מחקר חדש: הסיוע של הממשל האמריקאי בלם עלייה חדה בשיעור העוני כתוצאה מהקורונה

הסיוע הממשלתי בארה"ב היה יעיל בריכוך המכה שספגו העניים ביותר ממשבר הקורונה, כך עולה ממחקר שבוצע באונברסיטת קולומביה שבניו יורק. על פי המחקר, צעדי סיוע החירום של הממשל הפדרלי הצליחו לבלום עלייה דרמטית בשיעור העוני בארה"ב. מחקר דומה שנערך באוניברסיטת שיקגו טוען כי למעשה, תכנית הסיוע צמצמה את שיעור העוני במדינה.

על פי החוקרים מקולומביה, למרות ששיעור העוני עלה מ-12.5% ל-12.7%, ללא הסיוע היה מזנק השיעור ל-16.3%, שמשמעותו 12 מיליון בני אדם נוספים מתחת לקו העוני.

תכנית הסיוע הפדרלית, שהוכנה באופן בהול בתחילת חודש מרץ, הזרימה כסף למשקי בית שהיו בסכנה לירידה מתחת לקו העוני בשל אובדן הכנסה. במסגרתה, השקיע הממשל כ-460 מיליארד דולר ברשת הביטחון החברתית, הקעה גבוהה יותר מזו של שנה שלמה. הסיוע מימן תכניות השלמת הכנסה, דמי אבטלה, ותשלום חד פעמי לכל משפחה בארה"ב.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

החוקרים בקולומביה הזהירו מפני סיום תכנית החירום מוקדם מדי, צעד שעלול, לטענתם, להביא לזינוק חד ברמות העוני במדינה. "אם השיעור הגבוה של האבטלה ימשיך גם לאחר מועד הסיום של תכנית הסיוע", כתבו, "ידרשו צעדי חירום נוספים, ובייחוד סיוע בהשלמת הכנסה, כדי למנוע עלייה בשיעור העוני".

נכון להיום, המפלגה הרפובליקנית, ששולטת בסנאט, בולמת ניסיון של המפלגה הדמוקרטית לקדם חבילה נוספת בהיקף של 3 טריליון דולר, שמטרתה למנוע מצב בו אזרחי ארה"ב יישארו ללא סיוע עם סיום התכנית הנוכחית ביולי.

מחקר נוסף, שבוצע באוניברסיטת שיקגו, הצביע על כך שלעניים ביותר בארה"ב הסיוע אפילו העלה את רמת ההכנסה מעבר לזו אליה  הם רגילים. על פי המחקר, רמת ההכנסה של העניים ביותר בארה"ב נמוכה כל כך שדמי האבטלה יחד עם הסיוע בהכנסה שסיפק הממשל הפדרלי הכפילו, בממוצע, את רמות ההכנסה הרגילות של משק בית אמריקאי בחמישון התחתון.

על כן, טוען המחקר, סיוע החירום לא רק בלם את העלייה בשיעורי העוני אלא אפילו הוריד אותם. תוך שימוש במדד שונה מזה בו השתמשו באוניברסיטת קולומביה, החוקרים מאוניברסיטת שיקגו חישבו כי שיעור העוני ירד מ-10.9% בינואר-פברואר ל-8.6% באפריל-מאי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website