מזג אוויר סוער, טמפרטורות נמוכות וסיכוי לשלג בירושלים

מזג האוויר הסוער שהובטח היום (רביעי) עתיד לכלול גשמים לאורכה ולרוחבה של הארץ, סופות רעמים וברד וישנו חשש להצפות. וכמובן, שאלת השאלות: האם ירד שלג בירושלים?

במהלך הבוקר יחלו גשמים מלווים בסופות רעמים וברד בצפון הארץ, ומהצהרים הם יתפשטו בהדרגה עד צפון הנגב. קיים חשש להצפות בצפון ובמרכז, ומשעות אחה"צ גם לשטפונות באזור הבקעה, מדבר יהודה וים המלח. כמו כן, משעות הבוקר ירד שלג בחרמון, ובהדרגה יתפשט לפסגות הגליל והגולן הגבוהות מ-1000 מטרים. לקראת אחה"צ צפוי לרדת שלג גם בפסגות מעל 800 מטר, כולל צפת, וצפויה היערמות על הקרקע.

חילזון גדול על מדרכה ביד אליהו, ת"א חורף 2018 (צילום: יהל פרג’)

משעות אחר הצהרים צפוי שלג גם בפסגות הרי המרכז מעל 1000 מטר, כולל היערמות על הקרקע (תחילה באזור פסגות השומרון ובהמשך באזור גוש עציון וחברון). משעות אחה"צ ועד אמצע הלילה קיים סיכוי לשלג גם בפסגות מעל 800 מטר, כולל ירושלים. בגובה זה ההיערמות לא תעלה על 5 ס"מ, אולם במקומות הגבוהים יותר תתכן היערמות של למעלה מ-10 ס"מ. במחצית השניה של הלילה השלגים יפסקו בהדרגה בצפון ובמרכז והרוחות יחלשו.

ביום חמישי המשקעים יפסקו לחלוטין, ורוב השלגים שכן נערמו יפשירו.

שישי: מעונן חלקית עם עלייה קלה של טמפרטורות.

שבת: מעונן חלקית עם עליה קלה נוספת של הטמפרטורות. בשעות הבוקר ינשבו רוחות מזרחיות ערות בהרי הצפון.

היערכות נרחבת למזג האוויר הסוער

בשל מזג האוויר הסוער והסיכוי לשלג הודיע ראש העיר ירושלים, משה ליאון כי הלימודים היום (רביעי) יסתיימו בשעה 15:00. מדובר בבתי הספר, גני הילדים, הצהרונים, מעונות היום, המשפחתונים, מסגרות רווחה והחינוך המיוחד. הסעות החינוך המיוחד יופעלו בהתאם לכך.

בעירייה המליצו לתושבים להמשיך ולהתעדכן בכלי התקשורת, באתר העירייה ובפייסבוק.

באשדוד נערך הנמל בצורה מיוחדת על מנת להבטיח את בטיחותן של האניות המגיעות לפרוק ולטעון סחורות ברציפים ואת יתר כלי השיט התפעוליים. לאור התחזית למזג אוויר סוער שילווה ברוחות עזות וגלים גבוהים, החלו בנמל בהיערכות. צוותים תפעוליים של הנמל עוסקים הערב בהכנסת אניות למחסה, שחרור אניות גדולות שעוגנות ברציפים חזרה ללב ים וקשירת כלי שיט קטנים ברציפים. רב חובל הנמל הורה כי עד לסיום הסערה ביום חמישי אחה"צ לא יוכנסו אניות גדולות לטעון ולפרוק ברציפים והן ישארו בלב ים, כאשר הנמל יעמוד עימן בקשר רציף ויענה לכל בקשות הצוותים.
עם כניסת מזג האוויר הסוער תבצע מחלקת ים פטרולים בזמן הרוחות החזקות. כמו כן, תימנע כניסה יבשתית לשובר הגלים מאחר וגובה הגלים צפוי להוות סכנה לחיי אדם.
בזמן הסערה המנופים של הנמל יושבתו ויעוגנו בצורה מיוחדת לקרקע.

שומרים על החיים בחורף

משטרת ישראל קוראת לציבור הנהגים להתאים את הנסיעה לתנאי הדרך, להימנע מנסיעה בכבישים בהם יש הצפה, לשמור מרחק ולהאט את מהירות הנסיעה במזג האוויר הסוער. מומלץ לוותר על נסיעות שאינן הכרחיות או טיולים בנחלים ואזורים שעלולים להיות מוצפים נוכח מזג האוויר הסוער. כמו כן יש לנהוג במשנה זהירות בקרבת מאגרי מים בהם קיימת סכנת נפילה, היסחפות וטביעה.

אין להתקרב למפגעים שנוצרים כתוצאה ממזג האוויר הסוער, ובכל מקרה לדווח לרשויות על אודות כל מפגע שעלול להוות סכנה לציבור ולמשתמשי הדרך בפרט בטרם הכניסה לרכב.

חורף בכבישים (צילום אילוסטרציה: נתי שוחט / פלאש 90).

להלן מספר הוראות בטיחות שיכולות להציל חיים:

 • חובה לבדוק כי צמיגי הרכב תקינים ובלחץ האוויר הנדרש.יש לבדוק כי המגבים תקינים ואינם יבשים ופגומים.
 • יש לדאוג לנקות את שמשות הרכב על מנת לספק תנאי ראות טובים לנהג.יש לנקות את פנסי הרכב הקדמיים והאחוריים- על מנת לראות ולהראות בהתאם.
 • יש לאחוז את ההגה בשתי ידיים מאחר וכניסה עם הרכב לשלולית, ובורות המוסתרים ע"י הצטברות מים על הכביש – עלולה לגרום לסטייה פתאומית של הרכב.
 • בעת הנהיגה ברכב יש להתאים את מהירות הנסיעה לתנאי הדרך ולהאט משמעותית בעת כניסה לעקומות ובעת ביצוע פניות חדות.יש להדליק אורות דרך במהלך כל הנסיעה.
 • כשהכביש רטוב, מרחק הבלימה גודל. לכן נדרש לשמור מרחק גדול יותר מהרכב שלפנים.
 • יש להתרכז בנהיגה ולהימנע מהיסח דעת בדגש על שימוש בטלפון הנייד.
 • שימו לב להולכי רגל – בעת מזג אויר גשום, קשה יותר להבחין בהולכי רגל ולבלום בזמן במקרה הצורך. יש להאט הנסיעה באזור מגורים ולתת זכות קדימה להולכי רגל.
 • במצב של הצטברות שלג על הציר: נהיגה על שלג שנערם מהווה סכנה לנהג וליתר משתמשי הדרך בשל סכנת החלקה. יש להימנע מנסיעה על ציר מושלג ובכל מקרה לנהוג במהירות נמוכה שתאפשר זמן תגובה סביר לנהג, להימנע מעצירות פתע ולשמור מרחק מהרכב שמלפנים.
 • בתנאי ראות קשים במיוחד בשל מזג האוויר הסוער או תקלה ברכב – יש להימנע מנהיגה ובמידת הצורך לעצור בצד הדרך במקום בטוח.
 • שלג שנערם מושך אליו אזרחים רבים ובפרט ילדים – על כן, יש לוודא כי בכל מקרה ננקטים כלל אמצעי הזהירות והבטיחות בדרכים ובכלל, בכדי למנוע היפגעות מכלל גורמי הסיכון הקיימים במזג האוויר הסוער.
 • בכל מצב חירום בדרכים ובכלל – יש להתקשר בהקדם למוקד 100 של משטרת ישראל.

זכרו: שמירה על כללי הבטיחות ונהיגה נכונה יכולים להציל חיים – אנא סעו בזהירות והימנעו מנסיעה שלא לצורך במזג האוויר הסוער!

ומה לגבי חימום הבית? 

במזג האוויר החורפי, כשהטמפרטורות נמוכות, ישנן לא מעט תאונות המתרחשות כתוצאה משימוש לא נכון באמצעי חימום. על פי דוברות כבאות והצלה לישראל בחורף אשתקד נספו 17 בני אדם בשריפות בתוך בתים, מרביתם כתוצאה משימוש בתנור סלילים. בעקבות אותן תאונות ותאונות דומות נוסחו הוראות בטיחות לחימום הבית והציבור מתבקש להקפיד עליהן:

 • מומלץ להשתמש באמצעי חימום כגון מזגן, או רדיאטור שיותר בטוחים לשימוש.
 • יש להרחיק תנורים בטווח ביטחון מחומרים דליקים כמו שמיכות, וילונות, מזרן, שטיחים וכל דבר העלול להידלק. אין להשאירם פועלים ללא השגחה, או בזמן שינה.
 • בעת שימוש באמצעי חימום עם אש גלויה כגון קמין, יש להקפיד על אוורור והרחקת חומרים דליקים.
 • חשוב להדגיש, כי אמצעי חימום למיניהם עלולים לגרום לשריפה גם ללא מגע ישיר עם חומרים דליקים.
 • יש להעניק תשומת לב ייחודית לנושא בקרב קשישים המתגוררים בגפם.
 • אין להעמיס מכשירי חשמל רבים על שקעי החשמל, על מנת למנוע התחממות ושריפה.
 • בשל הרוחות העזות הצפויות, יש לחזק חפצים כדי למנוע נפילתם ופגיעה בנפש ורכוש.
 • התקינו גלאי עשן שיתריע על שריפה בזמן אמת. גלאי עשן מציל חיים!

זכרו! שריפות פורצות מטעויות! עקבו אחר הנחיות הכבאות ובמקרה של שריפה חייגו 102 ללוחמי האש.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website