לחץ בירדן לביטול הסכם הגז: 40 צירים קוראים לדיון מיוחד

הלחץ לביטול ההסכם גובר: 40 צירים בפרלמנט הירדני חתמו על תזכיר הקורא לקיום פגישה שתחייב את הממשלה לבטל את הסכם הגז עם מצרים, כך נכתב היום בסוכנות הידיעות הירדנית עמון. החתימות הוגשו במסגרת קמפיין ארצי נגד הסכם הגז שנחתם עם ישראל,כשנראה שהרקע אליו הוא בעיקרו פוליטי ואנטי ציוני.

הסכם הגז עם ירדן ניחתם לפני כארבע שנים, לכמות של 45 BCM, המתפרסים על פני 15 שנה בעלות 10 מיליארד דולר, המקבילים לתשלום ממוצע של 6.2 דולר ליחידת חום. בסוכנות הידיעות פרסמו גם חוות דעת לפיה יכולה ירדן לצאת מההסכם ללא סעיף העונש שעומד על 1.5 מיליארד דולר.

מאז חתימתו, גורמים רבים בירדן העבירו ביקורת חריפה כנגדו, מסיבות פוליטיות. בתגובה ללחץ, ביקש מלך ירדן עבדאללה במרץ השנה דו"ח לגבי המשמעויות של ביטול החוזה. גם בפרלמנט הירדני נערכו הצבעות סמליות במטרה לבטלו, וגורמים אנטי ישראלים בירדן קיימו מספר הפגנות כנגד מימוש החוזה. מנגד, החוזה כולל קנסות יציאה משמעותיים של מאות מליוני דולרים, וכן הוא נחתם בערבות ממשלת ארצות הברית, כך שהאמריקאים יכולים להפעיל מנופי לחץ משמעותיים לקיום ההסכם, דוגמת העברת כספים מהסיוע השנתי לחברות הגז בישראל ולנובל אנרג’י. נראה שבית המלוכה הירדני משחק משחק כפול – עוין לישראל על פני השטח, ומתחתיהם, מעמיק את קשריו עם ישראל בחסות אמריקאית.

מלך ירדן, עבדאללה השני (צילום:shutterstock).

לצורך מימוש החוזה הוקמה חברת בת הרשומה באיי קיימן, כך שאין בפועל עסקה ישירה בין חברה ישראלית לחברה ירדנית. עם הפעלת הצינור, ישראל למעשה תתחבר לצינור הפן ערבי, כך שישראל, מצרים וירדן יהיו מחוברות למעשה לאותה רשת גז. מצב זה מגדיל את היכולת לבצע עסקאות החלף, בהן ההתחשבנות הכלכלית לא חופפת במדויק את מקור הגז המוזרם בצינור.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website