לוחם לשעבר בוועדה לטיפול בנפגעי הלם קרב: “אף אחד מאגף השיקום לא עזר לי”

צוריאל פרידמן, לוחם לשעבר והלום קרב התמוטט לאחר שהעיד היום (שני), בדיון בוועדה לטיפול וסיוע לנפגעי פוסט טראומה והלם קרב בכנסת, על הקשיים שחווה מול אגף השיקום כשניסה לקבל סיוע והכשרה מקצועית. יו"ר הוועדה ח"כ אופיר סופר (ימינה) אמר: "השיקום התעסוקתי הוא תהליך מתווך לחזרה לשגרה, יש להקים יחידה שמתמחה בפוסט טראומה".

"לפני הצבא הייתי ספורטאי מצטיין. במהלך השירות שלי חוויתי אירועים קשים והיום אני מוכר כנכה פוסט טראומה" סיפר פרידמן. "בתחילת הדרך קיבלתי עזרה מפסיכולוגית אישית וההורים שלי. הייתי במקום של אובדנות. החלטתי לבחור בחיים וללמוד חינוך גופני. כשהגעתי לקבל את השיקום המקצועי. רצו לבדוק אם המקצוע מתאים לי. הבאתי המלצות ומסמכים שמעידים שכן, אני יכול ללמוד. הפנו אותי מהאגף לפסיכיאטרית שהתנהגה אליי כאילו אני סובל מפיגור". לדבריו לא קיבל כל עזרה בתהליך והגיע למצוקה אובדנית. "אף אחד לא עזר לי מאגף השיקום. אגף השיקום לא יודע מה זה פוסט טראומה".

"הסיפור שלי מתחיל בחילוץ אסון המסוקים, חיילים צעירים שאין לנו מושג מה אנחנו עושים ואחרי כמה שנים מבינים מה קורה" סיפר עמיר שי שוויצר, שנפגע באסון. "קשה לאבחן ולהבין שזה מה שעובר עליך. קיבלתי טיפול תרופתי, היו לי בעיות בשינה והיה לי בעיות לתפקד בבוקר כאדם עובד, לומד וכאב. הייתי רוצה שתסתכלו על זה כנמק. זה משתלט על המשפחה, תעסוקה, פגיעה באישה ובילדים. הם נפגעים בצורה ישירה. קשה לתפקד ככה במצב הזה. לצערי ניסיתי ללמוד הנדסאות ולא הצלחתי. אני לא מצליח להתקדם בעבודה. אפילו בתור עובד זוטר שמבקש לעשות משמרות ערב ולילה זה בלתי אפשרי. משרד הביטחון צריך להיות בקשר עם המעסיקים".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

"צריך להבדיל בין הטיפול הפסיכולוגי הקליני לבין הטיפול התעסוקתי"

ח"כ סופר הסביר "אנשים שאחרי המלחמות חוו ירידה תפקודית, חלקם פוטרו חלקם לא התקבלו למקומות עבודה זה כמו כדור שלג עבורם בדרך להתדרדרות נפשית. מטרתנו היא להחזיר את הלוחמים למעגל העבודה. גם לוחמים במילואים וגם חיילים שהשתחררו משירות סדיר. לשקם אותם על מנת שיוכלו להיכנס למעגל העבודה. צריך להבדיל בין הטיפול הפסיכולוגי הקליני לבין הטיפול התעסוקתי". לשם כך לדבריו, נדרשת הקמת יחידה ייעודית המתמחה בפוסט טראומה ובשיקום מפוסט טראומה באגף השיקום.

ח"כ אופיר סופר (ימינה) (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

דן שגב, נציג אגף השיקום בדיון אמר כי האגף מבקש לשלב נכי צה"ל בשוק התעסוקה. "בשנים האחרונות אנחנו עושים תהליך ייזום ועוברים עם הלוחם תכנית אוריינטציה. מסבירים מה הזכויות שלו. כשבונים תכנית שיקום צריך להתייחס למגבלות ולנתונים האישיים". תהליך השיקום לדבריו מתחיל אחרי שהוועדה הרפואית מסתיימת ונקבעת נכות של 20 אחוז ומעלה.

"חשוב לציין שמסיים לימודים מבחינת משרד הביטחון נחשב משוקם ומפה צריך להמשיך בכוחות עצמו" הסבירה עו"ד רינת גולד גזית המתמחה בזכויות נכי צה"ל. "לכן העידוד ללכת למסלול שיקום זה הכי קל למשרד הביטחון והכי מסיר אחריות בהמשך. בראשית קום המדינה ניתן סט כלים: שיטת המכסות – שמחייבת לפחות חמישה אחוז נכים בשוק העבודה, צו תעסוקה שמונע פיטורים, ייחוד עיסוק – שמותאם לנכי צה"ל. בשנים הראשונות זה נאכף בצורה קפדנית אך כיום כבר לא נאכף בצורה שיטתית וגם צווי תעסוקה כבר לא מוציאים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website