נאום נתניהו: מחזק את תומכיו ואת שריו, תוקף את השמאל והתקשורת

אירוע ההשקה של מפלגת הליכוד היה ממוקד כולו, מתחילתו עד סופו בראש הממשלה בנימין נתניהו. ראש הממשלה עלה לנאום בכפר המכביה מול אולם מלא, אך לא גדול. בתחילת דרכו הוא מקפיד לגשת לגדעון סער וללחוץ את ידו ממושכות. הוא גם שולח תנחומים לישראל כ"ץ שיושב שבעה על אמו, ומחזק את הלכידות הפנימית במפלגתו. בהמשך דבריו הוא תוקף את יריביו מכחול לבן במגוון עקיצות והאשמות, ואף ממשיך בתקיפתו את התקשורת ואת מערכת המשפט. בנאום ארוך בן 45 דקות פיאר ראש הממשלה את הישגיו הרבים בתחום יחסי החוץ, הביטחון והכלכלה.

כנס ההכרזה של קמפיין הליכוד, 4 במרץ 2019 (צילום: נתי יפת)

זה היה אירוע שממוקד כולו, מתחילתו עד סופו בראש הממשלה בנימין נתניהו. הכנס החל כאשר נתניהו בשמונה ורבע לאולם בכפר המכביה, ולחץ ידיים עם מועמדי הליכוד שעמדו בשורה הראשונה ליד הבמה, כולל לחיצת יד חמה וממושכת עם גדעון סער. מיד לאחר מכן עלה נתניהו לבמה ונשא נאום ארוך בן 45 דקות שבסיומו עמדו הנוכחים לשירת התקווה שחתמה את כנס השקת הקמפיין. יש לציין כי הנאום הועבר באמצעי התקשורת השונים, כך על פי החלטת ועדת הבחירות המרכזית, באיחור של עשר דקות כדי לאפשר סינון של תעמולת בחירות.

כשראש הממשלה קורא "או ביבי" עונה לו הקהל במסירות "או טיבי". הקהל גם מרבה בקריאות "הם מפחדים" ובשירת "ביבי מלך ישראל". גם מחיאות כפיים רמות נרשמו כאשר ביבי מזכיר את שרה אישתו. ביבי הודה לקהל על תמיכתו ואמר שגילויי האהדה "מחממים את ליבו".

נתניהו עקץ את בני גנץ בנאומו. "אנחנו לא מדברים תסריטים, כמו צנון, אנחנו מדברים מהלב". ביבי טען כי אנשי מפלגת כחול לבן הקדימו את פורים ועוטים מסכות כאילו הם אנשי מרכז ימין. "אני אומר להם תורידו את המסכה, אתם שמאלנים וזה בסדר". הוא האשים את הרמטכ"ל לשעבר שהתנגד להקמת הגדר בגבול במצריים שמנעה את הצפת המדינה ב"מיליון מסתננים מאפריקה וחסל סדר מדינה יהודית ודמוקרטית". את יאיר לפיד ובני גנץ האשים כי תמכו בהסכם הגרעין "המסוכן והרע עם איראן". נתניהו טען כי הוא היחיד שיכול להתעמת עם נשיא אמריקאי (אובמה) ולעמוד בלחץ הבינלאומי ולהישאר נאמן לדרך הימין.

ראש הממשלה גם תוקף את התקשורת וטוען כי בינה ובין השמאל "בדרך כלל אין הבדל". ביבי ביקש מתומכיו לבוא לקלפי. "אחת לארבע שנים יש לכם הזדמנות לומר לכתבים לפרשנים של השמאל שזה לא יעזור להם, כי אנחנו נחליט, העם יחליט, לא התקשורת".

על פרשותיו המשפטיות הבטיח ראש הממשלה לתומכיו "הכל יקרוס כמו מגדל קלפים. כשתהיה לי ההזדמנות להגיב לדברים זה יקרוס עד עפר". נתניהו הודה לאזרחים המחזקים אותו מאז החלטת היועץ המשפטי לממשלה להגיש נגדו כתב אישום על שוחד והפרת אמונים. על רקע הביקורת הקשה שספג בימים האחרונים על המתקפות שלו נגד רשויות החוק, ואולי בהתאם לסקרים שמעלים כי חלק ממצביעי הליכוד מסתייגים מקו זה, נמנע הפעם נתניהו לחלוטין מטענות על "תפירת תיקים" שלה אחראים המשטרה והפרקליטות.

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי נתניהו הערב: "נתניהו ממשיך להסית ולשקר. הוא מוכן להגיד הכל כדי להסיט את הדיון מהחקירות ומכתבי האישום שניצבים נגדו. נתניהו יודע שבעוד שנה הוא הולך למשפט, הוא יודע שזמנו עבר. במקום לעסוק בקריסת מערכת הבריאות, בתורים במיון וביוקר המחייה, הוא עסוק רק בעצמו. ישראל מחכה למנהיגות ערכית ואחראית שתעסוק בחיי האזרחים ולא בנאומי שיסוי והסתה. ביבי תודה, אנחנו ניקח את זה מכאן. הגיע הזמן לחזור להתעסק באזרחים במקום בראש הממשלה".

Leave a Reply

Name *
Email *
Website