נאומו של שר האנרגיה בכנס סביבה 2050 נקטע בצעקות של שומרי הבית

פעילי ארגון "שומרי הבית" הפריעו את נאומו של שר האנרגיה בכנס סביבה 2050 שמתקיים היום (שלישי) בתל-אביב. מארגני הכנס התמהמהו בתגובה, והשר כמעט ולא הצליח לנאום. הפעילים, הדורשים את ביטול מתווה פיתוח מאגר "לוויתן" במרחק 10 ק"מ מהחוף, דורשים תכנית פיתוח חדשה, מעל פי הבאר, כאשר ההחלטה כבר עמוק בשלבי הביצוע – חלקי האסדה שטים בימים אלו לעבר ישראל.

הפגנה בכיכר רבין נגד מיקום אסדת לוויתן סמוך לחוף, 1 בספטמבר 2018. (צילום: ארז רביב)

עשרות פעילי ארגון "שומרי הבית" השתתפו הבוקר בכנס "סביבה 2050", שמטרתו להפגיש בין נציגי התעשייה, הארגונים הירוקים והממשלה כדי לדון בטכנולוגיות הסביבתיות העתידיות. בפתח הכנס היו אמורים לנאום השרים זאב אלקין (הליכוד), השר להגנת הסביבה, ויובל שטייניץ (הליכוד), שר האנרגיה. נאום השר אלקין עבר כסדרו, אך כשעלה השר שטייניץ לנאום החלו הפעילים לקרוא לעברו קריאות והפריעו לנאומו. הקריאות היו בוטות: "אתה רוצח"; "2500 איש מתים מדי שנה מזיהום אוויר בישראל" קראו הפעילים אל עבר השר והניפו אל מולו שלט הקורא להרחיק את האסדה מהחוף. חלק מבאי הכנס הביאו תמיכה בקריאות ומחאו כפיים. אנשי האבטחה הגיעו רק לאחר דקות ארוכות כאשר בזמן הנאום הפעילים שיבשו את הנאום ללא כל הפרעה וגם תאורת האולם נותרה דולקת על הקהל ולא רק על הבמה. כשהגיעו המאבטחים הפעילים המשיכו לצעוק עד שעזבו מרצונם, ללא שימוש בכח מצד מאבטחי הכנס.

"רק בישראל מפגינים בעד הפחם", השיב שטייניץ למוחים וכינה את הפעילים "שומרי הפחם"; "בכל העולם מאמצים גז טבעי. בגרמניה, בארה"ב. רק בישראל שומרים על הפחם. שום טירוף מערכות לא יפריעו אותנו מלהחליף את הפחם בעיקר בגז טבעי ובאנרגיות מתחדשות".

את הקריאות "רוצח" לעברו מצד הפעילים כינה שטייניץ כהסתה מסוכנת ואלימות מילולית מסוכנת. בנוסף התגאה שטייניץ במהפכה הסביבתית אותה הוביל במשרד האנרגיה. במהלך הנאום עלה לבמה גם חברו למפלגה השר אלקין בניסיון להרגיע את הפעילים.

עד כה דחו במשרד להגנת הסביבה את טענות "שומרי הבית", לפיהן אסדת לוויתן תהווה מוקד זיהום אוויר בעל השפעה משמעותית על יישובי החוף. עם זאת, לאחרונה סירבו לאשר את הבקשה להיתר פליטה בטענה כי הבקשה המקורית הוגשה באופן פסול, המצמצם במידה דרמטית את מספר הרכיבים הפולטים הצפויים להיות מותקנים באסדה. צעד זה יאלץ את חברת נובל אנרג’י להגיש בקשה חדשה.

טענת שטייניץ לגבי הגמילה מפחם יש לציין שהיא קשורה רק באופן עקיף למתווה הפיתוח של מאגר לוויתן. המאגר אמור להתחיל לפעול בסוף שנת 2019, ואילו התחנות הפחמיות ייסגרו לכל המוקדם רק באמצע שנת 2022.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website