נגיף ללא גבולות | ממשלת סלובניה טוענת: עצרנו את המגפה

מגפת הקורונה ממשיכה להתפשט ברחבי העולם, וכעת ישנם כ-4.8 מיליון בני אדם שאובחנו כנשאי הנגיף. כ-2.6 מיליון בני אדם מאושפזים בבתי החולים, מתוכם לפחות כ-44 אלף במצב קשה או אנוש. קרוב לשני מיליון בני אדם החלימו מהמחלה, כ-320 אלף מתו ממנה.

מספר החולים המאובחנים בארה"ב, המדינה בה התפרצה המגפה באופן הנרחב ביותר, עלה ללמעלה מ-1.5 מיליון. רוסיה עברה את ספרד במספר החולים המאובחנים עם כ-300 אלף חולים, והיא שנייה רק לארה"ב. ברזיל עברה את איטליה, צרפת וגרמניה עם למעלה מ-233 אלף חולים והיא כעת המדינה החמישית בעולם בהיקף התפרצות המגפה.

שמונה ימים לאחר שהודיעה ממשלת איי-פארו על החלמת כל 187 חולי הקורונה בשטחה, לא אובחן אף חולה חדש ובכך הפכה המדינה לראשונה באירופה שניצחה לחלוטין את המגפה.
דבר העובדים בארץ ישראל
כל בוקר אצלך במייל

אישור ההצטרפות מהווה הסכמה לתנאי השימוש באתר

נתונים אלה דווחו על ידי 213 מדינות וטריטוריות בעולם ופורסמו באתר זה.

סלובניה

ממשלת סלובניה הודיעה שלשום כי מגפת הקורונה במדינה הסתיימה, לאחר שלטענת הגוף האחראי על בריאות הציבור "כל האינדיקטורים מצביעים על האטה בהתפשטות הנגיף באוכלוסייה".

לפי נתוני משרד הבריאות במדינה, אתמול התגלה בה רק חולה קורונה אחד. בשבועיים האחרונים אותרו 35 חולים בלבד, כאשר מקדם ההדבקה (RO) נמוך מ-1. כלומר, על כל אדם שנדבק בנגיף, ידבק בממוצע פחות מאדם אחד.

עם אוכלוסייה של כשני מיליון בני אדם, חולקת סלובניה גבולות עם איטליה, אוסטריה, הונגריה וקרואטיה. ראש ממשלת סלובניה, יאנז יאנשה, אמר אתמול בפרלמנט כי המצב האפידמיולוגי במדינה הוא "הטוב באירופה".

אישה עולה לאוטובוס, עם החזרה של התחבורה הציבורית בסלובניה. 11 במאי (Photo by Luka Dakskobler/SOPA Images/LightRocket via Getty Images

למרות ההכרזה, הממשלה הודיעה כי תמשיך לנקוט צעדים כגון בדיקות בהיקף נרחב, איסור על התקהלויות וחובת מסכה עד בדיקה מחדש שתיערך ב-31 במאי. סלובניה תקל עם זאת כמה מהצעדים שנקטה בכל הנוגע לגבולותיה: אזרחי האיחוד האירופי שייכנסו למדינה לא יחויבו עוד בבידוד, בתנאי שלא עזבו את האיחוד לתקופה של יותר משבועיים. אזרחי שאר המדינות שייכנסו אליה יידרשו להיכנס לבידוד של 14 יום.

בסלובניה אובחנו עד כה 1,466 חולי קורונה ולפחות 104 מתו מהמחלה ומסיבוכיה.

הולנד

הציור "משמר הלילה" של רמברדנט הועלה לאינטרנט לרשות הכלל באיכות הגבוהה ביותר אי פעם. המוזיאון ההולנדי לאמנות "רייקסמוזאום" שבאמסטרדם העלה את הציור המפורסם בגרסת ג’יגה-פיקסל במטרה להנגישו לציבור גם בימי הסגר.

View this post on Instagram

Exciting news! Today the Operation Night Watch team is going back to work in the glass chamber in the museum. ????The team published the largest and most detailed photograph of The Night Watch ever. You're now able to zoom in on individual brushstrokes and even particles of pigment in the painting. ???????? Head of Conservation & Science Robert van Langh will share all the ins and outs with us in a new Live Update today at 4pm (CET) here on Instagram! Any questions for him? Leave them in the comments!⁣ ⁣ Watch the high-res photo on our website! Link in bio.⁣ ⁣ #Rijksmuseum #Amsterdam #OperationNightWatch #AkzoNobel

A post shared by Rijksmuseum (@rijksmuseum) on May 13, 2020 at 4:18am PDT

צוות ההדמיה של המוזיאון צילם את הציור עם 528 חשיפות בודדות, ולאחר מכן חוברו יחד 24 שורות של 22 תמונות ויצרו צילום שמבוסס על 44,804,687,500 פיקסלים, כאשר המרחק בין כל פיקסל הוא 0.02 מ"מ. בכך מתאפשר לבחון את היצירה משנת 1,642 באופן המפורט ביותר אי פעם.

"הצוות משתמש בטכנולוגיה המתקדמת ביותר ודוחף כל העת את גבולות האפשרי", אמר מנהל המוזיאון, טאקו דיביטס. "הצילום הוא מקור קריטי של מידע עבור חוקרים, ומבקרים ברשת יכולים להשתמש בו כדי להעריך את יצירת המופת של רמברדנט עד הפרט הקטן ביותר".

ביולי שעבר החל המוזיאון בעבודת שיקום מקיפה של הציור בשידור חי. השלב הראשון כלל איסוף נתונים מקיף, ונעצר כשהמגפה אילצה את סגירת המוזיאון לפני חודשיים. השבוע התחדשה העבודה במוזיאון הריק, אולם השלב השני, של השחזור הממשי, יחל רק בתחילת השנה הבאה במקום בקיץ הקרוב. את הציור ברזולוציה הגבוהה ניתן לראות כאן.

בהולנד אובחנו עד כה 43,995 חולי קורונה ולפחות 5,680 מתו מהמחלה ומסיבוכיה.​

ספרד

ספרד רשמה אתמול את מספר קורבנות הקורונה היומי הנמוך מזה חודשיים. לפי נתוני משרד הבריאות הספרדי, ביממה האחרונה מתו 87 חולי קורונה וזו הפעם הראשונה מזה חודשיים שמספר הקורבנות היומי בעל שתי ספרות בלבד.

אתמול (שבת) אמר ראש הממשלה הספרדי כי ממשלתו תאריך בפעם האחרונה את מצב החירום במדינה בחודש נוסף. מחר צפויים כ-70% מאזרחי ספרד להתקדם בצעד השני בתהליך היציאה מהסגר. הקניונים צפויים להיפתח ויותר לשבת במסעדות ובבתי קפה באוויר הפתוח בתפוסה של 50% מהמקומות בימי שגרה. ברוב חלקי המדינה התקהלויות יותרו ליותר מ-10 אזרחים במקומות העבודה.

בספרד אובחנו עד כה 277,719 חולי קורונה ולפחות 27,650 מתו מהמחלה ומסיבוכיה.

Leave a Reply

Name *
Email *
Website