“מקרון הגנב לך הביתה”

שבוע שני למחאות בצרפת על עליית מחירי הדלק. למעלה מ-20 אלף מפגינים בפאריז נגד עליית מחירי הדלק. המפגינים צועקים "מוות למיסים" ו-"מקרון הגנב לך הביתה".

היה זה יום השבת השני ברציפות בו משטרת צרפת מפזרת בגז מדמיע וזרנוקי מים את אלפי המפגינים שמתנגדים לרפורמות של ראש הממשלה עמנואל מקרון. אלפי שוטרים נפרשו במוקדי ההפגנות ברחבי המדינה, בעיקר באזורי תיירות, לאחר ניסיון בלתי מורשה בשבוע שעבר לצעוד לתוך ארמון הנשיאות אליזה. למרגלות השאנז אליזה נרשמה הפגנה מתוחה במיוחד שם הניפו המפגינים שלטים הקוראים "מוות למסים". איש לא נפגע בהתנגשויות, אך שישה נעצרו בגין "זריקת קליעים", כך נמסר ממשטרת פריז.

מפגינים באפודים צהובים בשער הניצחון בפריז במחאה על עליית מחירי הדלק. 24 בנובמבר 2018 (AP Photo/Kamil Zihnioglu)

על פי שר הפנים כריסטוף קסטנר 5,000 מפגינים הציפו את השאנז-אליזה לבדם, מתוך 23,000 מפגינים בסך הכל ברחבי המדינה. מי שעבר בשדרה המפורסמת בפריז יכול היה לראות כי היא צבועה בצע צהוב, שכן, המפגינים לבשו על עצמם אפודים זוהרים הנמצאים בכל כלי רכב. "זה הולך להוביל למלחמת אחים ואני, כמו רוב האזרחים האחרים, כולנו מוכנים", אמר בנימין ורינו, מפגין בן 21 משארטר.

עד כה נפצעו בהפגנות שמציפות את צרפת מאות ושני בני אדם נהרגו כתוצאה מתאונות שארעו במהלך ההפגנות. 

התסיסה מציבה אתגר גדול עבור מקרון שהפך למושא הזעם בהפגנות ומפסיד בסקרים. מקרון התעקש כי העליה במס הדלק הכרחית כדי להפחית את התלות של צרפת בדלקים פוסילים ולצורך השקעות של קרנות באנרגיה מתחדשת המהווה את אבן הפינה של הרפורמות שלו.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website