משרד הרווחה: זינוק של 61% בפתיחת תיקים חדשים בשל הקורונה

זינוק חד במספר הפונים ללשכות הרווחה, כך לפי פרסום מהיום (רביעי) של משרד הרווחה. בהשוואה לחודש יוני 2019 חלה עלייה של 61% בפתיחת התיקים החדשים במחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות. עוד עולה כי ב-63 יישובים מטפל כל עובד סוציאלי ביותר מ-300 מטופלים.

מהנתונים של המשרד עולה כי חלה בשבועות האחרונים עליה חדה במספר האזרחים שפתחו תיקים במחלקות לשירותים חברתיים: מ-269 תיקים שנפתחו בשבוע השלישי של חודש אפריל בכל רחבי הארץ ל-1665 תיקים שנפתחו בשבוע השלישי של חודש יוני. במשרד צופים שמספרים אלו יגדלו אף יותר ככל שיותר אנשים יאבדו את זכאותם לדמי אבטלה וידרשו קצבת הבטחת הכנסה, קצבה נמוכה בהרבה.

מנתונים שריכז המשרד מכל המחלקות לשירותים חברתיים ברחבי הארץ עולה כי ב-63 יישובים טיפל כל עו"ס ביותר מ-300 מטופלים בממוצע, נכון לחודש אפריל. מהסתכלות במפה עולה כי היישובים במצב הקשה ביותר הם ישובי הבדואים בדרום הארץ. שיאנית העומס היא המחלקה לשירותים חברתיים ביישוב תל-שבע שבה ישנה עובדת אחת על 758 מטופלים. ברהט ישנם 699 מטופלים לכל עובדת ובלקייה 599.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

עוד עולה מהנתונים כי רוב היישובים שבהם העומס הוא הגדול ביותר נמצאים בקרב החברה הערבית והחברה החרדית. ביישוב החרדי רכסים ישנם 544 מטופלים לכל עובדת סוציאלית, באלעד 368, בביתר עילית 375 ובמודיעין עילית 341. מטופלים לכל עובדת.

גם כמה יישובים חזקים מבחינה סוציו-אקונומית נמצאים ברשימה: ביישוב מיתר ישנם 364 מטופלים בממוצע לכל עובדת סוציאלית, בעומר 374 ובזכרון יעקב 456 מטופלים.

בעקבות מקרי האלימות כלפי העובדים הסוציאליים, משרד העבודה והרווחה הקים יחידה חדשה שאחראית על ביטחון העובדים הסוציאליים ברשויות המקומיות ותכנית הגנה שצפויה לצאת לפועל לאחר אישור תקציב המדינה לשנת 2020. "צעדת העובדים הסוציאליים היא צעדה למען החברה הישראלית כולה", אמר היום שר הרווחה איציק שמולי. "אני תומך במאבקם ואתייצב לצדם בממשלה ובכל מקום במאבק למעמדם, מוגנותם ושיפור תנאי העסקתם. כמו שלא שולחים חייל למלחמה בלי אפוד וקסדה כך לא סביר לשלוח עובד סוציאלי לטיפול ללא הגנה. ביטחונם האישי של העובדים הסוציאליים הוא תנאי מינימלי כדי שיוכלו לבצע את עבודתם".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website