מבחני ההסמכה לצורך רישום קבלני השיפוצים הקטנים יוצאים לדרך

 


 


במאי האחרון חתם שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, על תיקון שהוריד את סכומי השיפוצים המחייבים את הרישום. לפני התיקון, קבלנים שביצעו עבודות בהיקף של עד 1.5 מיליון שקל חוייבו ברישום בפנקס רשם הקבלנים. במקביל לקידום הבחינות וההסמכה, החל קמפיין פרסומי ביוזמת משרד הבינוי והשיכון והתאחדות הקבלנים, הקורא לציבור להעסיק קבלני שיפוצים רשומים בלבד.


 


הסיווג החדש יאפשר לכל קבלני השיפוצים שמבצעים עבודות בהיקף של עד 350 אלף שקל לעבודה להירשם כחוק בפנקס רשם הקבלנים. הקבלנים מופנים על ידי הרשם למבחני ההסמכה, בהם נבדקת רמת בקיאותם ומקצועיותם בנושאים שונים, כגון: בטיחות בעבודה, ארגון אתר, חומרי בניין, יציבות מבנים ועוד. כמו כן, באפשרותם להירשם ללימודי הסמכה של חצי שנה, בהם יקבלו כלים ומידע רב בנושאים הללו.


 


כיום: 15 אלף קבלני שיפוצים פעילים, רק 2,100 רשומים בפנקס

 


כיום רשומים ברשם הקבלנים כ-2,100 קבלני שיפוצים מתוך כ-15 אלף הפועלים בענף זה (14%). במשרד הבינוי צופים כי כ-700 קבלנים נוספים ירשמו בתקופה הקרובה ברשם הקבלנים לאחר מבחני ההסמכה. כמו כן, צופים במשרד עלייה לאורך זמן של כ-45%, לכדי 3,050 קבלני שיפוצים שירשמו ברשם הקבלנים.


 


מנתונים שמסר משרד הבינוי עולה כי בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300 אלף שיפוצי בתים, כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ דירה בגודל 100 מ”ר עומד על 300-350 אלף שקל (מחיר ממוצע לשיפוץ כללי של הדירה, כולל רכישת הכלים הסניטריים, ארונות, חומרי עבודה וכדומה – ע”ד).


 

כמו כן, ענף השיפוצים מגלגל כל שנה למעלה מ-15 מיליארד שקל, מתוכם כ-6 מיליארד שקל על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית, והיתר על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות, חברות ומשרדים ממשלתיים.


 


שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט: “זהו מהלך משמעותי נוסף, כחלק מהסדרת ענף השיפוצים אותה אנו מובילים בשנים האחרונות במטרה לקדם ולייעל את ענף הבנייה בישראל לטובת הקבלנים והאזרחים”.


 


יו”ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב: “הצלחנו להתגבר על כל המכשולים ולהוציא את ההסדרה לדרך. השלב הבא יהיה העלאת המודעות והתגייסות של אזרחי ישראל, אשר יבחרו להעסיק קבלני שיפוצים רשומים בלבד”.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website