מענק מס הכנסה שלילי אושר סופית: מי זכאי, מתי יתקבל הכסף, ומי נשאר בחוץ | מדריך

הכנסת אישרה אתמול (שלישי) סופית את המענק המיוחד למקבלי מס הכנסה שלילי. החוק עבר שינויים רבים במהלך הדרך ועלותו הסופית מוערכת ב-800 מיליון שקלים. מבנה המענק ותנאי הזכאות אליו עברו שינויים רבים: הוא משולם בשתי פעימות הראשונה בימים הקרובים והשנייה בשנה הבאה. סכום המענק משתנה אבל יעמוד לכל הפחות על 1,000 שקלים לזכאים.

מי זכאי למענק המיוחד?
המענק המיוחד הוא תוספת חד פעמית שתינתן לעובדים בשכר נמוך בחודשי הקורונה – אפריל עד דצמבר 2020 – ועומד בתנאי הסף של מס הכנסה שלילי. למעשה מדובר בתוספת למס ההכנסה השלילי.

מה גובה התוספת הכולל?
סכום התוספת הוא 62% מהסכום הכולל לו זכאי העובד בגין חודשים אפריל עד דצמבר 2020. הסכום המינימלי לתוספת בעבור כל התקופה עומד על 1,000 שקלים. לפי חישוב כללי על בסיס נתוני רשות המסים גובה התוספת יעמוד בממוצע על כ-1,800 שקלים בעבור התקופה כולה (שמונה חודשים).
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מי יקבל מקדמה כבר בימים הקרובים? 
כל מי שהיה זכאי למענק עבודה בשנת 2019 ועבד החל מחודש אפריל (גם חלק מהתקופה) יקבל מקדמה של 500 שקלים או 25% מהמענק שקיבל בשנה שעברה – לפי הגבוה ביניהם. לפי רשות המסים מדובר ב-200 אלף זכאים לפחות. מי שיקבל מקדמה לא יצטרך להחזיר את הכסף גם אם בחישוב סופי הסכום שיגיע לו יהיה נמוך יותר.

איך הרחיבה ועדת הכספים את הזכאות למענק?
ועדת הכספים הרחיבה את מספר הזכאים למענק בשני אופנים:

 • גם מי שמועסק אצל בן משפחה יהיה זכאי לתוספת, למרות שאינו זכאי למס הכנסה שלילי על פי חוק.
 • גם מי שלא הגיש דו"חות כספיים ל-2018 יקבל את המענק – וזאת בשונה מההצעה המקורית.

ומי נשאר בחוץ?
למרות התעקשותם של חברי ועדה שתי אוכלוסיות של עובדים בשכר נמוך לא יזכו למענק בשלב זה:

 • עובדים בגילאי 18-23 שאינם זכאים למס הכנסה שלילי – לפי הצהרת יו"ר הוועדה ח"כ גפני וחקיקה שמקדמת ש"ס גיל המענק ירד במסגרת תקציב 2021
 • מובטלי הקורונה – אנשים שפוטרו מעבודתם לפני אפריל לא יקבלו את התוספת. גם בנושא זה אמרו חברי הוועדה שיקדמו חקיקה נפרדת.

מי זכאי למס הכנסה שלילי ?
מענק מיועד לעובדים שעומדים בשלושה תנאים:

 • שכרם הממוצע בשנה היה בין 2,090 ל-6,807 שקלים בחודש (להורה יחיד הטווח רחב יותר – מ-1,290 ועד 11,650 שקלים).
 • מלאו להם 23 שנים ויש להם ילד אחד לפחות עד גיל 19, או מלאו להם 55 שנים ללא ילדים.
 • לא מחזיקים ביותר מדירה אחת.
 • ישנם תנאים נוספים שמשפיעים על הזכות למענק, ביניהם הכנסת משק הבית במלואה, הגשת דו"ח למס הכנסה במועד ועוד.

  מה גובה המענק והתוספת?
  מענק העבודה הוא שנתי – ניתן בדיעבד על פני השנה כולה. קביעת גובה המענק מורכבת, ואפשר להיעזר במחשבון רשות המסים כדי לחשב את הסכום. על פי רשות המסים גובה המענק הממוצע לשנה שלמה עומד על כ-4,000 שקלים. כאמור לפי חישוב כללי ביותר התוספת על 8 חודשים תעמוד על כ-1,800 שקלים (62% מתוך 3,000 שקלים – הסכום הממוצע ל-8 חודשים).

  איך עובר הכסף?
  כדאי לקבל מענק מס הכנסה שלילי ואת התוספת הנלוות אליו יש לבקש אותו באופן ישיר – הוא אינו אוטומטי. רשות המסים פונה באופן יזום לזכאים למענק במכתב והשנה – גם במסרון SMS. עד כה הגישו יותר מ-170 אלף איש בקשה למענק על שנת 2019, ומספר זה צפוי לגדול. מילוי פרטים לקבלת המענק בקישור הבא. את המענק בגין השנה הנוכחית אפשר להתחיל לבקש רק בשנה הבאה. עם זאת כאמור – מי שזכאי למענק בגין 2019 ועבד השנה יכול לבקש את המקדמה כבר עכשיו.

  Leave a Reply

  Name *
  Email *
  Website