לראשונה: מטח טילים נורה מאזרבייג’ן לעבר בירת ארמניה, ירוואן

המלחמה בדרום הקווקז נמשכת ואתמול (חמישי) בלילה נורה לראשונה מטח טילים על ירוואן, בירת ארמניה. הטילים יורטו באמצעות מערכת הגנה אווירית מסוג S-300 אולם עבור הארמנים מדובר בהסלמה חמורה, שכן ירוואן לא הותקפה בעבר. גם סטפנקרט, בירת החבל האוטונומי בנגורנו-קרבאך הופצצה כמעט כל יום השבוע, לאחר שלא הופצצה מאז סוף מלחמת ארמניה-אזרבייג’ן ב-1994.

נגורנו-קרבאך (גרפיקה: אידאה)

נשיאי רוסיה, ארה"ב וצרפת פרסמו אתמול הצהרה משותפת הקוראת לארמניה ואזרבייג’ן לחזור לשולחן המו"מ. שלוש המעצמות הן החברות המובילות ב"פורום מינסק" בו מתקיימות שיחות השלום בין ארמניה לאזרבייג’ן בעשורים האחרונים. שר החוץ הארמני, זוהרב מנאציקניאן, הגיב היום להצהרת המעצמות ואמר כי ארצו מוכנה להפסקת אש מיידית.

#BREAKING :#Azerbaijan tried to attack the highly populated city of #Yerevan, capital of #Armenia minutes ago. #Armenian Air Defense Force managed to shoot-down the drone using one of its two S-300PS long range surface-to-air missile systems. ???????? pic.twitter.com/0NP73m11lL
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

— Babak Taghvaee – Μπάπακ Τακβαίε – بابک تقوایی (B) (@BabakTaghvaee1) October 1, 2020

מוקדם יותר דיווח משרד ההגנה הארמני  על 158 חיילים שנהרגו בקרבות, ו-12 אזרחים שנהרגו בעורף. אזרבייג’ן דיווחה על 19 אזרחים שנהרגו.

רוסיה וצרפת גינו אתמול את טורקיה על מעורבותה במלחמה. בהודעות שפרסם הקרמלין האשימה רוסיה את טורקיה בהעברת טרוריסטים מסוריה לאזרבייג’ן על מנת שאלה ילחמו בארמניה. נשיא צרפת, עמנואל מקרון, גינה גם הוא את שליחתם של מאות טרוריסטים סוריים למערכה בנגורנו-קרבאך. הנשיא מקרון אמר כי "ישנן ראיות בלתי ניתנות להכחשה כי קבוצה של 300 שכירי חרב ג’יהאדיסטים הועברו מסוריה לבאקו. קבוצות אחרות הועברו, והן באותו הגודל. לא אומר שזה קו אדום שלי כי הקו הזה כבר נחצה. זה בלתי מתקבל על הדעת ובתור נשיא פורום מינסק אני הולך להתקשר לנשיא ארדואן ולנזוף בו".

חיילים אזרים משגרים פצצת מרגמה לעבר המובלעת השנויה במחלוקת נגורנו-קרבאך (Azerbaijan’s Defense Ministry via AP)

ארמניה ואזרבייג’אן, ששתיהן היו בעבר חלק מברית המועצות, שוכנות בדרום הקווקז וחולקות גבול שקט עם גיאורגיה ועם שלוש מעצמות אזוריות: רוסיה, טורקיה ואיראן. מאז פירוק ברית המועצות בסוף שנות ה-80, שתי המדינות מצויות בעימות סביב הגבול ביניהן. במלחמה שנערכה ביניהן זכו הארמנים לעצמאות בחבל נגורנו-קרבאך (ארצח בארמנית), בו קיימת מדינה ארמנית דה-פקטו בשטח שהקהילייה הבינלאומית מכירה בו כחלק מאזרבייג’אן.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website