מנהיגי העולם שתקו כשבוצע במיאנמר רצח עם, את ההפיכה הצבאית הם מגנים

מנהיגת מיאנמר אונג סן סו צ’י צחקה בקול כשנשאלה מדוע אינה עוצרת את רצח העם הרוהינגי שהתרחש תחת שלטונה. רבבות הקורבנות, בהם אלפי תינוקות וילדים שנרצחו בדם קר והושלכו לבקתות בוערות, עיניינו אותה כקליפת השום.

העולם המערבי העדיף לשתוק ולגנות באיחור, וגם אחיהם המוסלמים של הרוהינגיה לא ששו לסייע להם. נשיא ארצות הברית, ג’ו ביידן, איים להטיל סנקציות על מיאנמר אם אונג סן סו צ’י וחברי מפלגתה לא ישוחררו ממעצר, ויחזרו לאחוז במוסדות השלטון. לפני כשנה וחצי הכריז הממשל האמריקאי שמיאנמר מבצעת רצח עם כנגד הרוהינגיה, אבל הטלת סנקציות לא הייתה אז על הפרק.

מנהיגת מיאנמר, אונג סן סו צ’י. הזילה דמעות תנין על הטבח (AP Photo/Aung Shine Oo, File)

לכל אלה אין דבר עם ההפיכה הצבאית שבוצעה בליל יום ראשון במיאנמר. אונג סן סו צ’י נעצרה, אבל לא בגלל תפקידה ברצח העם, והגנרלים שעצרו אותה היו שותפים גם הם לרצח העם. מנהיגי המערב מגנים כעת את הגנרלים ומעדיפים להעלים עין מהפשעים של ממשלת מיאנמר.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מיאנמר נשלטת בפועל מאז 1962 בידי חונטות של גנרלים. ההפיכה בתחילת השבוע היא השלישית במספר מאז זכתה המדינה לעצמאות מהבריטים ב-1948. מרבית האוכלוסייה במיאנמר (88%) בודהיסטית, ומבחינה אתנית היא מונה 135 קבוצות שונות.

בעשור האחרון המדינה עברה תהליך איטי של דמוקרטיזציה, שבשיאו זכתה מפלגת "הליגה הלאומית לדמוקרטיה" בהנהגתה של סו צ’י לאחוז שוב בחלק ממוסדות השלטון. אבל הגנרלים לא העניקו לממשלה את מלוא הכוח, ושמרו על השליטה בשלושה משרדי מפתח בממשלה, בהם משרדי ההגנה והפנים, וברבע מכל המושבים בפרלמנט.

העשור המדמם של מיאנמר

ההפיכה התרחשה על רקע מתיחות גוברת בין מפלגת השלטון של סו צ’י, שזכתה בבחירות האחרונות בנובמבר ב-396 מתוך 476 מושבי הפרלמנט, כשהמפלגה שמייצגת את הגנרלים זכתה ב-33 מושבים בלבד. הגנרלים טענו לזיוף בבחירות, בדומה לטענות שנשמעו בארצות הברית בדיוק באותה תקופה.

כאמור, הצבא נטל בליל יום ראשון את מושכות השלטון, תוך שהוא מנתק את רשתות התקשורת במדינה, חוסם צירים מרכזיים ופורש את כוחותיו במרכזי הערים וסביב מוקדי השלטון. אונג סן סו צ’י ובכירים נוספים במפלגתה הושמו במעצר.

פליטים בני המיעוט הרוהינגי מפגינים בדרישה להעמיד לדין את ממשלת וצבא מיאנמר ביום השנה לרצח העם. העולם שתק (AP Photo/Altaf Qadri)

במערב מיהרו לגנות: וושינגטון, לונדון, פריז ובריסל קראו לשחרורה המיידי של סו צ’י. כעת הם ילחמו למענה. אבירת זכויות האדם שזכתה בפרס נובל לשלום לאחר שחזרה מהגלות למולדתה, הזילה דמעות תנין כשמיליציות בודהיסטיות פרעו בבני הרוהינגיה.

פיגוע שארגון טרור רוהינגי קטן ביצע נגד המשטרה הבורמזית באוקטובר 2016 הוביל לתגובת נקמה אכזרית. כוחות הביטחון הבורמזים לצד כנופיות של בני ראקין בודהיסטים ביצעו רצח עם בבני הרוהינגה. הם עצרו אלפי גברים, עינו אותם ולאחר מכן ירו בחלקם; בזזו את כל הרכוש, אנסו את הנערות והנשים ושרפו את הכפרים.

ניצולים שנמלטו מהתופת סיפרו שילדיהם נזרקו חיים לתוך האש. תמונות לווין שפורסמו בתקשורת הראו אלפי בתים שנשרפו עד היסוד. מאות אלפי רוהינגים נמלטו לבנגלדש ברגל, או נסו לים באמצעות כלי שייט רעועים ומאולתרים.

פליטים שעברו את הגבול ממיאנמר לבנגלדש בכניסה למחנה הפליטים. עשרות אלפים נטבחו, עונו ונאנסו, מאות אלפים נמלטו (צילום: AP Photo/A.M. Ahad)

פיגוע נוסף של ארגון טרור רוהינגי באוגוסט 2017 גרר גל נוסף אכזרי ונרחב עוד יותר של אלימות כנגד הרוהינגה. על פי מחקרים של ארגונים בינלאומיים, בגל האלימות של 2017 נרצחו כ-24 אלף בני רוהינגה, בהם גם תינוקות וילדים. 36 אלף איש נזרקו לתוך בתים בוערים ונכוו קשות, לפחות 18 אלף נשים נאנסו, ויותר מ-700 אלף איש ברחו לבנגלדש.

מנהיגי העולם מגנים אבל לא נוקפים אצבע

במאה ה-20 פשעי רצח עם נעשו ללא כל מפריע, החל מהשמדת ההררו והנאמה, דרך רצח העם הארמני, השואה, ועשרות רציחות עמים נוספות לאחר מלחמת העולם השנייה. המאה ה-21 מאופיינת בכך שקולות הזעקה של הנרצחים מצליחות להגיע ליתר העולם, אבל מנהיגי המדינות במזרח ובמערב מתעקשים בכל כוחם לא לעשות כלום.

פושעי רצח העם בדארפור לא עומדים לדין על כך, אף שממשלת סודאן הוחלפה. טורקיה, שסייעה לדאעש לבטוח בכורדים וביזידים, אפילו לא מואשמת ברצח עם. כעת, משסו צ’י הוכנסה לתא המעצר, סביר להניח שגם הפשעים שהתבצעו במדינתה תחת שלטונה יישכחו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website