מצביעים במרצ: רשימות, דילים ובריתות בפריימריז הראשונים במפלגה

מתפקדי מרצ בוחרים היום את רשימת המפלגה לכנסת, בפריימריז המלאים הראשונים אי פעם במפלגה. נכון לשעה 17:20 הצביעו 25% מבין 21 אלף המתפקדים בעלי זכות הבחירה, כלומר מעט יותר מ-5,000 אישה ואיש. האתר המרכזי של הפריימריז הוא ביתן 10 בגני התערוכה בתל אביב, שם ייערך אירוע הכרזת התוצאות, בשעה שלאחר סגירת הקלפיות ב-22:00. ההצבעה בפריימריז היא אלקטרונית.

שיעורי ההצבעה נכון לאחר הצהריים מרשימים מאוד, לאור העובדה שרוב גדול מתוך 131 אתרי ההצבעה שהקימה המפלגה ברחבי הארץ נפתחו רק בשעה 17:00, ורק הקלפיות הגדולות, הממוקמות בירושלים ובתל אביב נפתחו כבר ב-14:00. במסגרת הבחירות יכול כל חבר מפלגה לבחור ארבעה מועמדים ומועמדות מתוך 23 מתמודדים, 16 מהם גברים ו-7 נשים.

פריימריז למרצ (צילום ארכיון: מרים אלסטר / פלאש 90).

בחמישיות הראשונות ישנה הבטחת ייצוג מגדרי של 40%, כלומר לפחות שני גברים ושתי נשים בכל חמישיה. במקום החמישי ישנו שריון לדמות חדשה, שיתבטל אם אחד הנבחרים שהגיעו גבוה יותר יענה על הקריטריון.

הרשימות והדילים

כמו במפלגות אחרות, גם במרצ מתקיימים דילים ובריתות. אחת הקבוצות הבולטות ביותר היא "האדומים", שבה נמצאים ח"כ אילן גילאון, סגנית ראש עיריית תל אביב לשעבר מהרטה ברוך רון, מנהל התיכון המיתולוגי מבית ג’ן עלי סלאלחה, מנכ"ל גבעת חביבה יניב שגיא, ואיש מטה הפריפריות במפלגה אבי דבוש. על פי הערכות, הקבוצה, שבה כ-4,000 מתפקדים, פועלת בתיאום עם מתפקדי הקיבוצים המונים 2,500 אדם.

קבוצה אחרת שעובדת במתואם פחות או יותר כולל את מיכל רוזין ומוסי רז, כמו גם עיסאווי פריג’ וככל הנראה גם עוזרו לשעבר ניר כהן, המתמודד לראשונה לרשימת מרצ. גם לקבוצה זאת מפקדים מצטברים של אלפים רבים. במקביל מתמודדים כמה מועמדים ומועמדות הנחשבים חזקים אך אינם מזוהים בלעדית עם מחנה כזה או אחר. מדובר באבי בוסקילה וענת ניר, התומכים אחד בשני וצפויים לקבל קולות מקבוצות מגוונות, וכך גם גבי לסקי המוערכת, שצפויה לקבל תמיכה רבה.

מכיוון שזהו פריימריז ראשון במרצ (ב-1996 התקיימו פריימריז במודל ששילב סינון של מוסדות המפלגה והצבעה פתוחה), אין נתוני השתתפות מהעבר שעליהם ניתן להסתמך כדי להעריך כמה מהמתפקדים יבואו להצביע. עם זאת, ההתפקדות למרצ היא אידיאולוגית מאוד ותקפה לשנה אחת בכל פעם, כך שכל 21 אלף המתפקדים הם חדשים מ-2019, וככל הנראה בעלי מעורבות גבוהה. לכן האחוזים הגבוהים בתחילת ההצבעה אינם מפתיעים.

יו"ר מרצ תמר זנדברג אמרה היום בקלפי בתל אביב: "השמאלנים נוהרים לקלפיות. אל תתנו לזה להשאיר אתכם בבית, בואו להצביע. יש לנו אתגר, אחוז הצבעה יותר גבוה משל העבודה והליכוד והעבודה. זאת אחריות כבדה לבחור את הנבחרת של השמאל, ואנחנו מחכים לצאת עם הנבחרת הטובה ביותר, להסתער על הבחירות על הכנסת עם מרצ גדולה יותר".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website