מחלוקת מבית

הרפתנים מעלים הילוך במאבק נגד הסכם הרפורמה במשק החלב, עליו חתמו ארגון מגדלי הבקר וראשי הארגונים החקלאים מול משרד האוצר. בתגובה, הוציאו ראשי התנועה הקיבוצית מכתב, בו קראו רפתני הקיבוצים שלא לשתף פעולה עם המהלך.

כחודש עבר מאז חתמו שר האוצר משה כחלון, שר החקלאות אורי אריאל וראשי האירגונים החקלאיים על הרפורמה במשק החלב. במרכזה של הרפורמה עומדת העברת משק החלב לרפתות גדולות, הורדה דרסטית של מחירי המטרה המשולמים לרפתנים על כל ליטר חלב ופתיחת השוק לייבוא מוצרי חלב. עוד באותו היום בו הכריזו על הרפורמה, נפגשה קבוצה של כשמונים רפתנים שהבינו כי הרפורמה עתידה לחסל 50% מהרפתות במושבים והחליטו לצאת נגדה למאבק. הרפתנים הרגישו שדווקא הארגונים שהיו אמורים לייצג אותם ובמרכזם ארגון מגדלי הבקר והתאחדות חקלאי ישראל נטשו אותם.

משה כחלון, אורי אריאל ושי באב"ד מציגים את הרפורמה במשק החלב, אוקטובר 2018 (צילום: דוברות האוצר)

בחודש שעבר מאז חתימת ההסכם, התרחבה הקבוצה המתנגדת להסכם, והיא מונה היום כמאתיים רפתנים. בינתיים הם הספיקו להגיש עתירה לצו שיעצור את יישום ההסכם. דיון בעניינם נקבע לתחילת החודש הבא. חיזוק לטענותיהם קיבלו החקלאים דווקא מהיועצת המשפטית של משרד החקלאות, אפרת אביאני שהוציאה מכתב חריף ביותר ליועץ המשפטי לממשלה בו היא מתארת את הכשלים הרבים במהלך גיבוש ההסכם ואת התנהלותם הכוחנית של אנשי משרד האוצר במהלך המשא ומתן עליו.

הרפתנים מצדם מכוונים את עיקר טענותיהם דווקא כלפי ארגון מגדלי הבקר, שלטענתם פעל ללא סמכות וניהל את המשא ומתן מאחורי גבם בניגוד לנהלים. עוד טוענים הרפתנים כי ההסכם הובא לאישור מועצת התאחדות מגדלי הבקר ביום שישי בבוקר, ובאותו היום נדרשו 30 חברי המועצה גם להצביע עליו.

בימים האחרונים יצאו הרפתנים גם בקמפיין ברשתות החברתיות. במקביל פנו המתנגדים, מושבניקים ברובם הגדול, אל רפתני הקיבוצים שיעמדו לצידם במאבק. בתגובה למהלך האחרון הוציאו ראשי התנועה הקיבוצית, ניר מאיר, אבשלום אבו וילן ויאיר ריינמן מכתב לרכזי המשקים ומנהלי הרפתות בקיבוצים בו הם קוראים לרפתני המשק הקיבוצי "לא להצטרף למהלך". על פי המכתב, "טענות ככל שישנן צריכות להתברר באמצעות ההתארגנויות האזוריות ונציגינו במוסדות ההתאחדות".

גם ברפת הקיבוצית מודאגים מהסכם החלב שנחתם מעל ראשי הרפתנים milktoo

גם ברפת הקיבוצית מודאגים מהסכם החלב שנחתם מעל ראשי הרפתנים. הרפתן טל פרנקל מקיבוץ עין החורש מעיד שגם הוא קם בשלוש וחצי בבוקר לרפת בשביל 19 אגורות לליטר חלב – שכר רעב ללא עוררין. milktoo#

Posted by ‎ועד רפתני ישראל‎ on Wednesday, 21 November 2018

ריינמן וילן ומאיר טוענים כי המהלכים שמובילים הרפתנים המתנגדים להסכם הם "ניסיון לערער מבחוץ על הלגיטימיות של התאחדות מגדלי הבקר כארגון היציג של הענף, שבו שותפים כל יצרני החלב בישראל, שעלול להביא בסופו של תהליך לנזק קריטי לענף כולו" ומוסיפים כי "הדרך לברר חילוקי דעות ככל שישנם הינה באמצעות מוסדות ההתאחדות".

מנהיגי המאבק של הרפתנים אמרו לדבר ראשון כי "המכתב הוא עוד ניסיון השתקה של ההתנגדות להסכם שיביא לקריסת הענף. עצם הוצאת המכתב מעידה על הלחץ שאוחזת בראשי הארגונים אל מול הצטרפותם של עוד ועוד רפתנים להתנגדות להסכם".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website