לפיד על הצעת רוטמן: ״השתלטות עויינת על בית המשפט״; גנץ: ״לא נדבר על הסכמות חלקיות״

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)

ראשי סיעות האופוזיציה התכנסו היום (שני) לישיבות השבועיות, במהלכן התייחסו בהצהרות לתקשורת להודעת הקואליציה, לפיה מרבית סעיפי הרפורמה המשפטית שתוכננו יוקפאו עד לאחר פגרת הפסח, למעט חקיקת שינוי הרכב הוועדה לבחירת שופטים.

ישיבת הסיעה הראשונה שהתקיימה הייתה של "ישראל ביתנו". יו"ר הסיעה אביגדור ליברמן התייחס בפתח דבריו למתווה של רוטמן ואמר: "אני קורא לשופטי בית המשפט העליון לפסול את כל החקיקה המטורללת. דינם של החוקים האלה הוא להיפסל. אני גם קורא לכל ראשי הגופים הרשמיים הממלכתיים לנקוט עמדה ברורה. ברגע שאנחנו מגיעים למשבר חוקתי, קודם כל מצייתים לפסיקה של בית המשפט העליון. כל משבר הוא גם הזדמנות. אין ספק שכגע למרות כל המתח, זאת הזדמנות לכינון חוקה".

לאחר מכן התקיימה ישיבתה של "המחנה הממלכתי" בראשות בני גנץ, שהבהיר כי "גם אם תופסק החקיקה בפגרה, לא ניכנס לחדר כשהוועדה לבחירת שופטים לא מונחת על שולחן הדיונים. לא יהיה שיח על הסכמות בנפרד, כשבחירת השופטים היא פוליטית וחד צדדית. זה הכל או כלום".

עוד אמר, כי "האמירה שבחירת שופטים באופן פוליטי תגביר את האמון במערכת המשפט תלושה מהמציאות. שופטים שיבחרו בשליטה פוליטית לא יזכו באמון הציבור. אני קורא לכל משפטן הגון להסיר את מועמדותו לתפקיד שופט בעליון אם החקיקה תעבור, ולא להסכים להתמנות כשאות קין פוליטי על מצחו ועל פסיקותיו. לא להסכים להתמנות כשופט מטעם הקואליציה – במקום כשופט של מדינת ישראל. כשנחליף את הממשלה נתקן ונאזן מחדש את השיטה לבחירת השופטים ונשיא בית המשפט העליון".

הישיבה הבאה שהתקיימה הייתה של "יש עתיד" בראשות יאיר לפיד, שהתייחס גם הוא בפתח דבריו למתווה של רוטמן. "זו לא פשרה, זו השתלטות עויינת על בית המשפט, אמר לפיד. "זה מה שהם תיכננו מהרגע הראשון, זה מה שהזהרנו עליו מהרגע הראשון. הממשלה אמרה לנו הלילה אנחנו נעשה מינויים פוליטיים לבית המשפט העליון, נוודא שהוא הופך לבית משפט כנוע של השלטון ואז נשב לדבר איתכם על זה שנדרסתם. אם הממשלה רוצה להרוס את הרס כלכלה, את הפגיעה הביטחונית ואת הקרע בעם, שיעצרו. רוצים לדבר באמת? בואו נדבר על כינון חוקה".

דבר היום
כל בוקר אצלך במייל

הרשמה

על ידי התחברות אני מאשר/ת את תנאי השימוש באתר

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website