“מחוץ לקופסא-סבוכים”: תערוכה קווירית בגלריית הרחוב ביפו העתיקה

התערוכה בסמטאות יפו. “לאומנות יש את הכוח לשנות תפיסות ומוסכמות חברתיות” (צילום: חיים יפים ברבלט)

סתיו אברהם

  • רסס

צרו קשר עם המערכת:

עדכון אחרון: 10.06.2023 | 14:16

  • Share via Whatsapp
  • שתפו
  • צייצו
  • open more

    • שלחו במייל
    • הדפיסו

נושאים קשורים:

השבוע נפתחה זו השנה החמישית התערוכה "מחוץ לקופסא-סבוכים" בגלריית הרחוב ביפו העתיקה בשיתוף מיזם "ארטיק" לאומנות קווירית. התערוכה מציגה 57 יצירות של 52 אמנים ואמניות קווירים.יות בפורמט של פוסטרים המוצגים בתוך תיבות תאורה על קירות סמטאות מזל דגים ומזל אריה ביפו העתיקה. 

ירדן שטרן, אוצר התערוכה בחר בכותרת "סבוכים" כדי לנסות לערער על החשיבה הבינארית והדיכוטומית. "הוצאנו את הקול קורא בשיא ההפגנות והרגשתי שיש פילוג מאוד גדול במיוחד סביב הנושא הלה"טבי. רציתי לבקש מאנשים עבודות שמסבכות את החלוקה המאוד ברורה בין הומו לסטרייט בין דתי לחילוני בין יהודי לערבי ולמצוא את הנקודות האלה שיוצרות איזה שהוא סיבוך ומורכבות".


"yes boss" (צילום: בר רוסו 2022)

מתוך עבודות רבות שהוגשו בחר שטרן את העבודות שהכי דיברו אליו, "ניסיתי להימנע מסימבולים ברורים כמו הדגל והקשת בענן כי זה מבחינתי מסמל משהו אחר ממה שניסיתי לעשות".


אוצר התערוכה ירדן שטרן ויעל רוזין (צילום: חיים יפים ברבלט)


"דיוקן עצמי" (ציור: איתי סנפיר, 2022)

שטרן בחר להגדיר את התערוכה כתערוכה קווירית ולא להט"בית, בגלל שבעיניו המושג הזה מאפשר הרבה יותר פתיחות ומשחקיות. "העדפתי להשתמש בקוויריות מול להט"ביות, להט"ב זה זהויות שבאות עם הגדרה, עם תיחום מסביבם, קוויריות היא הזדהות עם חוסר הזדהות". 


"שלושה", סריקת זחלי משי ורפרף בוגר מת משומר בקופסה אטומה (מיכל בלייר, 2021)

מיזם "ארטיק" בהובלת ד"ר יעל רוזין, נולד כדי לתת במה לאמנות קווירית ישראלית, "מתוך התפיסה שלאומנות יש את הכוח לשנות תפיסות ומוסכמות חברתיות, להעלות נושאים בוערים לסדר היום ולהוות מעין גורם מתווך ומגשר, מה שמסביר את החיבור הטבעי לגלריית הרחוב ולבחירה להביא אמנות הכי קרוב אל הציבור שאפשר".

התערוכה תוצג לאורך כל חודש יוני, ובסופה היצירות יועמדו למכירה כאשר ההכנסות יממנו מלגה לאמן או אמנית קווירים ליצירת תערוכה נוספת בהמשך השנה.

תגיות:

Leave a Reply

Name *
Email *
Website