מכון טאוב: משקי הבית נכנסים לחובות גדולים ומסוכנים יותר

קיבלתם בשנה האחרונה טלפונים מהפקידה בבנק או מאחת מחברות האשראי שהציעו לכם הלוואה ברגע לכל מטרה? מתברר שלא מדובר בעניין מקרי. דו"ח חדש של מרכז טאוב שמתפרסם היום (רביעי) מציג את העליה בנתוני החוב של משקי הבית בישראל. אומנם המצב בישראל עדיין טוב מהממוצע של מדינות ה-OECD אבל הצמיחה בחוב של משקי הבית בהחלט מקרבת אותנו לשם.

על פי המחקר שערך ד"ר לביב שאמי ממכון טאוב החוב של משקי הבית עמד ב-2017 על 42% מהתוצר שהם כ 530 מיליארד שקלים. לשם השוואה החוב של משקי הבית ביחס לתוצר בשוויץ עומד על 128%. בארה"ב נתון זה עומד על 79% ובקנדה על 100%.

מתוך דו"ח מרכז טאוב על החוב של משקי הבית בישראל

באשר ליחס החוב של משקי הבית לתוצר בישראל, אומנם מדובר בנתון נמוך יחסית למדינות אחרת בעולם, שכן באופן מסורתי החוב של משקי הבית בישראל הוא נמוך, אך הצמיחה שלו בשנים האחרונות מהירה יחסית והוא גדל בקצב של 5% לשנה. כך לדוגמה בין השנים 2008 ל-2017 צמח החוב של משקי הבית ב-84%.

אם הצמיחה של החוב של משקי הבית לא מדאיגה מספיק, מציינים מחברי הדו"ח כי בעוד שהחוב לדיור, המגובה בנכסים שניתן לממש, צמח בכ-70% בעשור האחרון, החוב שאינו לדיור צמח בכ-114% תוך עשור. ד"ר שאמי הסביר את משמעות הנתון הזה בכך שבהתרחבות זו טמונים סיכונים העשויים לנבוע ממינוף יתר של משקי בית, כלומר שקיעה בחובות עמוקים ביחס להכנסתם. הדבר עלול לסכן את יציבותם הפיננסית במקרה של עליית שער הריבית במשק או של ירידת מחירי הנדל"ן".

מתוך דו"ח מרכז טאוב על החוב של משקי הבית בישראל

באשר להתפלגות החוב לפי עשירוני הכנסה, מצביע הדו"ח על כך שעל אף שבעשירון התחתון שיעור החייבים עומד על 18% בלבד (לעומת 56% בעשירון העליון) החובות של אלו מבין העשירון התחתון שמחזיקים חוב, עמוקים הרבה יותר שכן הם שווים בממוצע להכנסה שנתית של שמונה שנים. זאת בזמן שבשאר העשירונים שיעור החוב הממוצע ביחס נע בין שנה לשתיים של שכר ממוצע באותם עשירונים.

מתוך דו"ח מרכז טאוב על החוב של משקי הבית בישראל

עוד עולה מהנתונים כי החייבים בעשירון התחתון נוטים למשוך את החוב עמוק לתקופת מאוחרות בחיים וגם אל מעבר לגיל הפרישה. בעוד שבעשירון התחתון שיעור החייבים מעל גיל 54 עומד על 22 %, בעשירון התחתון שיעורם עומד על 35%.

מתוך דו"ח מרכז טאוב על החוב של משקי הבית בישראל

 

עוד נתון מעניין המופיע בדו"ח הוא מקורות ההלוואה לפי עשירונים. בעוד 92% מהלווים בעשירון העליון קיבלו הלוואה מהבנק, רק 87% מהלווים בעשירון התחתון מחזיקים בהלוואה בנקאית. כל למעשה החוב של משקי הבית בעשירונים הנמוכים נוטה להסתמך יותר על מקורות חוץ בנקאיים. נתון זה מלמד על הסיכון הגבוה יותר שנוטות לקחת על עצמם חברות האשראי החוץ בנקאיות

 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website