מחר (ד’) בחיפה: גני הילדים, התברואה ושירותי העירייה יושבתו

עובדי עיריית חיפה ישבתו מחר (רביעי) החל מהשעה 6:00 בבוקר. זוהי שביתת אזהרה בת 24 שעות, שהוכרזה לאחר שראש העיר עינת קליש-רותם תקפה בבוטות את ועד העובדים ברשתות החברתיות מוקדם יותר השבוע, ועל רקע סכסוך העבודה שהוכרז בעירייה לפני שבועות מספר. "חשוב לנו להבהיר שכל מה שאנחנו מבקשים זה לשמור על הקיים ללא פגיעה בציבור העובדים ובתנאי העסקתם" כתב הוועד בהודעה שנשלחה לעובדי העירייה. "אנו מדברים על קביעויות, מילוי חוסר בעובדים (סייעות, מלוות, עובדי תברואה ותפקידים שלא מאוישים),  צעדים חד צדדים ועוד".

ראש עיריית חיפה עינת קליש רותם, מצביעה בבחירות המקומית. אוקטובר 2018 (מאיר וקנין/פלאש90)

מהשביתה יוחרגו עובדי החינוך המיוחד ועובדי בית חולים בני ציון שיעבדו כרגיל.

עוד הביע הועד תקוה שהצדדים ישובו לשולחן הדיונים, לשיתוף ולהבנות במהרה: "זאת לאחר שחווינו מתקפה חסרת רסן מצד ראש העיר כנגד עובדי העירייה דבר שלא הותיר לנו כל ברירה אלא לפעול בכל הכוח כדי לשמור על כבודנו ועל ביתנו". ועד העובדים פנה גם לעובדי החוזים האישיים בבקשה לכבד את החלטת ארגון העובדים, ולא להגיע לעבודה.

על פי פרסום המקומון כלבו, ערך הוועד אסיפות עובדים לאורך היום במחלקות העירייה השונות. "אנחנו לא אטומים ולא חושבים שהכל פיקס בעירייה" מצטט כלבו את יו"ר הוועד דוד וקנין, בהקלטה מאחת השיחות. "יש דברים שצריך לתקן, אבל בהידברות ובהסכמות. אנחנו תמיד נמצא את הפתרונות, אבל לא כשצד אחד מכופף את השני". עוד בהקלטה טוען וקנין כי פנה לראש העיר ולראש לשכתה רות בונה בדרישה לקדם מתן קביעות לעובדים ותיקים בעירייה.

"היום יש בן אדם אחד – איש הברזל רות בונה – והכל עובר דרכה. היא כמו מסננת" ממשיך הציטוט. "היא מתעסקת בקביעויות ובמכרזים, היא מתעסקת בהכל. אז היא אומרת לי ‘מה לעשות, אני איטית, אני לבד’. אז אני אשם? קחי עוד אנשים שיעזרו לך. אם הייתי בוחר עשרה אנשים, מה היא היתה אומרת? ‘את זה ועד העובדים בחר כי יש אנשים שהוא חפץ ביקרם’. אנחנו לא פראיירים, אנחנו יודעים מה הן הפינות שהיא רוצה להכניס אותנו אליהן. אמרתי לה ‘לא לא. יש 59 מכרזים, תוציאי את כולם. אני לא רוצה לבחור".

סוגיות נוספות שנגע בהן וקנין בשיחותיו עם העובדים היא סוגיית עומסי העבודה באגף התברואה. על פי החלטת בג"צ, חויבה עיריית חיפה לפנות אשפה ממפעלים שבשטחה, ולצד זאת החל בה פרויקט ‘פחים כתומים’ המעמיס אף הוא עבודה נוספת על עובדי האגף. לדבריו, דרש ועד העובדים תוספת תקנים לביצוע מטלות אלו.

"יש תחושה שמישהו בא מהמגזר הפרטי, לא מכיר את המערכת וזורק סיסמאות שהוא יוזיל את הארנונה. לא ראינו שהיא הולכת להוזיל את הארנונה. היא הרי לא תשלח סייעות הביתה, אז מאיפה היא תצמצם? היא תצמצם בשירות שהיא נותנת לתושבים" הוסיף וקנין. "זה בסדר לפרסם פרסומים וזה בסדר גם ללכת על הראש שלי. היא יורדת לרמות אישיות נמוכות, ואני אומר לכם – אני לא אעשה את העבודה שלה. היא צריכה להסתכל במראה. קליש רותם קמה בבוקר ב-1 בנובמבר, הסתכלה במראה ואמרה ‘ראי ראי שעל הקיר, האם אני, עינת קליש רותם, ראש העיר?’. כנראה שהיה לה קשה עם זה. היא לא האמינה שהיא תיבחר".

"יו"ר ועד העובדים בעירייה עשה כל מאמץ, במשך מספר שבועות, בכדי לא להגיע להשבתה. מצער שראש העיר לא הותירה לו בררה ולכן מחר תהיה שביתה" מסר לדבר ראשון משה מזרחי, יו"ר מרחב חיפה של ההסתדרות. "ההסתדרות מגבה את ארגון העובדים במאבק על זכויות העובדים"

בעיריית חיפה טרם מסרו תגובה, כפי שלא נמסרו תגובות רשמיות בעבר, אך קליש רותם פרסמה ציוץ בטוויטר בזו הלשון "אני מתנצלת מאד על הסבל שנגרם לתושבים שלנו. זו האחריות שלי. הבטחתי להוריד את הארנונה שהיא הכי גבוהה בארץ וזה מחייב להפסיק לנפח את המנגנון העירוני בג׳ובים. המחיר: הוועד נלחם בי ואתם משלמים את המחיר. לא אכנע לוועד. אני מחויבת רק לחיפאים. ולשינוי ולתקווה שהבטחתי".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website