מאות גננות מפגינות בת”א: “האם אנחנו נשלחות לניסוי בריאותי המוני או שאין חשש?”

"האם אנחנו נשלחות לניסוי בריאותי המוני או שאין חשש? אם זה מסוכן למה אתם שולחים את הפעוטות ואותנו לחזית הקרב? ומה יקרה כשיתגלה חולה קורונה בגן? יסגר הגן שוב לחודש? ואם זה לא מסוכן, תנו לנו לפתוח את הגנים במתכונת מלאה!", במילים חריפות אלו פונות מאות גננות, המפגינות היום (חמישי) בכיכר רבין בת"א למשרד הרווחה ושרי הממשלה. הגננות דורשות לקיים דיון בנושא פתיחת מסגרות החינוך לגיל הרך, שכן תחת המתווה המוצע הן לא תוכלנה הגננות לפתוח את הגנים. את ההפגנה ארגן פורום הגנים הפרטיים, המאגד מספר ארגונים העוסקים בחינוך לגיל הרך בהם ארגון הגנים הפרטיים, הקואליציה לחינוך מלידה ועוד.

עדיה קורץ, גננת מת"א בהפגנת פורום הגנים הפרטיים בכיכר רבין. 30 באפריל. (צילום: דוד טברסקי)

"אני פסימית", אומרת עדיה קורץ, עובדת בקומפלקס הגנים הגנון של לירון בשכונת נווה צדק בת"א. "הקול שלנו גם צריך להישמע, אבל מרגיש שההנהגה תקועה במגדל שן, החלטות מתקבלות מלמעלה בלי לשמוע אותנו. אין תו סגול לגנים, כי מדובר בילדים קטנים ואי אפשר לשמור על 2 מטר. אנחנו דורשות מהמדינה שתגבה אותנו ותוציא הנחיות בריאותיות ברורות שישמרו עלינו ועל הילדים. אני אם חד הורית, בשבילי חצי מהשבוע לעבוד אומר שלא אוכל לפרנס את הבית שלי. צריך שהמדינה תגבה כלכלית כזו הנחייה".

קרן קישיק, מנהלת גן מכפר יונה בהפגנת פורום הגנים הפרטיים בכיכר רבין. 30 באפריל. (צילום: דוד טברסקי)

קרן קישיק ובתה רוני הגיעו מכפר יונה להפגנה. קישיק היא מנהלת גן כעסק משפחתי, "ההנחיות לא אומרות מילה על מה זה אומר שילד חוזר לגן אחרי חודש וחצי שהיה רק עם הוריו. אנחנו לא צריכים מהמדינה מענקים", אומרת קישיק, "אלא גיבוי מלא במידה ותהיה פגיעה בבריאות".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

המפגינות דורשות ממשרד החינוך ומהממשלה לקבל את ההחלטות איתן, "אני דורשת שיתוף פעולה ומעורבות עם מקבלי ההחלטות לא יתכן שהשרים שלא מבינים דבר, וחצי דבר בתחום לידה עד שלוש לא יזמנו אותנו, האנשים מהשטח לשולחן עגול לחשיבה על אסטרטגיית החזרה לשגרה ויקבלו החלטות עלינו – בלעדינו", אומרת ד"ר שולמית ביסמנבוסקי, מנכ"לית ארגון גני הילדים הפרטיים בישראל: "עד לרגע זה איש לא פנה אלינו ולא הנחה אותנו למתווה שמתאים לצרכים של הפעוטות. לצערי שוב הוכח כי משרד הרווחה אינו מבין את משמעותו של חינוך בכלל וחינוך לגיל הרך בפרט. לא מתקשרים עם ציבור שלם של הורים, גננים וגננות באמצעות הודעות חד צדדיות. חינוך זה הבנה מעמיקה לצרכיהם של הפעוטות הרכים. לא ברור כיצד יפתחו מסגרות החינוך לידה עד 3 בהיבט של בריאות ובטיחות.״

הפגנת פורום הגנים הפרטיים בכיכר רבין. 30 באפריל. (צילום: דוברות הארגון)

 

 

הגננות טוענות כי המתווה שהציע משרד הרווחה אינו מתייחס לגילי 0-3 ואינו עונה על הצרכים היחודיים של גילים אלו. בין השאר מצביעות הגננות על העובדה כדי בכדי להאכיל פעוטות, כדי להרגיעם, כדי להחליף חיתול – אלו פעולות הדורשות קירבה פיזית גבוהה.

בנוסף דורשות הגננות מתווה כלכלי שיפצה את הגננות ו/או את ההורים, שכן במתווה הקיים הילדים נשלחים לגן רק לחלק מהזמן. "הרי זה לא הגיוני לדרוש מההורים תשלום מלא על שהיה חלקית בגן", אומרות הגננות.

הפגנת פורום הגנים הפרטיים בכיכר רבין. 30 באפריל. (צילום: פורום הגנים הפרטיים)

הפגנת פורום הגנים הפרטיים בכיכר רבין. 30 באפריל. (צילום: פורום הגנים הפרטיים)

Leave a Reply

Name *
Email *
Website