למרות הדחיה, אין עדיין מתווה מוסכם ומאושר לפתיחת הרכבת

משרד הבריאות ומשרד התחבורה עדיין לא הגיעו להסכמה על נוהל לחידוש פעולתה של רכבת ישראל. במשרד הבריאות שואפים להגביל את ההתקהלות, אך במשרד התחבורה סבורים שהגבלות כאלו אינן מעשיות. על פי גורמים ברכבת, אפשר אמנם להגביל את כניסת הנוסעים בתחנות הקצה, אך אין אפשרות לעשות זאת בתחנות הביניים. בינתיים, הוסכם בין המשרדים כי נוסעים ברכבות ייבדקו באופן מדגמי לגבי בריאותם, אך גם סיכומים אלו עדיין לא סופיים. 

כך צפויה להיראות החזרה לפעילות של רכבת ישראל

בתחנות הותקנו שלטים המפצירים בנוסעים לשמור מרחק פיזי ברציפים. ככל הנראה יותקנו ברכבות אמצעים אלקטרוניים לאיתור נוסעים עם חום גוף גבוה, ויתקיים תשאול מדגמי לנוסעים לגבי בריאותם. מכיוון שהמתווה, כאמור, לא סוכם עדיין עם משרד הבריאות. העובדה שרבים מעובדי הרכבת עדיין נמצאים בחל"ת מעלה את החשש שכמו במערכת החינוך, גם כאן ההוראות המדויקות יימסרו ברגע האחרון, והנוסעים לא ידעו כיצד להתכונן.

פתיחת הרכבת אומנם נקבעה ל 16 במאי, כשבועיים לאחר שאר חלקי המשק, אבל בשל עבודות תשתית וחשמול, בין ה-16 במאי ועד ה-1 ביוני, הרכבות מצפון יגיעו רק עד נתניה, ומשם הנוסעים יוכלו להמשיך באוטובוסים. מכיוון שאלו מוגבלים לעשרים נוסעים בלבד, מדובר בתוספת עומס לא קלה לכבישים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

המסילות באיילון יישארו סגורות בין תחנת תל אביב מרכז-סבידור להרצליה, וכך גם קווי הרכבת במסילת טבעת השרון. רכבות שייצאו מירושלים יסיימו את מסלולן בתחנת תל אביב ההגנה בתל אביב. הקווים שייפתחו במלואם אמורים לפעול בתדירות מלאה.

ב-1 ביוני אמורות להיפתח כל המסילות לפעולה שגרתית בכל הקווים. הקו החשמלי מתחנת יצחק נבון בירושלים יגיע עד תחנת תל אביב מרכז-סבידור.

אין רכבות אז אין ביקושים

 שר התחבורה בצלאל סמוטריץ אמר היום (חמישי) ברשת ב’: "העבודות שנעשות כעת יבוצעו בכל מקרה. לעשות אותן בעוד חודשיים יגרום לפגיעה הרבה יותר קשה". עם זאת הפערים בין משרד התחבורה למשרד הבריאות מעידים על כך שלא רק העיכוב בשיפוץ המסילות מונע את פתיחת הרכבת, אלא גם העדרו של מתווה מוסכם שיאפשר שמירה על בריאות הציבור. 

שר התחבורה מציג נתון לפיו הביקוש לתחבורה ציבורית הוא רק על 25%-20% מבשגרה, אך הוא מתעלם מכך שהביקוש יורד גם בשל היצע נמוך. מנגד בחברת נתיבי איילון דיווחו כי התפוסה בשבוע שעבר על על 60% מהשגרה, והשבוע כבר קפצה ל-70%. מדובר בממוצע, כך שבחלק משעות היממה כבר נרשמים עומסים וגם פקקים. 

גם אם מקבלים את הנתונים שמציג השר סמוטריץ’, על ביקוש נמוך, הרי שביום שגרתי נוסעים ברכבת כ-250 אלף בני אדם בממוצע. 20% הם לפחות 50 אלף נוסעים ביום, שלא ברור אם יש להם דרך אחרת להגיע לעבודה. 

תחנת הרכבת יצחק נבון בירושלים ריקה בזמן משבר הקורונה. (צילום: יונתן זינדל/פלאש90)

 

 

 

 

 

 

 

לנוסעים אין מענה

מקס מורוגובסקי, מנכ"ל ארגון הנוסעים ‘תחבורה בדרך שלנו’ אמר כי "בשבועות האחרונים אנו מקבלים פניות רבות מנוסעים שהיו רוצים לראות חזרה מהירה יותר של התחבורה הציבורית ובפרט הרכבת המושבתת. אנחנו מבינים את השיקולים של משרד התחבורה בניצול תקופת הקורונה לקידום עבודות החישמול, קידום שישתלם לנוסעים בעתיד, אך לטעמנו משרד התחבורה לא עושה די למציאת פתרונות אלטרנטיביים שיקלו על החזרה לשגרה".

מרינה, סטודנטית ממעלות אומרת ל’דבר’: "אני עובדת בנשר בחודשים האחרונים, אז אני בדרך כלל לוקחת רכבת מנהריה ללב המפרץ, ומשם אוטובוס קצר לנשר. אני כרגע עובדת מהבית, רק כי אין לי רכבות. יש אוטובוס מנהריה, אבל לוקח לו יותר משעה כברכבת זו נסיעה של חצי שעה. הקווים האלה עמוסים גם בשגרה וכעת צמצמו את כמות הנוסעים בחצי. בדרך אלו קווים מלאים כמעט בכל שעה".

לדבריה, "אם הלימודים שלי יתחדשו, אני תקועה כי הלימודים מסתיימים ב-21:00. יש לא מעט שעובדים ולומדים בימי שישי ואין להם איך להגיע בלי רכב פרטי. הכסף ששילמתי על חופשי שנתי גם יורד לטמיון בינתיים". מתווה לפיצוי רוכשי כרטיס נסיעה ארוך טווח עדיין לא נדון במשרד האוצר.

בנוסף לעיכוב בהחזרת הרכבת לפעילות, משרד התחבורה עדיין לא מפעיל את התחבורה הציבורית בסופי שבוע. מהרשות הארצית לתחבורה ציבורית נמסר כי "עדיין יש תקנות שמאפשרות יציאה רק למטרות נקובות. וימי שישי הם לא ימי עבודה במשק". יום שישי הוא אכן יום חופש במגזר הציבורי, אך כ-40% מהמשק הישראלי כן עובד בו, ועובדים נאלצים לנסוע ברכבים פרטיים או להפסיד ימי עבודה בשל מדיניות זו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website