מחקר: ילדים עד גיל 10 פחות מפיצים קורונה; ניתן ורצוי לפתוח את מערכת החינוך

נייר עמדה של האוניברסיטה העברית ובית החולים האוניברסיטאי הדסה שפורסם היום (שלישי) קורא לחזרה לפעילות של מערכת החינוך. "אין כל ספק כי ילדים צעירים עד גיל 10 אינם המנוע למגיפה", קובע הדו"ח. בדומה למספר מחקרים שנערכו גם באוניברסיטאות בר אילן ואריאל, המסמך מדגיש שפתיחת מערכת החינוך לא הייתה הגורם להתפרצות המחודשת של המחלה בספטמבר ושחידוש הלימודים בבתי הספר עד כיתה ד’ הינה הכרחית ואפשרית; ילדים עד גיל 10 אמנם מסוגלים להדביק, אך עושים זאת בשיעורים נמוכים משמעותית.

תלמיד כיתה א’ בשער בית הספר. (צילום: נועם ריבקין פנטון/פלאש90)

הדו"ח מייחס את העלייה ברמות התחלואה שנצפתה עם פתיחת שנת הלימודים ליציאה לחופשות המשפחתיות ופתיחת הישיבות באמצע חודש אוגוסט, וגורס כי אינה קשורה לפתיחת שנת הלימודים עצמה. בנוסף, מאז פתיחת שנת הלימודים במגזר הערבי מגמת התחלואה במגזר התאפיינה דווקא בירידה חדה. הדו"ח עקב אחר היקפי התחלואה בגילאים הנמוכים, מהחזרת מערכת החינוך בתום הסגר הראשון, ב-3 במאי, ועד סיום החופש הגדול, ולא זיהה התפרצות בגילאים הללו. עוד מצאו החוקרים כי בעיר ירושלים, בה נמצאת מערכת החינוך הגדולה בישראל, עם מעל ל-300 אלף ילדים ובני נוער, בכל שלושת המגזרים ילדים קטנים היוו שיעור קבוע בתחלואה בעיר ולא גורם מאיץ לתחלואה. על-פי בדיקת כותבי הדו"ח, גם בדנמרק, שוודיה ובריטניה מערכת החינוך לא היוותה זרז לעלייה בהיקפי התחלואה.

על-פי משרד הבריאות, הלימודים בגנים יתחילו ככל הנאה כבר ביום ראשון הקרוב, כאשר תלמידי א’ עד ד’ יצטרפו אליהם ב- 1 בנובמבר. בגלל היקף האילוצים בידודים המתרחש במערכת החינוך בכל השכבות, ממליץ הדו"ח להוריד את שיטת לימוד הקפסולות גם לשכבות א’-ב’, למנוע לחלוטין מעברים של מורים בין כיתות ולהגביל ככל הניתן מפגש בין מורים בחדר המורים.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

בהתאמה לדעות המומחים בועדות החינוך בשבועות האחרונים, כלל עמדת משרד האוצר ומשרד החינוך. העדר מסגרות לילדים קטנים פוגע בנסיונות שיקום הכלכלה הן בגלל הצורך של הורים לילדים קטנים לצאת לעבוד, כולל פגיעה מועצמת במשפחות מוחלשות ואמהות יחידניות. מחסור במסגרות נאלץ הורים, בינהם עובדי מערכת הבריאות, לשים את ילדהם אצל סבים וסבתות ובכך לחשוף אותם לסכנה והנזקים לטווח הארוך נעמדים בהפסד של 1% לתוצר כתוצאה מאבדן אבע שנת לימודים לדור שלם.​

Leave a Reply

Name *
Email *
Website