מאות מוחים: מכרז האשפוז הסיעודי לא מאפשר טיפול הולם בקשישים

מאות מנהלים, עובדים ומטפלים מאיגוד בתי האבות וכן בני משפחות של קשישים סיעודיים, הפגינו הבוקר (ראשון) ברחבת הסינמטק בתל אביב, זאת במחאה על תעריפי האשפוז הנמוכים אותם קבע משרד הבריאות במכרז שפורסם לאחרונה. המפגינים עמדו לצד מיטות סיעודיות ריקות במחאה על החלטת משרד הבריאות לתמחר את השירותים הניתנים במוסדות הבריאות על סכום נמוך מהנדרש, גזירה שמשמעותה תנאים קשים יותר במוסדות המטפלים בקשישים, חוסר יכולת להעסיק כוח אדם ראוי ומקצועי במוסדות או להעניק טיפול ראוי לחולים. המפגינים מוחים גם על האיסור להעסיק עובדים זרים במוסדות הסיעודיים.

מפגינים ברחבת הסינמטק בת"א במחאה על פרסום מכרז 2018 לשירותי האשפוז הסיעודי (צילום באדיבות יחצ א.ב.א)

לאחרונה פרסם משרד הבריאות את מכרז 2018 לשירותי האשפוז הסיעודי, אשר מכוחו רוכשת המדינה שירותים עבור חולים סיעודיים במאות מוסדות ברחבי המדינה. רמת הטיפול אז יקבלו מטופלים אשר מופנים לאשפוז סיעודי מוכתבת על ידי מכרז זה ועל ידי גובה התשלום שכל מוסד יקבל מהמדינה עבוד מטופליו. מכרז זה הינו קריטי וקובע את פני הענף כולו ואת מגמותיו לשנים הקרובות.

לדברי המפגנים החלטה זו עלולה להביא לקריסת הענף ולכך ש-21,000 קשישים סיעודיים יישארו ללא מענה, כאשר כבר בשנה שחלפה נסגרו חמישה מוסדות אשפוז. כמו כן מוחים המפגינים על ההחלטה שלא לאפשר לעובדים זרים לעבוד במוסדות הסיעודיים, וזאת בשונה מהמצב בענף התיירות, הבניין, החקלאות וההייטק, וכן בבתי הקשישים עצמם.

המפגינים קראו גם למנכ״ל משרד הבריאות למצוא פתרון למצוקות הענף באמצעות בדיקה אובייקטיבית ופיזית של השירותים אותם משרד הבריאות דורש שיינתנו במוסדות האשפוז, היות ולטענתם המכרז מתומחר באופן חסר.

מפגינים לצד מיטות האשפוז ברחבת הסינמטק בת"א במחאה על פרסום מכרז 2018 לשירותי האשפוז הסיעודי (צילום באדיבות יחצ א.ב.א)

רוני עוזרי יו״ר איגוד בתי האבות (א.ב.א) קרא לשינוי תפיסה בצמרת משרד הבריאות: "משה בר סימן טוב מנכ״ל משרד הבריאות חייב לרדת ממגדל השן ולבדוק את המצוקה בשטח. אי אפשר לקבוע דרישות רגולטוריות ולתמחר אותן מבלי להבין מה המשמעות הממשית. בר סימן טוב חייב להתעורר לפני שבועת הזיקנה תתפוצץ לכולנו בפנים ולא יהיה מי שיטפל בהורים שלנו. היום זה הם, מחר זה בר סימן טוב וכמובן כולנו".

ח״כ ד״ר נחמן שי, יו״ר שדולת האזרחים הוותיקים, אמר בהפגנה: ״משרד הבריאות נרדם בשמירה. הוא מתנער מהאזרחים הוותיקים, דיירי בתי האבות. זורקים אותם לכלבים. החליטו שם לחסוך על גבם של קשישים חולים וחסרי ישע להקצות פחות כסף לבתי אבות, ופירושו פחות אוכל, חימום, ניקיון. ישנם מעל מיליון אזרחים ותיקים בישראל, יותר ויותר זקוקים לטיפול סיעודי ואין מספיק מטפלים".

מפגינים ברחבת הסינימטק בת"א במחאה על פרסום מכרז 2018 לשירותי האשפוז הסיעודי (צילום באדיבות יחצ א.ב.א)

ח״כ איתן ברושי שנכח אף הוא במחאה הוסיף: "משרד הבריאות לא מאשר הבאת עובדים זרים לעבודת סיעוד בבתי אבות ולמעשה זונח את הקשישים. בכך, משרד הבריאות מפנה עורף לקשישים הסיעודיים ושירותי האשפוז הסיעודי נמצאים בסכנת קריסה. הטיפול במבוגרים ובקשישים צריך להיות בראש סדר העדיפויות. מדוע להפלות את מי שנמצא בבית אבות?? לחקלאות ולבניין מאשרים להביא עובדים זרים, למה לבתי אבות לא?? ההפגנה הזו היא אות אזהרה לממשלה: אל תתנו להם להגיע עם המיטות הריקות לכנסת ולממשלה".

ממשרד הבריאות נמסר כי "המשרד עומד מאחורי תמחור המכרז ומצר על השימוש הציני בקשישים שעושים יזמים הפועלים למטרות רווח. המכרז החדש נועד לשפר את איכות הטיפול בקשישים ולהעלות את סטנדרט השירות. היזמים פנו למספר ערכאות בטענות על התמחור, ונדחו פעם אחר פעם".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website