מופתעים? בג”צ קיבל את עתירתה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ

בית המשפט העליון קיבל היום (חמישי) את ערעורה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ שבית הדין המשמעתי לשופטים החליט ביולי להדיחה מתפקידה בעקבות פרשת המסרונים שהתגלתה שעה שפוזננסקי-כץ הייתה השופטת האחראית על הארכות המעצר בפרשת בזק ובתיק 1270. בספטמבר עתרה פוזננסקי-כץ לבג"ץ בטענה כי "הדחה לצמיתות אינה הולמת את חומרת המעשים".

המקרה נדון בהרכב של שלושת השופטים פוגלמן, סולברג וברק-ארז ובדעת הרוב, שהסתמכה על שני הראשונים, נקבע כי יש טעם בטענתה ובית המשפט החליט לקבל חלקית את עתירתה של השופטת רונית פוזננסקי-כץ ולבטל את גזר הדין של בית הדין המשמעתי לשופטים שלפיו תועבר העותרת מכהונתה לצמיתות.

השופטת רונית פוזננסקי-כץ (צילום: אתר בתי המשפט).

לאור מכלול הנסיבות המיוחדות בתיק כגון השעייתה הזמנית שכבר יצאה לפועל מחודש מרץ ובה הרוויחה רק 50% ממשכורתה וכן הסכמתה להימנע משמיעת תיקים פליליים למשך שנתיים ולהשיב את השכר המופחת ששולם לה בתקופת ההשעיה, קבע השופט סולברג כי ניתן להטיל בדיעבד עונש של נזיפה המאפשר "ביצוע בקירוב" של הסדר הטיעון אליו הגיעה השופטת עם שרת המשפטים ושנותן, לדעת השרה, "ביטוי הולם מידתי ומאוזן למכלול השיקולים הרלבנטיים".

כזכור, ב-25 בפברואר חשף כתב ערוץ 10 דורון הרמן התכתבות חריגה ומטרידה בין שופטת המעצרים רונית פוזננסקי-כץ לבין ראש צוות החקירה מטעם הרשות לניירות ערך בפרשות בזק ורה"מ נתניהו, המצביעה על תיאום עמדות בין החוקרים והשופטת בנוגע להארכות המעצר של החשודים המרכזיים. ההתכתבות גררה גל נרחב של גינויים, ובראשם שיחה בהולה של נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושרת המשפטים שקד, בה החליטו השתיים לפנות ביחד לנציב התלונות על השופטים בבקשה שיברר את המקרה, ולפעול בהתאם לתוצאות הבירור.

צילום מסך של התכתבות השופטת פוזננסקי-כץ (באדיבות ערוץ 10).קי

תוכן ההתכתבות:

עורך הדין מהרשות לני"ע כותב לשופטת: "סבבה, לפחות הבשורות הטובות שאור (אלוביץ’) ועמיקם (שורר) ישוחררו מחר בתנאים, תיראי מופתעת".

"אני מתחילה לעבוד על הבעה הולמת של הפתעה מוחלטת", עונה לו השופטת.

עורך הדין כותב: "סטלה (הנדלר) ואיריס (אלוביץ’) נבקש מחר ימים ספורים… יבקשו 3 – את בהחלט, אבל בהחלט יכולה לתת יומיים".

השופטת ממשיכה: "אתה ממשיך לגלות לי הכל ואיאלץ להיראות ממש ממש מופתעת… אז אולי המתווה שחשבנו עליו, אינו כה רחוק מהמציאות…".

נציג הרשות לניירות ערך מסכם: "זה עלה לי בדם… כמעט הרביצו לי או עצרו אותי בלהב".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website