ממשיכים ליפול בחריש: עובד נוסף נפל מגובה באתר בנייה בעיר

שוב דיווח על עובד, גבר כבן 29, שנפל מגובה באתר בנייה בחריש. הבוקר (חמישי) התקבל דיווח במוקד 101 על עובד שנפל מגובה של כ-3 מטר, ונפצע באורח בינוני. הוא פונה לבית החולים הלל יפה עם חבלות גפיים. בעיר חריש נהרגו השבוע שלושה עובדי בניין באתרים בעיר, כולם מנפילה מגובה. נראה כי התגובה לשלושת הגברים שאיבדו את חייהם במהלך יום עבודה שיגרתי לא מצליחה לעצור את ההפקרות המתמשכת הקיימת בענף.

שעתיים לאחר הגעת הדיווח על פציעתו של העובד בחריש, הגיע למוקד מד"א דיווח על עובד נוסף, בן 27, שנפל מגובה 12 מ’ באתר בנייה ברחוב הגליל החיפה. העובד פונה כשהוא פצוע באורח קשה לבית החולים רמב"ם. רפאל ישראל חובש באיחוד הצלה סיפר: "יחד עם חובשים נוספים הענקנו סיוע רפואי ראשוני לפועל שנפצע באורח קשה כתוצאה מנפילה מפיגום תוך כדי עבודות יציקה באתר בניה. לאחר הטיפול הראשוני שהענקנו לו בזירת האירוע הוא פונה בניידת טיפול נמרץ להמשך קבלת טיפול רפואי בבית החולים כשמצבו מוגדר קשה".

נציגי משרד העבודה זומנו לאתרי הבניה והמשטרה חוקרת את שני האירועים.

ביום שלישי, לאחר מותו של הפועל השלישי, נמסר כי שר העבודה והרווחה חיים כץ הנחה את מנהל הבטיחות לסגור את אתרי הבנייה המסוכנים בעיר חריש ללא הגבלת זמן. על פי הודעת המשרד, נשלחה תגבורת של מפקחי בטיחות לעיר חריש, בין היתר לאתר של הקבלן יצחק שטרן. השר כץ מסר כי "ההאשמה הבלעדית להמשך הקטל באתרי הבנייה היא של הקבלנים. לאחר כל המאמצים שהשקענו ליצירת ההרתעה החסרה במשך שנים בענף הבנייה, ציפיתי ששנת 2019 תראה שינוי מגמה מובהק. נמשיך ונחריף את צעדינו איפה שהכי כואב לקבלנים – בכיס, עד שהם יפנימו את חשיבות ההקפדה על תקנות הבטיחות וייקחו אחריות על שלום העובדים. אני שולח תנחומים למשפחות ההרוגים".

ד"ר הדס תגרי מנהלת הקבוצה למאבק בתאונות בנייה מסרה כי "אין משמעות להודעת שר העבודה שיוצאו צווי בטיחות ללא הגבלת זמן". לדבריה, החוק בין כך ובין כך קובע כי צווי בטיחות הינם בתוקף בלא הגבלת זמן – ועד לתיקון הליקויים האמורים בהם. כך, חייב משרד העבודה והרווחה על פי חוק להגיע לאתר בו הוטל צו בטיחות בתוך 2 ימי עבודה מעת שהקבלן מודיע למינהל כי תיקן את ליקוי הבטיחות. "לכן, בהעדר סנקציה כואבת, צווי בטיחות יוצאים שוב ושוב באתרי אותן חברות ואף באותם אתרים ממש. כדי לשנות מצב זה, הקבוצה למאבק בתאונות בניין דורשת זו עת ארוכה שמשרד העבודה יפעל לתיקון החוק, כל שהמפקחים יוסמכו לסגור לפרקי זמן ממושכים אתרי בנייה בהם התגלו הפרות בטיחות חמורות או חוזרות" מסרה תגרי.

עוד אמרה כי "’הקבוצה למאבק בתאונות בניין’ מתריעה מזה מספר חודשים – לאחר שהתברר כי יישום התקנות שהסמיכו את מפקחי הבטיחות להטיל קנסות כספיים בגין הפרות בטיחות נכשל כישלון חרוץ – כי קיימת דחיפות בהטלת סנקציות מרתיעות בגין הפרות בטיחות. במצב הקיים, צווי בטיחות בגין הפרות בטיחות וצווי הפסקת עבודה מוצאים לימים בודדים והחברות מורשות לחזור לעבודה לאחר ימים ספורים, אף כאשר ביצעו עבירות בטיחות חמורות וחוזרות ואף אשר אלה גרמו לתאונה קטלנית. כך, מנהל הבטיחות אישר לחברת ‘איתי ד.ע. הנדסה’ המבצעת את העבודות באתר בו נהרג לפני כחודשיים איאד רג’ב ז"ל בנתניה – אשר לא דווח למנהל קודם לתאונה ואשר ביום התאונה תועדו בו הפרות בטיחות חמורות שגרמו למותו של המנוח, שנפל מגובה – לחזור לעבודה זמן קצר לאחר התאונה. בשבוע שעבר פנתה ‘הקבוצה למאבק בתאונות בניין’ למנהל הבטיחות התעסוקתית, בדרישה שלא יאשרו לחברה הקבלנית ‘אסום’ לבצע עבודות בנייה באתר ביה"ס אגמים באשקלון, לאחר שמנהל הבטיחות הוציא בעניינה צו בטיחות בגין אי דיווח על ביצוע פעולות בנייה ואי דיווח על מינוי מנהל עבודה באתר – עבירות בטיחות חמורות ביותר – ולאחר ששורה של צווי בטיחות חמורים הוצאו בשנה החולפת באתרי החברה, שבאחד מהם, בשדרות, נהרג לפני שנה העובד צ’ו שינווי. במכתב טענו כי אין מקום לאשר ביצוע העבודות לחברה עבריינית אשר שוב ושוב מפרה הוראות בטיחות, וכי השעיית האישור מתחייבת כדי להבטיח את בטיחות העובדים באתר וכדי לייצר הרתעה מפני הפרות בטיחות. פנינו בעניינה של חברת אסום גם לרשם הקבלנים במשרד השיכון בדרישה שזה ינקוט בצעדים משמעתיים כנגדה. טרם נענינו ממי מהנמענים. עוד דורשת הקבוצה למאבק בתאונות בניין כי מפקחי הבטיחות יוסמכו לסגור לפרקי זמן ממושכים אתרי בנייה בהם בוצעו הפרות בטיחות חמורות או חוזרות אולם גם דרישה זו לא זכתה לפי שעה להתייחסותו של משרד העבודה והרווחה. באין הרתעה מפני הפרות בטיחות הפקרת העובדים נמשכת באין מפריע וכך גם התאונות הקטלניות". 

Leave a Reply

Name *
Email *
Website