מחפשים ודאות

בשריפה הקטלנית ביותר בארצות הברית במאה האחרונה, נהרגו לפחות 77 בני אדם. כאלף נוספים נעדרים. עיירה שלמה, פרדייז, נשרפה עד היסוד. כעת, כשגשמים עזים צפויים באמצע השבוע, כוחות ההצלה מנסים לנצל את הזמן שנותר כדי לאתר כמה שיותר גופות ולספק למשפחות סוג של נחמה- הידיעה הברורה על גורל יקיריהם.

שכונת מגורים שנשרפה כולה בעיר פרדייס שבקליפורניה (AP Foto/Noah Berger, Archivo)

 

 

 

 

 

 

מכוניות שננטשו ועלו באש בפרדייז קליפורניה, שנפגעה קשות משרפות הענק במדינה. 10 בנובמבר 2018. (צילום: (AP Photo/Noah Berger

כ-400 מתנדבים לבושים בסרבלים לבנים, מסכות וכובעי מגן מטפלים בעורף המאבק באש הנוראית. בעוד כוחות הכיבוי נלחמים כבר ימים רבים באש הגוברת וטרם הצליחו לכבות אותה לחלוטין, צוותים של מתנדבים עוברים בית בית ומחפשים שאריות של גופות בני אדם. "אני מחפש במיוחד בחדרי האמבטיה בבתים, בשלדי הרכבים השרופים ברחובות. מנסה להבין את צורת הבית ולנחש איפה ניסה אדם להתחבא כשהשריפה הכתה", סיפר רוברט פנאק, אחד המתנדבים. "אני מתרכז בחיובי. חושב על ההקלה שתהיה למשפחה, על התחושה שמעגל נסגר".

בית עולה בלהבות בשריפה בסנטה רוזה, קליפורניה (AP Photo/Jeff Chiu)

החשש הוא שעם בוא הגשמים מעט העצמות השרופות ואפר האדם יישטף וכל עדות להרוגים תיעלם. שריף קורי הוניאה אמר כי "סביר להניח שלא נמצא את כל הנעדרים ולא תהיה לנו אינדיקציה וודאית למצבם". אמנם הגשם יעזור מאוד לכוחות הכיבוי אך את לעבודת המחפשים הוא יהפוך לבלתי אפשרית. בשל קוצר הזמן מקדישים המחפשים חמש דקות לכל מבנה, ולאחר מכן, במידה ולא נמצא בו אף קורבן, הבית מסומן באפס אדום וגדול והצוותים עוברים לבית הבא.

קיימת תקווה שלא כל הנעדרים ניספו בשריפה. במהלך סוף השבוע מספר הנעדרים ירד ב-300 איש כאשר יותר ויותר אנשים יצרו קשר ואמרו כי הם בחיים. טקסי הזיכרון מתקיימים ברחבי קליפורניה, כאשר לא פעם האבל הוא לא רק על החיים שנגדעו, הוא גם על הקהילות השלמות שלא יחזרו להיות כשהיו, כאשר מרבית המבנים נשרפו ורבים מתושביהן נשרפו למוות.

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website