מלזיה אסרה כניסת ספורטאים ישראלים ולכן לא תארח את אליפות העולם

הוועד הפראולימפי הבינלאומי (IPC) הודיעה היום (ראשון) שהיא לוקחת ממדינת מלזיה את הזכות לארח את אליפות העולם הפראולימפית בשחייה שהייתה אמורה להתקיים בקוצ’ינג בין 29 ביולי ל-4 באוגוסט. החלטה להעביר את האליפות ממלזיה הגיעה בעקבות סירובו של ראש ממשלת מלזיה, מדינה מוסלמית בדרום מזרח אסיה, לאפשר כניסת שחיינים ישראלים.

ב-15 בינואר הודיע ראש הממשלה, מהאטיר בין מוחמד, כי ארצו לא תאפשר לספורטאים ישראלים פראולימפים להיכנס למדינה ולהתחרות באליפות העולם בשחייה שהייתה אמורה להערך בחודש יולי. בתגובה ישראל העבירה בקשה לשלול ממדינת מלזיה את הזכות לארח את התחרות. ח"כ רזבוזוב (‘יש עתיד’) פנה לפני שבועיים על ראש ממשלת מלזיה, בין מוחמד: "ציית לאמנת הספורט או שנשלול מכם את התחרות". רזבוזוב דרש במכתבו מראש הממשלה המלזי לנהוג בספורטאים הישראלים כשווים או שמלזיה תשא בתוצאות: "מחובתי להזכיר לך כי האיגוד הפרא- אולימפי ( IPC) הפועל עפ"י אמנת הוועד האולימפי הבינ"ל (IOC), אוסר על כל התערבות פוליטית בספורט. אם אתה לא יכול להבטיח כי הפוליטיקה נשארת מחוץ לספורט וכי כל השחיינים, כולל הנציגים הישראלים, יזכו להיכנס לאליפות העולם בשחייה בקיץ 2019 המתרחשת במלזיה, נפעיל את כל האמצעים המשפטיים, כולל התייחסות לבעלי העניין ולנותני החסות שהם חלק ממימון ארגון העומד בסתירה חמורה הן לצ’רטר שלו והן האמנה האולימפית, והוא מושפע משיקולים פוליטיים שאין להם מקום בעולם הספורט".

בהודעה רשמית של הוועד הפראלימפי על העברת התחרות אמר יו"ר הוועד אנדרו פארסונס "כל אליפויות העולם חייבות להיות פתוחות לכל הספורטאים והעמים הזכאים להתחרות בה בבטחה וללא אפליה. כאשר מדינה מארחת בוחרת לא לאפשר להתחרות לספורטאים מאומה מסוימת, מסיבות פוליטיות, אז אין לנו שום ברירה אלא לחפש מארחת חדשה לאליפות. התנועה הפראלימפית הייתה, ותמיד תהיה, מונעת על ידי רצון להנהיג שיתוף ולא הרחקה. ללא קשר למדינות המעורבות במקרה הזה, ה- IPC יקבל שוב את אותה ההחלטה אם יועמד במצב דומה בין מדינות שונות אחרות".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website