מוקד 105 של המשרד לביטחון פנים יפעל להעלאת המודעות לעבריינות רשת

ברקע הנתונים הקשים על ישראלים שנפגעו ברשתות החברתיות, ישראל תציין השבוע את השבוע הלאומי לגלישה בטוחה. מוקד 105 של המטה הלאומי להגנה על ילדים ברשת של המשרד לבhטחון פנים מסכם שנה של מעל ל-10 אלף פניות. "אנחנו קוראים להורים להיות מעורבים יותר בהרגלי הגלישה של ילדיהם כדי להימנע מחשיפה לסכנות מיותרות ברשת״, מסר השר לביטחון פנים ויוזם המטה, גלעד ארדן.

השבוע הלאומי לגלישה בטוחה שיחל היום (ראשון) מציין לראשונה שנה שלמה של פעילות מוקד 105 של המטה הלאומי לגלישה בטוחה שפועל תחת המשרד לביטחון פנים. מאז תחילת פעילות המוקד ועד סוף שנת 2019 נפתחו וטופלו למעלה מ-12,000 אירועים בכל טווח הפגיעות בקטינים ברשת – פגיעות פליליות ואזרחיות כאחד. המוקד פועל 24/7 ומאויש על-ידי גורמי המשטרה הפועלים בשיתוף עם משרדי החינוך, הבריאות, העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים והמשפטים.

אנחנו גם פוגשים קטינים רבים שפשוט לא יודעים לזהות שהם נפגעו. חשוב להבין – ברגע שאתה מרגיש שנפגעת – נפגעת

בקיץ האחרון יצא המוקד בקמפיין רחב בקריאה להורים להכיר את המוקד לילדיהם ולעודד פניות למשטרה במידה ונפלו קורבן לעבירה מקוונת. על-פי נתוני המשרד, במהלך 2019 מחצית מהפונים היו מבוגרים שיש להם קשר ישיר לקטינים וביניהם הורים וצוותי חינוך ובנוסף להם, פונים ארגונים, מוסדות חינוך בלתי פורמלי ועוד. מתחילת השנה התקבלו וטופלו במוקד 7,655 אירועים. למעלה משליש מהפניות נוגעות לפגיעות על רקע מיני וקטגוריות מובילות נוספות בפניות למוקד הן בריונות, הצקה, ביוש (Shaming), שידול והטרדת קטינים ברשת, עבירות מין ואיום בהתאבדות/חשש לחיי אדם.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

על-פי פרסום הלמ"ס מהשבוע שעבר, במהלך שנת 2019 מעל ל-195 אלף איש בגילאי 20+, המהווים כ-3.5% מכלל האוכלוסייה בישראל, נפגעו מעבירות מקוונות ומתוכם, רק 10% פנו למשטרה. לפחות 40% מהנפגעים ידעו בוודאות שהיו קורבנות לעבירה פלילית אך סברו שהמשטרה אינה יכולה או שאין לה רצון לטפל בבעיות מהסוג הזה. לאור הנתונים, במטה מסרו שהתייחסות הממשלתית והציבורית לתופעה היא עדיין עניין חדש ועל כן רבים עדין לא יודעים להשתמש בכלים של המוקד כדי להתמודד עם פגיעה מקוונת.

מוקד 105 להגנה על ילדים ונוער ברשת (קרדיט תמונות: דוברות המשרד לביטחון הפנים ודוברות משטרת ישראל)

ברגע שאתה מרגיש שנפגעת – נפגעת

הסקר הראה שכמחצית מהנשאלים שחוו פגיעה מקוונת הביעו חשש גבוה מפגיעה נוספת "בני רבים שלא מדווחים עושים את זה מתחושות של בושה, פחד ומחשבה שאי-אפשר לטפל בזה", סיפרה ל’דבר’ ד"ר נאוה כהן אבידור, ראש תחום מידע מחקר ושת"פ במטה 105. "לפעמים הם מרגישים שהם יכולים לטפל בזה לבד, לכן אחת המשימות המרכזיות שלנו היא טיפולי הסברה ומניעה. אבל אנחנו גם פוגשים קטינים רבים שפשוט לא יודעים לזהות שהם נפגעו. חשוב להבין – ברגע שאתה מרגיש שנפגעת – נפגעת".

כאמור, רוב הנפגעים ברשת בישראל הם בני נוער ואף ילדים כשמספר הנפגעים הרב ביותר הוא בגיל 13 (16%). בקרב הנפגעים המאותרים 69% הן ילדות ונערות ו-31% הם ילדים ונערים. רוב הפוגעים הם בגילאי 13-16 ורוב מובהק של הפוגעים הם גברים (77%), כמחצית מהפניות למוקד נחשבות למורכבות (פליליות-אזרחיות) וכ-10% סווגו כפניות חירום.

מוקד 105 להגנה על ילדים ונוער ברשת (קרדיט תמונות: דוברות המשרד לביטחון הפנים ודוברות משטרת ישראל)

במטה מסרו שבמהלך כל השבוע יתקיימו פעילויות מגוונות גם במערכת החינוך להעלאת המודעות לגלישה בטוחה ולמתן כלים למוגנות ולדיווח במקרי פגיעה. הפעילויות יתמקדו בתופעת הצילום, השיתוף וההפצה של תמונות וסרטונים –והדגשת ההיבט הפלילי ("חוק הסרטונים") שאינו מוכר דיו בקרב ילדים והורים. המטה יקיים צ’אט לייב בדף הפייסבוק שלו ביום שלישי הקרוב, ה-11 בפברואר, כשלרשות הגולשים יעמדו מיטב אנשי המקצוע המתמחים, בין-היתר, בגלישה בטוחה ברשת, הדרכת הורים למוגנות, זיהוי סימני מצוקה ופנייה לסיוע ועוד.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website