מערכת חינוך פתוחה חלקית, אין איסוף עצמי ממסעדות: כך יתנהל הסגר השלישי

ישראל תיכנס לסגר כללי במטרה לבלום את התפשטות נגיף הקורונה בפעם השלישית, החל מראשון הקרוב ב-17:00. הסגר יימשך שבועיים (עד ה-10 בינואר) עם אפשרות להארכה, ויכלול הגבלות מחמירות על התנועה והמסחר וסגירה חלקית של מערכת החינוך. תקנות הסגר המפורטות טרם אושרו סופית, אך המסגרת הכללית הוגדרה ותהיה דומה למתכונת הסגר השני שהחל ביום כיפור השנה. אלו ההגבלות המרכזיות, והפרטים שעדיין לא ידועים.

הגבלות תנועה והתקהלות

היציאה מהבית תוגבל למרחק 1,000 מטרים ממקום המגורים, למעט יציאה לצורך חיוני.  עוד נקבע כי אסור לשהות בביתו של אדם אחר, למעט בני משפחה גרעינית. התקהלויות יותרו על פי המצב כיום – עד עשרה אנשים בשטח סגור, ועד 20 אנשים בשטח פתוח.

בין המטרות ליציאה מהבית שהוגדרו כצרכים חיוניים בסגרים הקודמים – יציאה למקום עבודה חיוני, רכישת מזון ותרופות, קבלת טיפול רפואי או יציאה לבדיקה רפואית, תרומת דם, סיוע לאדם במצוקה ועוד (לפי הודעת הממשלה, התקנות שיפרטו את רשימת ה’צרכים החיוניים’ יפורסמו בהמשך).
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

החלטת הממשלה קבעה כי תתאפשר יציאה לצורך קבלת חיסון לקורונה. עוד נקבע כי יציאה מהבית לצורך פעילות ספורט יחידני לא תוגבל במרחק, בתנאי שהיציאה מהבית היא ברגל ולא ברכב. בנוסף נקבע כי מותרת העברת ילד שהוריו חיים בנפרד בין שני מקומות המגורים.

סגירת המסחר, בילוי ופנאי

כלל החנויות ייסגרו, מלבד מקומות למכירת מוצרים חיוניים כמו סופרמרקטים, מכולות, בתי מרקחת וחנויות פארם.

מסעדות יורשו לבצע משלוחים בלבד, ללא איסוף עצמי.

מקומות הבילוי והפנאי שפתוחים כרגע ייסגרו – מוזיאונים, שמורות טבע, פארקים ואתרי מורשת.

מקומות עבודה

לפי הודעת הממשלה, היקף העסקים שאינם מקבלים קהל יצומצם ב-50% ביחס למצב הנהוג כיום, "בהתאם לסיכומים בין משרדי האוצר והבריאות". בסגר השני גיבשה רשות החירום הלאומית רשימה של ענפים ומפעלים חיוניים שהורשו לפעול, וייתכן שגם בסגר הקרוב יתנהלו הדברים באופן דומה.

צמצום פעילות במערכת החינוך

החלטת הממשלה קבעה שגני הילדים, כיתות א’-ד’ וכיתות י"א-י"ב ימשיכו לפעול, בין השעות 8:00-13:00. ההורים יוכלו להסיע את ילדיהם החל מ-7:00 בבוקר ועד השעה 14:00. בכיתות ה’ עד י’ תתקיים למידה מרחוק בלבד.

הממשלה החליטה כי החינוך מיוחד יוחרג מההחלטה ויתקיים בכל הגילאים. במהלך הסגר השני התאפשרה למידה בבתי הספר גם לבתי הספר המקצועיים ולמסלולי מב"ר ואתגר, וייתכן כי תתאפשר גם בסגר הקרוב, אך משרד החינוך עדיין לא הודיע על כך רשמית.

בעקבות החלטת הממשלה הודיעה מזכ"לית הסתדרות המורים, יפה בן דוד, על התנגדותה להמשך הפעלת מערכת החינוך בזמן הסגר. בן דוד לא איימה בשביתה, אך ייתכן כי הסתדרות המורים תיאבק בהחלטה.

תיירות

הסגר יכלול סגירה של כלל מקומות התיירות, כולל הפסקת הפעילות של ה"איים הירוקים" – אילת וים המלח, שבהם התאפשרה פעילות מלונות ומסעדות בכפוף לבדיקת קורונה לכלל הנכנסים לאזור.

המטרה: R נמוך מ-1 ופחות מ-1,000 חולים חדשים ביום

היעד שהוגדר לסגר היא הפחתת מקדם ההדבקה (R) אל מתחת ל-1, מצב המעיד על דעיכת המגפה, והגעה לפחות מ-1,000 חולים מאומתים חדשים ביום. במידה שיעד זה לא יושג, תישקל הארכת הסגר בשבועיים נוספים.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website