מדריך הנחיות של מד״א לצום וליום כיפור

צוותי מד״א נערכים בכוחות מתוגברים ליום כיפור. לצד צוותים בתחנות מד"א וכוננים ברחבי הארץ, ישנם גם אנשי מד״א שיכולו להגיש עזרה ראשונה בקרב המתפללים ברשות הרבים.

שני מסוקי מד"א מוצבים בכוונת גבוהה להגשת טיפול רפואי מציל חיים ולפינוי לבתי החולים מאזורים מרחוקים, בצפון ובדרום הארץ.

מידי שנה מגיעות למוקד החירום 101 של מד"א למעלה מ-2,000 קריאות הדורשות טיפול רפואי. השנה, נוכח הסגר, צמצום ההתקהלות, הגבלת התנועה ועוד, צופה הארגון ירידה של מספר מקרי החירום, אך נערך באופן מלא להענקת טיפול.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מדריך לצום בטוח

ארוחה מפסקת

  • כדי להקל על הצום, במיוחד עבור בני נוער שצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות כ-2 ליטר מים, ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים, המגבירים תחושת הצמא.
  • יש להימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים, הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא.
  • בתפריט הארוחה המפסקת מומלץ לשלב מאכלים מכל קבוצות המזון: פחמימות מורכבות עם חלבונים, שומנים וירקות, דבר חשוב ליצירת תחושת שובע לזמן רב.

הזעקת מד"א בבית הכנסת

יישומון "מד"א שלי" (שניתן להורדה בחינם בכל טלפון, כולל במכשירים כשרים) מאפשר לציבור המתפללים לחייג למוקד החירום 101 של מד"א בלחיצת כפתור. עם קבלת השיחה במוקד, יידעו החובשים והפראמדיקים מיד את מיקומו המדויק של המתקשר, מה שיסייע להגעה מהירה למקום.

חולים, קשישים ונשים בהריון

מד"א ממליץ לחולים, קשישים ונשים בהריון, להתייעץ עם רופא לפני הצום, בדגש על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, מחלות לב, טרשת עורקים, חולים אונקולוגים, ומושתלי כליות, לב או כבד. זאת, בשל החשש שתסמיני המחלה יחמירו בעקבות הפסקת נטילת התרופות. הנחייה זו מופנית גם כלפי הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתר או חוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

פגיעה בתפקודי הכליות

עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגוף אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה, ובשלב חמור יותר, קשיים במתן שתן ופגיעה במערכות הגוף האחרות.

על מנת לצמצם את הסיכונים לפגיעה בתפקודי הכליות, על הצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים וממוזגים.

התייבשות

הימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים ולגרום להתייבשות. יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים וקשישים. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות (חולשה, סחרחורות, בחילות והקאות) יש להזעיק במהירות את צוותי מד"א בטלפון החירום 101 או באמצעות יישומון "מד"א שלי.

נשים בטיפולי פוריות

במהלך יום הכיפורים פראמדיקים של מד"א יזריקו תרופות לנשים בטיפולי פוריות. נשים הנמצאות בתהליך של טיפולי פוריות וזקוקות לסדרת זריקות הורמונאליות, ועל פי המלצת הרופא המטפל חייבות לקבלן בתאריכים ובשעות שנקבעו מראש, יוכלו במידת הצורך להתקשר למד"א בטלפון 101 על מנת לתאם מראש את הגעתן לתחנת מד"א הקרובה אליהן ביותר.

בעת ההגעה לתחנות מד"א לצורך ביצוע הזריקות, יש להביא את החומר להזרקה וכן את הפניית הרופא המטפל עם התאריך והשעה של ההזרקה, מינון, מיקום ואופן ההזרקה (תוך שרירי או תת עורי).

שבירת הצום

מומלץ לשבור את הצום עם כוס שתייה מלווה בפרוסת עוגה או שתי פרוסות לחם עם ממרח. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

מנכ"ל מד"א, אלי בין: "אני מאחל לכל בית ישראל צום מועיל וגמר חתימה טובה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website