לפני הקורונה: 81.9% מההוצאה הלאומית לתרבות ב-2019 באה ממשקי הבית

ההוצאה הלאומית על תרבות, בידור וספורט הסתכמה ב-2019, לפני התפרצות מגפת הקורונה, ב-66.8 מיליארד שקלים, כך על פי נתוני הלמ"ס שפורסמו היום (רביעי).  מדובר ב-4.7% מהתוצר המקומי הגולמי, עלייה קלה מ-2018 אז עמד הנתון על 4.6%. משקי הבית מימנו כ-82% מההוצאה הלאומית, כביתר התחלקו הרשויות המקומיות, מוסדות ללא כוונת רווח והממשלה.

ההוצאה הלאומית לתרבות, לבידור ולספורט כוללת את סך ההוצאה הישירה על סחורות ושירותים בתוספת תמיכות, מענקים, העברות ותשלומים אחרים נטו למגזרים אחרים, ואת ערך השירותים והמוצרים שסופקו על ידי המגזר העסקי, המגזר הממשלתי ומוסדות ללא כוונת רווח, ואת ההשקעה של מגזרים אלו במבנים וציוד.

מי שילם?

על פי הנתונים, ב-2019 מימנו משקי הבית 81.9% מההוצאה הלאומית לתרבות, לבידור ולספורט, זאת לעומת 82.8% ב-2018 ו-83.7% ב-2017. יתר ההוצאה מומנה על ידי הרשויות המקומיות (12%), הממשלה (5.7%) ומוסדות ללא כוונת רווח (0.4%).
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

הוצאה לאומית לתרבות, לבידור ולספורט, לפי מגזר מממן, 2019. (למ"ס)

בצד המבצע של פעילויות התרבות, הבידור והספורט, עמד חלקו של המגזר העסקי על 61.8%. המגזר העסקי מספק את כל המוצרים בתחום התרבות ואת כל שירותי התרבות בתחום התקשורת, ההימורים, האינטרנט והמחשבים. הוא מספק גם את רוב שירותי התרבות בתחומי המוזיקה ואמנויות הבמה והספורט.

יתר שירותי התרבות, הבידור והספורט סופקו על ידי המלכ"רים (23.3%) – מתנ"סים, מוזאונים, תיאטראות, אגודות ספורט וכדומה, ועל ידי הרשויות המקומיות (12.3%) – ספריות ציבוריות, פעולות תרבות וספורט, גנים ונטיעות ובריכות שחייה.

חלקה של הממשלה היה 2.6%, והוא כלל בעיקר את תחומי התרבות והאמנות, פעילות חברתית-קהילתית, אגף הנוער ורשות הספורט ושמירה על הסביבה שמומנו מתקציב משרד החינוך והסוכנות היהודית.

על מה יצא הכסף?

79.6% מהוצאות משקי הבית לתרבות, בידור וספורט היו שירותי תרבות: הצגות, סרטים, קונצרטים, מופעי ספורט, אינטרנט, הימורים ועוד. שאר ההוצאה הייתה עבור רכישת מוצרים: כשירי רדיו וטלוויזיה, מערכות סטריאו, מצלמות וידאו, תקליטורים, נגנים, מחשבים, ספרים, משחקים ועוד.

התפלגות ההוצאה השוטפת לפי סוג פעילות לשנת 2019. (למ"ס)

מבנים וציוד

השקעות הממשלה, הרשויות המקומיות והמלכ"רים במבנים ובציוד, הסתכמו ב-2019 בכ-3.8 מיליארד שקלים, 1.3% מסך ההשקעה בנכסים קבועים בענפי המשק.

85.6% מהשקעות אלו הופנו להשקעה במבנים והיתר להשקעה בציוד, במכונות ובכלי תחבורה. רוב ההשקעה (86.0%) התבצעה על ידי הרשויות המקומיות.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website