מנדלבליט: אין למנוע מטל רוסו התמודדות לכנסת

חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, שפורסמה הבוקר (שני) טוענת כי האלוף במיל’ טל רוסו יוכל להתמודד לכנסת ה-21 מטעם מפלגת העבודה, למרות שעדיין לא תמה תקופת הצינון מאז ששירת במילואים בתנאי קבע במטכ"ל. ועדת הבחירות תדון בנושא רק מחר.

על פי היועץ המשפטי לממשלה אין לראות בשירותו של רוסו במילואים בתנאי קבע כ"שירות קבע" המחויב בתקופת הצינון הקבועה בחוק. ומאחר שרוסו השתחרר משירות קבע בצה"ל לפני למעלה משלוש שנים, אין מניעה שהוא ייכלל ברשימת המועמדים לכנסת.

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט (צילום: פלאש 90).

"שירות מילואים בתנאי קבע, כשמו כן הוא – שירות מילואים בהתנדבות" כתב מנדלבליט, "אין מדובר בשירות המבוסס על התחייבות לשירות קבע. מבחינה מהותית, בשים לב למכלול מאפייניו ומהותו, מדובר בשירות מילואים לכל דבר ועניין. אולם, ביחס לצרכים מסוימים שעיקרם בצרכי שכר ותנאים נלווים לשכר, דומים (אך לא זהים) תנאיו של שירות מילואים בתנאי קבע לשירות קבע. בהתאם, ההבדל המרכזי בין שירות מילואים רגיל לבין ‘שירות מילואים בתנאי קבע’ הוא בשכר (חישובו ואופן ביצוע תשלומו) ובתנאים הנלווים לו".

על פי הודעתו, "היועץ המשפטי לממשלה סבור, כי בהיעדר קביעה מפורשת בחוק הבחירות להחלת תקופת הצינון גם על משרת המילואים, בהיעדר הצדקה מהותית עניינית להגדיר את שירות המילואים בתנאי קבע כשירות קבע לעניין סעיף 56(א1) לחוק הבחירות, ומשיקולי ודאות בדין המתחייבים מעצם מעמדה הרם של זכות היסוד לבחור ולהיבחר, תקופת הצינון שבחוק הבחירות אינה חלה על תפקידו של מר רוסו כמפקד מפקדת העומק, בדרגת אלוף, בשירות מילואים בתנאי קבע".

חוות דעת זו מצטרפת למכתב מהרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט, שצירפה מפלגת העבודה לעתירה שהגישה בנושא לוועדת הבחירות. איזנקוט כתב כי הוא מבקש "להבהיר כי האלוף (במיל’) טל רוסו סיים את שירות הקבע שלו בצה"ל והשתחרר בחודש ינואר 2014… בהתאם לסיכום ביני לבין האלוף (במיל’) רוסו, הוא מילא את התפקיד במסגרת שירות מילואים בלבד, במקביל לעיסוקיו האזרחיים. סיכום זה היה ידוע לכל הגורמים הנוגעים בדבר בצה"ל ומומש הלכה למעשה. יודגש, כי שירות במילואים בתנאי קבע, כשמו כן הוא – שירות במילואים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website