מה קרה לעובד שטען לשחיתות חמורה, אבל לא הצליח לשכנע את השופט?

בית משפט השלום בחיפה פסק 30 אלף שקלים פיצויים לטובת איגוד קציני הים והיושב בראשו אבי לוי, מצד עובד שהעליל עליו וטען כי קיבל שוחד בסכום כסף גדול על מנת לפגוע בתנאי עובדים.

העובד, ששירת כקצין ים המיוצג על ידי האיגוד, הפיץ בפייסבוק ובאמצעים נוספים טענות שקריות לפיהן יו"ר האיגוד אבי לוי קיבל 750 אלף דולר עבור הסכמתו לפגוע בזכויותיהם הסוציאליות של ימאים בצי הסוחר הישראלי. טענות אלו שלח גם ליחידת להב 433, לפרקליטות המדינה ולגורמים שונים בהסתדרות מולם נדרש האיגוד לעבוד.

אבי לוי – יו"ר איגוד קציני הים (התמונה באדיבות המצולם).

בתגובה הגיש הארגון תביעה בגין לשון הרע לצד קובלנה פלילית נגד העובד באמצעות משרד עורכי הדין בשה זבידה סבוראי. כבר במרץ 2017 פסק בית משפט השלום בחיפה שלושה חודשי מאסר על תנאי נגד העובד והתחייבות כספית על סך 50 אלף שקל להימנע מביצוע עבירת לשון הרע נוספת במשך שנתיים. כמו כן, העובד נאלץ לפרסם בעקבות הדין הפלילי התנצלות על פיה הוא חוזר בו מכל פרסומיו כנגד איגוד קציני הים והיושב בראשו. אמש פסק בית המשפט כי העובד ישלם גם 30 אלף שקלים פיצויים לאיגוד ולעומד בראשו.

"הפרסום הנו פוגעני במיוחד" קבעה אמש השופטת סיגלית מצא וציינה כי כלל טענותיו של העובד בפרסומיו לא נתמכו באף ראיה וחלקן אף נסתרו בראיות שהוצגו בתיק. "מעבר לפגיעה האישית, עשויים היו הפרסומים אף לפגוע באינטרס של הציבור שמייצגים התובעים (האיגוד, נ.כ.) ואפשרותם לייצג אינטרס זה. הנתבע לא ערך את הבירורים הנדרשים לפני שפרסם את הפרסומים. יתר על כן, אף לאחר שניתנו לו הסברים והתבקש שלא לפרסם את הפרסומים, לא שעה לאזהרות. לא זו אף זו, אף לאחר הפרסום סירב להתנצל". עם זאת, ציינה השופטת כי הקלה בעונשו של העובד בשל גילו ומצבו הכלכלי, וציינה כי השיקולים החינוכיים וההרתעתיים בנושא מוצו במסגרת העונש שקיבל בהליך הפלילי – לרבות פרסום התנצלות.

לצד זאת חויב העובד גם בתשלום 3000 שקלים הוצאות משפט ושכר טרחת עו"ד בסך 10,000 שקלים נוספים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website