, לצד התוכניות המשלימות שנפתחו עם תחילת שנת הלימודים, כלל התכניות לבני הנוער מהעדה הוקפאו באופן מלא או חלקי והשאירו אלפי בני נוער ללא מענה. "לצערי נזכרים בבני הנוער רק כשהם חוסמים את צומת עזריאלי", הוסיף.

פרויקט ‘הדרך החדשה’ הוקם בעקבות מחאת יוצאי אתיופיה ב-2015, בתקציב שנתי של כ-120 מליון שקלים. התקציב מועבר למספר משרדי ממשלה המטפלים במגוון רחב של נושאים, מתמיכה ורווחה לאוכלוסיה המבוגרת, שיכון, בטחון, שיטור ועד שירותים חינוכיים פורמליים ובלתי פורמליים.

בעוד תקציבי התוכניות המופעלות על ידי משרדי הקליטה וביטחון הפנים אושרו על ידי המשרדים והאוצר, עתידן של התוכניות החינוכיות מוטל בספק. "(השר להשכלה גבוהה ומשלימה) זאב אלקין טוען שזה לא בתחום אחריותו, (שר החינוך) יואב גלנט לא נתן תשובה ברורה", טוען סימנה, "לא יודע אם מורחים אותנו, אבל ברור שהתוכניות הללו לא מעניינות אותם".

משבר התקצוב של התוכניות לבני העדה הוא חלק מהמשבר התקציבי שמלווה את הממשלה בשנתיים האחרונות. בהיעדר תקציב מדינה, פועלת המערכת תחת ‘תקציב המשכי’, בו משרדי הממשלה רשאים להוציא מדי חודש חלק יחסי על בסיס התקציב של 2019 .

אופן ההתנהלות הזה הציב בסכנת פתיחה מאות תכניות חינוכיות ותרבותיות לבני נוער, וכדי להגיע לפתרון בעניין הציגו השרים תכנית להסטת תקציבים שלא בוצעו באופן מלא עבור החינוך המשלים והחינוך התוספתי בסכום של 1.15 מיליארד שקלים. הכסף שהועבר הצליח לאפשר את פתיחת השנה בתוכניות קרב והילה, אך תוכניות רבות אחרות נשארו ללא מענה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website