מזכרון לעצמאות: החל טקס הדלקת המשואות בהר הרצל בסימן “חיבורים בחברה הישראלית”

טקס הדלקת המשואות הנועל את יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה ופותח את אירועי יום העצמאות ה-72 החל לפני שעה קלה בביצוע של חנן בן ארי לשיר "מישהו הולך תמיד איתי" של עפרה חזה. הטקס יעמוד השנה בסימן ‘חיבורים בחברה הישראלית’. עקב מגפת הקורונה נערך הטקס ללא קהל ואף ללא מסדר הדגלנים המסורתי, אך המסורת המרכזית שעומדת במרכזו תישמר: הדלקת משואות על-ידי אזרחים שתרמו תרומה ייחודית למדינה. בנוסף יישא דברים יו"ר הכנסת, בני גנץ.

את תפילת היזכור הקריא השנה ד"ר איתי פסח, מנהל בית החולים לילדים שיבא, ובן שכול. מייד לאחר מכן הונף דגל ישראל לראש התורן והסתיים רשמית יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה והחל יום העצמאות ה-72.

יחידת הדגלנים במהלך חזרה הגנרלית לטקס יום העצמאות תשע"ט. ארכיון (צילום: הדס פרוש/פלאש90)

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ברך את אזרחי מדינת ישראל בברכת וידאו מוקלטת מראש ואמר בין היתר כי יום עצמאות כזה עוד לא היה לנו. "אנחנו רחוקים זה מזה פיזית אבל קרובים כמו שמעולם לא היינו". נתניהו הוסיף כי כולנו מודים מעומק ליבינו לרופאים ולרופאות, לאחים ולאחיות, לשוטרים ולשוטרות. "אנחנו מבכים על כל אבדן אבל מברכים על כך שישראל ממוקמת במדינות המובילות במאבק הקורונה". רה"מ ציין גם את העובדה כי המוני ישראלים מיהרו לחזור הביתה לפני שנסגרו השמיים "כי הם יודעים דבר אחד – ישראל היא בית ליהודים וללא יהודים". נתניהו סיים את דבריו בהנחייה להמשיך ולשמור על הגיינה וריחוק כדי להמשיך לבלום את התפשטות מגפת הקורונה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

יו"ר הכנסת, בני גנץ, נשא הערב דברים לראשונה בתפקידו: "כאן על ההר הזה קבור גם חברי הטוב נחום (אומי) גולדברג, חברי שנפל בלבנון ביום הולדתי. כאן בהר הזה שנה אחרי שנה אנחנו מחברים בין הכאב לעוצמה. כאן שוכבים בנינו ובנותינו, דבר אינו מפריד ביניהם. לא מקום הולדתם, לא נטייתם המינית. כאן בדממה הזו כולם שווים. עלינו מוטלת האחריות שיהיה כולנו שווים גם בחיים. לא זהים, אך שווים". בהמשך דבריו ציין גנץ כי ישראל התברכה בריבוי תרבויות, דתות וגזעים שונים וציטט את בנימין זאב הרצל בספרו "אלטנוילנד" בו כתב "בן אדם – אחי אתה".

יו"ר הכנסת גנץ נואם בטקס הדלקת המשואות תש"ף. (צילום מסך כאן 11)

ואלו הם מדליקי המשואות:

ציפי שביט

שחקנית, קומיקאית, סטנדאפיסטית, מדבבת, זמרת ומנחת טלוויזיה ישראלית. החלה את דרכה בלהקת פיקוד דרום. במשך שנים רבות היתה אחת מכוכבות הילדים הבולטות בישראל, והשתתפה בעשרות סרטים, הצגות ומופעים.

ריינה אביטבול ויסמין מזאוי

השתיים ישיאו משואת הוקרה למתנדבים במערכת הבריאות. ריינה אביטבול, בת 92, מתנדבת מזה 18 שנה במחלקות השונות בבית החולים שערי צדק בירושלים, עד שבפורים האחרון ציוו עליה להפסיק להגיע למקום בשל מגפת הקורונה.

יסמין מזאוי, פראמדיקית במגן דוד אדום. החלה את דרכה לפני מספר שנים כמגישת עזרה ראשונה בנצרת ובנוף הגליל. בנוסף להתנדבותה כפראמדיקית, מזאוי פועלת להגברת ההיכרות עם זיכרון השואה בקרב סביבתה כדי לטפח רגשות של ערבות הדדית בקרב נוצרים, מוסלמים ויהודים בישראל.

עדי אלטשולר

אשת חינוך, מנהיגה ויזמת חברתית. מייסדת תנועת "כנפיים של קרמבו" תנועת הנוער הראשונה והיחידה לצעירים עם ובלי צרכים מיוחדים. מייסדת מיזם "זיכרון בסלון". בשנים האחרונות ייסדה ומנהלת את עמותת אינקלו, המובילה את המהלך להקמתם של בתי ספר מכילים בשיתוף משרד החינוך.

מדליקי המשואות תש"ף. מימין לשמאל שורה עליונה: עדי אלטשולר, ריינה אביטבול, אחמד בלאונה, ישראל אלמסי, יעל וילוז’ני-אזולואי. אמצע: גליה רבה, הישאם איברהים. שורה תחתונה: אלי בן שם, אורי כהן, ציפי שביט, לורי פלטניק, יסמין מזאוי, עידן רייכל (צילומים: יונתן זינדל/לואיס פישר/פלאש90 ומשרד התרבות)

אחמד בלאונה ויעל וילוז’ני- אזולאי

השניים ידליקו משואה כהוקרה לאחים ולאחיות במערכת הבריאות, הנמצאים בחזית המאבק בנגיף הקורונה. אחמד בלאונה הוא אח בכיר מצטיין בבית החולים פוריה שבטבריה, ממקימי מערך ניתוחי הלב בבית החולים, ומראשוני המתנדבים לטפל בחולי נגיף הקורונה.

יעל וילוז’ני אזולאי היא האחות האחראית ביחידה למניעת זיהומים בבית החולים ברזילי באשקלון. היא פועלת בהתמדה למניעת הדבקות בבית החולים ולוודא כי בידודם של החולים נשמר.

אל"מ השאם אברהים

מפקד בית הספר לשריון בצה"ל, בן העדה הדרוזית. פועל שנים רבות לעידוד גיוס והשתלבות בני מגזרים שונים בצה"ל. מתנדב שנים ארוכות במסגרות לאוכלוסיות מיוחדות, ופועל לחיזוק פרויקט ‘בית גיל’, במסגרתו מתנדבים חיילי החטיבה בראשותו לסייע לילדים עם צרכים מיוחדים.

אורי כהן

מנכ"ל וממייסדי ‘מסע ישראלי’, תכנית חינוכית לגיבוש וחיזוק הזהות האישית, היהודית והישראלית המיועדת לבני נוער וחיילים. עומד בראש תנועת ‘מבראשית’ המפעילה מיזמים חברתיים וחינוכיים בנושאי יהדות וציונות.

הרבנית לורי פלטניק

אשת חינוך, מייסדת ארגון "מומנטום", פועלת לחיזוקה של הזהות היהודית והקשר לישראל בקרב אמהות צעירות בקהילה. תכנית הדגל של הארגון היא מסע בן שמונה ימים בישראל ואחריו תוכנית המשך בקהילות. עד כה השתתפו בתכנית למעלה מעשרים אלף אמהות מהתפוצות, שסיירו בישראל, הכירו אמהות ישראליות מכל חלקי החברה בארץ ויצרו איתן קשר בלתי אמצעי. פלטניק, המתגוררת לסירוגין בירושלים ובוושינגטון, תשיא את ‘משואת התפוצות’ שנוספה לטקס כביטוי לקשר בין מדינת ישראל לעם היהודי בתפוצות.

פרופ’ גליה רהב

מומחית בעלת שם עולמי למחלות זיהומיות במרכז הרפואי שיבא בתל השומר, שניהלה את תהליכי ההקמה של מערך הקורונה הייעודי בביה"ח תל השומר. היא מובילה את המחקר הקליני בתחום ושותפה לניסוי הראשון בעולם למציאת תרופה חדשה לטיפול במחלה. היא בת לשורד שואה, רופא הפרטיזנים.

אלי בן שם

יו"ר ארגון ‘יד לבנים’ העוסק בהנצחת זכרם של חללי מערכות ישראל ובטיפול במשפחות השכולות. איבד את בנו קובי ז"ל באסון המסוקים. במהלך כהונתו בראשות הארגון בעשרים השנים האחרונות פעל לביטול מבחן ההכנסה להורים שכולים בקבלת הגמלה החודשית, הכניס טיפול פסיכולוגי לאחים שכולים ללא מגבלת גיל, קידם הכרה ומימון בטיפולי פוריות לאמהות שכולות מעל גיל 40 ועוד.

עידן רייכל

מוזיקאי, פזמונאי, מלחין, זמר-יוצר, מעבד ומפיק מוזיקלי. מוכר בעיקר כמפיק "הפרויקט של עידן רייכל" – פרויקט שכלל מספר אלבומים שהפיק בהשתתפות זמרים שונים. השנה האחרונה הפיק רייכל יחד עם המוסיקאי דורון מדלי את השיר ‘שבט אחים ואחיות’ בהשתתפות עשרות מאמני ישראל.

ביטלה את השתתפותה: חני ליפשיץ

מי שנבחרה להדליק משואה אך לבסוף החליטה שלא לעשות זאת היא חני ליפשיץ, שליחת חב"ד בנפאל ומייסדת בית חב"ד בקטמנדו. ליפשיץ ויתרה על הדלקת המשואה בהוראת בית הדין הרבני של תנועת חב"ד.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website