מחאת העובדות הסוציאליות: “לא נהיה עלה התאנה של מדינת הרווחה”

מחאת העובדות הסוציאליות מגיעה לדרום: 600 עובדות ועובדים סוציאליים הפגינו ברחבת קריית הממשלה בבאר שבע, זאת במחאה על מה שכינו "התעלמותם של שר האוצר משה כחלון ושר הרווחה חיים כץ ממשבר העובדים הסוציאליים". העובדים, שהפגינו תחת הכותרת "כחלון, תסתכל לנו בעיניים", טוענים ששר האוצר מסרב להיכנס עמם למשא ומתן בנושא מגיפת האלימות, העומסים במחלקות, ותנאי העבודה והשכר אותם כינו "מבישים". העובדים הסוציאליים המשיכו לאחר מכן בצעדת מחאה ברחבי העיר באר שבע.

קריקטורה שהכינו איגוד העובדות הסוציאליות (קרדיט: איגוד העובדים הסוציאליים)

"אנחנו במאבק על השכר שלנו, על המוגנוּת שלנו, על תנאי העבודה, אבל אני אגיד יותר מזה: אנחנו במאבק על דמותה החברתית של מדינת ישראל" אמרה בהפגנה יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים ענבל חרמוני, "העו"סיות והעו"סים לא יהיו יותר עלה התאנה של מה שנקרא מדינת הרווחה הישראלית. אם ישראל חפצה להמשיך להיות מדינת רווחה היא תצטרך להשקיע משאבים בשביל זה. אני רוצה לחזק את כולכם. אתמול הייתי בירושלים ביום חמישי היינו בצפון וביום חמישי הקרוב נהיה בתל אביב, אנחנו חייבים להמשיך מאוחדים".

בנוסף, הודיע איגוד העובדים הסוציאליים כי הוא משבית היום את כל שירותי הרווחה במחוז הדרום, מאשדוד עד אילת. במסגרת השביתה היום לא תהייה קבלת קהל במחלקות הרווחה, לא יכתבו תסקירים לבתי משפט, לא יתקיימו ועדות החלטה בנושא קטינים בסיכון, לא יפעלו מרכזים לטיפול באלימות במשפחה. לא תהיה קבלת קהל של עובדים סוציאליים במשרד הרווחה (לרבות קציני מבחן נוער, מבוגרים ומעצרים וחוקרי ילדים) וישבתו עובדים סוציאליים במשרד החינוך, בביטוח לאומי, במערכת הבריאות בבתי החולים, קופות החולים ותחנות לבריאות בנפש.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד), שר הרווחה לשעבר, אמר בהפגנה כי "יש לי הצעת חוק מוכנה, כמו שיש תקינה בבתי ספר תהיה תקינה לעובדים סוציאליים. לא יתכן שעוסית תתעסק ב200 תיקים, זה דבר מטורף. אנחנו עשרות חברי כנסת מוכנים להצטרך אליכם לכל מאבק".

הפגנת העובדות הסוציאליות בבאר שבע. (צילום: איגוד העובדים הסוציאליים)

העובדים הסוציאליים דורשים, בין היתר, סביבת עבודה מכבדת ומוגנת – אבטחה בכל שעות קבלת הקהל ומאבטחים בעלי הכשרה רלוונטית. עמדת בידוק ביטחוני מסודרת ונוהלי בידוק קפדניים ומסודרים. דלתות משוריינות, מצלמות אבטחה ואינטרקום, דלתות מילוט, לחצני מצוקה המחוברים למוקד חירום פעיל. מימון ומתן אבטחה מקיפה ואישית גם מחוץ למקום העבודה לעובדים שקיבלו איומים או שנמצאים בסיכון, וליווי ותמיכה לעובדות ועובדים שחוו אירועי אלימות.

עוד דורשים באיגוד שיפור תנאי ההעסקה, העומסים והשכר של העובדים באופן שיאפשר לאייש את התקנים הקיימים ולתת מענה ראוי ומכבד למטופלים בזמן סביר.

בשבוע שעבר מסרה ענבל חרמוני, יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים כי "השירותים החברתיים בישראל הם לא על סף קריסה – הם עמוק בתוך המשבר. לא מצליחים לאייש מאות משרות קיימות בלשכות הרווחה ברשויות המקומיות במשך שנה ושנתיים בגלל תנאי העבודה הירודים והשכר הנמוך". לדבר חרמוני, העובדות הסוציאליות צריכות להתפרנס בכבוד, "ולא להפוך לשק חבטות. אם לא יהיה פתרון אמתי לתנאי העבודה, העומס והעסקה, לא יהיו יותר שירותים סוציאליים בישראל. אנחנו דורשים כניסה מידית למשא ומתן רציני עם משרדי הרווחה והאוצר על הצלת שירותי הרווחה בישראל".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website