מערכת הבריאות מברכת על החלטת פייסבוק לחסום מתנגדי חיסונים

חברת פייסבוק הודיעה אתמול (חמישי) על מספר צעדים בהם תנקוט כנגד הפצת מידע שקרי העוסק בהתנגדות לחיסונים. בין היתר, הודיעה החברה כי לא תאפשר עוד לקדם בתשלום עמודים שמתנגדים לחיסונים, וכי תפעל על מנת להוריד את דירוג האמינות לפוסטים שעוסקים בנושא זה. ההודעה מתייחסת לפייסבוק העולמית ולא באופן ייחודי לישראל.

משרד הבריאות בירך על החלטת החברה לפעול כנגד הפצת מידע שגוי בנוגע לחיסונים ברשת, וקרא לשאר הרשתות החברתיות, אתרי חדשות, והפלטפורמות הדיגיטליות באשר הן להצר את צעדיהם של מתנגדי חיסונים ברחבי רשת האינטרנט.

גורמי המקצוע במשרד הבריאות אמרו כי: ״הצעד של פייסבוק הוא נכון וחשוב במלחמה כנגד מתנגדי חיסונים ונגד ׳המערב הפרוע׳ שקיים ברשתות החברתיות. כולנו רואים מה קרה בכל העולם ובישראל בהתפרצות החצבת האחרונה, גם בעקבות אנשים שבוחרים שלא להתחסן בגלל מידע שקרי ברשת.״

גם ראשי האיגוד לרפואת ילדים, פרופסור שי אשכנזי וד"ר צחי גרוסמן, פירסמו הבוקר הבעת תמיכה במהלך של רשת פייסבוק, לחסימת מתנגדי חיסונים. ראשי האיגוד אמרו כי "הרשתות החברתיות, דוגמת פייסבוק, הפכו בשנים האחרונות מוקד להפצה מהירה של מסרים מסוכנים ובכך שימשו למעשה סוכני מידע של קבוצות שוליים, המתנגדות לחיסונים. פייסבוק נקטה הלילה עמדה בשאלה של חיים ומוות, לילדים וגם למבוגרים, וזה ראוי ונכון. אין ספק – חיסונים הם דרך המניעה הטובה ביותר להתפשטות מחלות ולהידבקות במחלות מסוכנות. בישראל הצלחנו להתגבר בעבר על מגיפות והתפשטותן, בין היתר בעזרת היענות להתחסנות של הרוב המכריע של האוכלוסייה. ההתנהגות הציבורית והבריאותית צריכה להמשיך בכיוון הזה. למשל, בהדברת החצבת. טוב שאמצעי המידע מהמובילים בעולם וגם בארץ, פייסבוק, נרתמת גם היא למהלך".

רק השבוע נחסם מפייסבוק אחד ממובילי המאבק הבולטים ביותר במתנגדי החיסונים בארץ, ד"ר ליאור אונגר. חשבונו של ד"ר אונגר, בו נהג לפרסם פוסטים רבים כנגד מתנגדי החיסונים ובעד הצורך לחסן, נחסם לתקופה של 30 יום, בטענה כי פוסט שפרסם הפר את כללי הקהילה של פייסבוק בנושאים של בריונות והטרדה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website