משרד התקשורת מקדם תקן חדש לרשת תקשורת שנועד להבטיח “קיבולת גבוהה מאוד”

משרד התקשורת מפרסם הצעה לסטנדרט חדש לרשתות סיבים אופטיים בישראל. לפי הטיוטה, תינתן עדיפות מוחלטת לשיטת סיבים עד הבית (FTTH), שמחייבת עבודות השחלה בתוך כל דירה. טכנולוגיות ביניים על בסיס נחושת, במהירות 200-1,000 מגה, יוגבלו.

פרישת הסיבים תאפשר לתושבי ישראל ליהנות מפירות הטכנולוגיות המתקדמות בענף התקשורת, והדבר יהווה מנוע צמיחה לכלכלה, ויגשר על מרחקים בין הגבולות והפריפריה למרכז

משרד התקשורת פירסם היום (חמישי) שימוע בו הוא מבקש לקבוע אפיון של רשת תקשורת כ"בעלת קיבולת גבוהה מאוד", המונח המקצועי שמתאר למשל, רשת סיבים אופטיים. בכך מבקש המשרד לקבוע יעד לאיכות התשתית הנייחת ברשתות המתקדמות שייפרשו בארץ. צעד זה חשוב לחברות התקשורת, בכדי לתכנן את ההשקעות שלהן לעתיד, אלא שהוא מגיע באיחור רב – רשתות סיבים פעילות כבר שנים בישראל בהיקפי פריסה מוגבלים, במגוון טכנולוגיות משנה שלא תואמות זו את זו. המשמעות העיקרית היא כלפי מי שעדיין לא שדרגו את הרשת: בזק והוט.

"היום אנו מביאים בשורה לשוק התקשורת ולצרכנים בהצבת סטנדרט לתקשורת ביתית מתקדמת", אמר מנכ"ל משרד התקשורת, נתי כהן. "לצרכן הישראלי מגיעה חווית משתמש באיכות גבוהה כמקובל במדינות המתקדמות בעולם. פרישת הסיבים תאפשר לתושבי ישראל ליהנות מפירות הטכנולוגיות המתקדמות בענף התקשורת, והדבר יהווה מנוע צמיחה לכלכלה, ויגשר על מרחקים בין הגבולות והפריפריה למרכז".
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

מה עדיף ללקוחות?

רוב מבני המגורים בישראל לא תוכננו להכיל בתוכם ריבוי של תשתיות תקשורת קווית. חיבור לרשת סיבים אופטיים מחייב עבודות התקנה מורכבות בתוך הדירה, כולל קידוחים והשחלת סיבים, למעט מיעוט של דירות חדשות, שהותקנו בהן תשתיות כאלו במהלך הבניה. לכן, הבחירה היא בין הסתכנות בגרימת נזק לתעלות תקשורת קיימות לבין נזק אסתטי בשל הצורך בהוספת תעלה על גבי הקיר. במקביל, טכנולוגיית הנחושת עדיין מתפתחת, כך שיתאפשר לשדרג רק את ציוד הקצה – ארונות התקשורת והמודם, כדי להגיע גם איתם לעומסים גבוהים.

הנחת סיבים אופטיים. (צילום: MD_Photography / Shutterstock.com)

מה יהיה הסטנדרט החדש?

בשונה מהרגולציה האירופאית, רק רשתות קוויות יזכו להגדרה זו. רשתות אלחוטיות בביצועים גבוהים לא יוכרו כחלופה שוות ערך בשל רגישותן הגבוהה יותר למזג האוויר.

השיטה העיקרית לפריסה תהיה עד השקע בתוך דירת הלקוח (FTTH) ולא שיטות משולבות כמו פריסה עד הבניין (FTTB) ולדירה על בסיס כבל הנחושת שכבר קיים.

קיימת אפשרות לרשת בטכנולוגיה שונה, אם היא עומדת בסף ביצועים של קצב הורדה של 1,000 מגה ומעלה וקצב שליחה של 200 מגה מעלה – דרישת סף שאין לה תקדים בארץ, נכון להיום. 

החלטה זו ממשיכה את הטיוטה למתווה פריסת הסיבים של המשרד, לפיו חברות התקשורת יבחרו היכן כדאי להן לפרוס סיבים, ויידרשו להפריש כסף לקרן שתממן סבסוד פריסה באזורים לא כדאיים.

איך יראה האינטרנט בסיבים?

ההעדפה לשיטת FTTH מבוססת על ראיה צופה פני עתיד, משום שרק בשיטה זו ניתן יהיה לשדרג את רוחב הפס לטכנולוגיות העתידיות, שיאפשרו מהירות גלישה של 25 ג’יגה ואפילו 50 ג’יגה, זאת בשעה שהתבססות על הנחושת, מוגבלת לתקרה של ג’יגה אחד.

אף על פי כן, המשרד שולל טכנולוגיות ביניים, זולות ופשוטות לשימוש, כמו V35B, שיכולות לאפשר לבזק להציע רוחבי פס על גבי רשת הנחושת הקיימת הגבוהים פי שניים ויותר ממה שהיא מציעה כיום. כיום בזק מוגבלת ל-100 מגה במקסימום, אבל במקומות עם קשיי תשתית מתקבלת מהירות נמוכה בהרבה של 15 מגה ואף פחות. במקביל, המשרד מתיר לכל המתחרות של בזק להציע קצבי גלישה גבוהים ללא מגבלה.

בחברת בזק מעדיפים לפרוס סיבים בהתאם לדרישת המשרד, בשיטת FTTH, אך שואפים גם לקבל אישור לשימוש בטכנולוגיות ביניים ברשת הנחושת – V35B, שמתאימה ל-200-300 מגה, ו-G. Fast, שמתאימה ל-300-1,000 מגה. אי מתן האישור מטעם המשרד מסייע למתחרות של בזק, אך מונע מציבור גדול, שתלוי רק בתשתיות של בזק, לקבל אינטרנט משופר באופן מיידי.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website