משרד הבריאות מפציר בבתי החולים להערך: “5,000 ישראלים יזדקקו להנשמה”

לפי קצב ההדבקה ההולך וגדל, חולי קורונה במצב בינוני או קשה עלולים למלא את כל מיתות האשפוז בישראל, כך עולה מהמכתב ששלח היום (ראשון) משרד הבריאות למנהלי בתי החולים. בתרחיש זה, 15,000 אנשים יהיו מאושפזים במצב בינוני או קשה ו-5,000 מתוכם יצטרכו מכונות הנשמה. שיא המחלה בתרחיש זה צפוי להגיע עוד 3-4 חודשים.

המכתב, שנחתם על ידי ראש חטיבת הרפואה ד"ר ורד עזרא, סמנכ"ל אגף התקציבים ודים פרמן, וסמנכ"ל בכיר אבי בן זקן, דורש מכל בית חולים להתכונן לעליה משמעותית בתחלואה. במשרד הבריאות מבקשים מכל בית חולים להציג תכנית להתאמת שליש מכל מיטות האשפוז לחולי קורונה הזקוקים להנשמה, ולהכשרת אנשי צוות מספיקים לטיפול בחולי קורונה קשים.

נתניהו וליצמן במסיבת עיתונאים, מרץ 2020 (צילום: אוליביה פיטוסי/פלאש90)

ההיערכות, מבחינת מיטות אשפוז ומבחינת כוח אדם עלולה להיות מורכבת. הקמת מיטות אשפוז דורשת התאמות מורכבות: בנוסף למכונת הנשמה, צריך שלל מוניטורים, מכשירי אולטרה סאונד וציוד ייחודי למתן תרופות. פעולת ההנשמה דורשת הכשרה מיוחדת ולא יכולה להתבצע על ידי כל רופא, אלה רק על ידי רופא מרדים, העוסק ביום יום בהנשמה, או על ידי פנימאי. רופאים ממחלקות אחרות יוכלו לעבור הכשרה לטיפול בחולי קורונה אבל לא יכולים להנשים מטופל.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נכון להבוקר, היו 3,616 חולים מאומתים, מתוכם 66 במצב קשה ו-54 מונשמים. ד"ר עזרא אמרה בשיחה עם עיתונאים כי "ברמה האישית והמקצועית הקפיצה הזו מטרידה מאוד, כי היא עלולה להעיד על מגמה בעייתית שיכולה להשפיע על המערכת ועל העומס שלה. צריך לעשות הכל כדי להימנע מתרחיש של 5,000 מונשמים".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website