מה יקרה אם נתניהו יחליט להתפטר השבוע?

ברור לי שכותרת כתבה זו מעלה חיוך בקרב הקוראים. עצם העלאת השאלה מעלה ספק בבוחן המציאות של כותב שורות אלו, בנוסף לשאלה האם היותי איש שמאל השואף להחלפת נתניהו לא העבירה אותי על דעתי.

כאשר כתב זול וורן את סיפרו "מסביב לעולם ב-80 יום", נחשב הספר למדע בדיוני שאינו ניתן למימוש, אף שכל אמצעי התחבורה עליהם כתב היו בנמצא. חשיבות הספרות היא יכולתה להעלות נושאים ולשאול שאלות שהן קרקע להצמחת חשיבה, הרהור ורגש, אף שאינם תמיד בתחום המציאות האפשרית. התשובה לשאלתי למעלה עשויה לעזור לנו להבין יותר טוב את מערכת הבחירות הנוכחית.

לפני הקמת מפלגת כחול לבן, פורסמו בתקשורת סקרי דעת קהל שעסקו בשאלה מה יקרה אם הם יחברו. תוצאות סקרים אלו דחפו את גנץ, יעלון ולפיד לחבירה לצורך הקמת מפלגה. מערכת הבחירות הנוכחית סובבת סביב נתניהו והשרדותו הפוליטית/משפטית. כמעט בכל ראיון פוליטי בכלי התקשורת נשאלים המרואיינים את השאלה "האם תשב בממשלה עם נתניהו". מערכת הבחירות כל כך שבויה בשאלת נתניהו עד שאינה עוסקת בדבר אחר. הנחת היסוד היא שנתניהו הוא נכס לליכוד ולימין בגלל יכולתו הבלעדית לקיים גוש חוסם ימני ולהקים מתוכו ממשלת ימין צרה. נשאלת השאלה האם הנחת יסוד זאת נכונה, או לחלופין טענת גנץ שיש לבדוק מי מסוגל ליצור קואליציית מרכז שפויה היא השאלה הנכונה.

ברגע ששאלתי עצמי את שאלת ההתפטרות צצו במוחי הרבה שאלות "מה אם" מעניינות: מה יקרה למאזן הכוחות בין הימין לשמאל עם התפטרות נתניהו? האם הליכוד יגדל? האם כחול לבן תקטן? האם אנשי הימין שנטשו את הליכוד יחזרו אליו? מה יקרה לכל מפלגות הלווין הקטנות משמאל ומימין? האם הן תמשכנה להיות רלונטיות? האם באמת מפת המנדטים תשתנה כפי שאני משער או שלא יקרה דבר?

השאלות למעלה הן רק קצה הקרחון. השאלה המרכזית היא האם נתניהו הוא נטל או נכס לגוש הימין? בימים אלו פורסם בתקשורת שיש פוליטיקאים בליכוד הטוענים שעל נתניהו ליטוש את ההגנה המשפטית שלו לטובת קמפיין שיעסוק בשאלות מהות.
שאלה נוספת היא האם למחנה השמאל כדאי לדרוש את התפטרות נתניהו, או שבעצם נתניהו הוא נטל לליכוד ולימין? האם יכול להיות שלשמאל כדאי לצעוק גוואלד על המשך כהונת נתניהו אבל לוודא שישאר בשלטון ובמרוץ לראשות הממשלה בגלל היתרון המתקבל ממצב זה?

(פוסט זה נכתב ב-3 במרץ ולא פורסם).

Leave a Reply

Name *
Email *
Website